Klasická hudba

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na pondělním koncertu v pražském Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka. Na závěr vystoupení s Panochovým kvartetem, které uspořádal festival Dvořákova Praha, mu ji za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Zisku ceny si nesmírně vážím, hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je rezidenčním umělcem letošní Dvořákovy Prahy. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. V pondělí se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se Schiff ujme taktovky v čele České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK

Nětrebková zazpívá v Praze až po Vánocích

Pražský koncert slavné ruské sopranistky Anny Nětrebkové a ázerbájdžánského tenoristy Jusifa Ejvazova byl odložen na 27. prosince. Důvodem jsou závažné rodinné důvody Nětrebkové, uvedla pořadatelská agentura Nachtigall Artists. Vstupenky zůstávají v platnosti, místo konání se nemění. Nětrebková se svým životním a profesním partnerem Ejvazovovem měla zazpívat příští pátek ve Smetanově síni Obecního domu.

Zdroj: ČTK
Pokračovat