VIDEO Zvrhlý svět opic a švédská princezna Lykke Li

Kultura Kultura
9. 3. 2014 10:56
Podívejte se na nové videoklipy Arctic Monkeys, Franz Ferdinand, Lykke Li, Juliana Casablancase a Dum Dum Girls.
Podívejte se na nejlepší videoklipy uplynulého týdne.
Podívejte se na nejlepší videoklipy uplynulého týdne. | Foto: Aktuálně.cz

Video - Pětice videoklipů pro tento víkend má společného jmenovatele - indie pop. Nové klipy totiř vydali vítězové Brit Awards Arctic Monkeys, po pauze se ohlásila švédská zpěvačka Lykke Li, další sólovou desku brzy vydá frontman The Strokes Julian Casablancas a dávají o sobě vědět i Franz Ferdinand.

Arctic Monkeys – Arabella

Nagelovaný pásci z Arctic Monkeys mají venku už čtvrté video k aktuálnímu trháku AM. A překvapení se nekoná. V hlavní roli playboy Alex Turner, holky, kytary a opar značící kvalitní večírek. Kromě pilotního videa k písni Do I Wanna Know? je frontman ve vizuálech zobrazován jako kazatel, neřkuli bůh oplývající neskonalou láskou (především tou sám k sobě). S důrazem na stereotypně zobrazovanou maskulinitu.

Arctic Monkeys: Arabella
Arctic Monkeys: Arabella | Video: Arctic Monkeys

Motto prostupující video k Why’d You Only Call Me When You’re High - z party jedině namol. One For The Road – oslava plechové krásy silných strojů. Arabella – mejdan bez holek není mejdan. Princezniček Arabell, těch ze zvrhlého světa, je v klipu požehnaně. Střídání záběrů na ně a kapelu vlastně nemá žádnou pointu. Což znamená jediné – Turner má svůj status chlípníka, pro nějž a po němž prahnou kluci i holky z celého světa, pořád „napsaný na čele“. A pokud neprahnou, tak je aspoň baví. Viz jeho obrana rokenrolu namísto děkovné řeči, nesmrtelná narace a vítězoslavné upuštění mikrofonu na zem při Brit Awards. Režie: Jake Nava, stojící také za klipy Beyoncé, Adele nebo Kanyeho Westa.

Franz Ferdinand – Erdbeer Mund

Pokud Franz Ferdinand vydají nový videoklip, s takřka stoprocentní jistotou se pokaždé objeví v našem výčtu nejlepších týdenních vizuálních počinů. Snímek poskládaný jen ze záběrů na hrající kapelu z různých úhlů v jejich videotéce snad nenajdete, co do počtu bizarností v klipech by ale mohli z fleku uspořádat rovnou celý festival podivností. Od legendárního steampunkového obrazového doprovodu Take Me Out až k nejnovějším dílům k desce Right Thoughts, Right Words, Right Action v čele s Right Action, mozaikou nákresů jako ze starých přírodovědných skript, a hororovou parodií Evil Eye – poťouchlost je jejich druhým jménem.

Franz Ferdinand: Erdbeer Mund
Franz Ferdinand: Erdbeer Mund | Video: Franz Ferdinand

Pokud nemáte smysl pro absurdní humor, bude zhlédnutí i nejnovějšího videa pod vaši úroveň. Jenže vyhrocená parodie Erdbeer Mund se svou audio, video i textovou složkou vysílá směrem k posluchačům až stupidně pochopitelný vzkaz: chytrý humor přitáhne pozornost, ale ten tupý baví víc. Jiné vysvětlení pro pošuka, ehm, tedy kytaristu Nicka McCarthyho v beranici a outfitu z minulého století, rozdováděného z keříčku jahod a se slastným výrazem zpívajícím „Erdbeer mund / ich bin so wild / so wild Nacht / Erdbeer mund / ich bin so wild nach deinem Erdbeermund“ („jahodová pusa / jsem tak divoký / jahodová pusa / jsem tak rozdivočelý z tvé jahodové pusy“) nemáme. Video z dílny kytaristovy sestry Anny značí, že Franz Ferdinand neztrácejí chuť do tvoření. Důležitý signál. Nás tihle excentričtí Skotové baví.

Dum Dum Girls – Are You Okay

Jedenáctiminutový klip k písni Are You Okay sám o sobě nepřepisuje dějiny světové kinematografie. Ani jeho zvuková složka nezpůsobuje závratě. Textově nevyniká přílišnou hloubkou. A čím fascinuje, je nezměrná obrazová epičnost, kterou ze čtení mezi slokami jen těžko dešifrujete.

Dum Dum Girls: Are You Okay
Dum Dum Girls: Are You Okay | Video:

Dum Dum Girls se po předchozím nenáročném videu k Too True zachtělo po silném příběhu vzbuzujícím emoce. Zápletku si objednaly u Breta Eastona Ellise, kočího jeho divokých vizí našly v Brewerovi a ústřední postavu ve vlastních řadách. Ach ano, Dee Dee Penny je rozená sólistka a Dum Dum Girls do jisté míry one-woman show. A coby herečka by rovněž neostrouhala. Roli naivní vizionářky zápasící s dotírajícím se přeludem zosobnila poměrně přesvědčivě. Zda nad ním zvítězila, či nikoliv, nebudeme prozrazovat. Protože to vlastně nevíme. Otevřený konec ostatně plně koresponduje s provokativností nevyzpytatelné Dee Dee vlastní.

Lykke Li - Love Me Like I’m Not Made Of Stone

Těžko říct, čím krmí švédská hudební scéna zpívající ženské talenty, že z nich vyrůstají éterické popařky se silným slovem a pečlivě vybudovanými atmosférami. Současné zástupkyně tohoto žánru, jmenovitě Robyn, Loreen, iamamiwhoami nebo právě Lykke Li, posilují pevné jádro této platformy.

Lykke Li: Love Me Like I’m Not Made Of Stone
Lykke Li: Love Me Like I’m Not Made Of Stone | Video:

Na světové popové scéně tak vzniká pozoruhodná situace, kdy cudný skandinávský popový proud se staví do přímého kontrastu s opulentním americkým. Zpěvačka z Ystadu boří zajeté představy o zmíněné škatulce a navrací jí lesk. A že není jen o přetvářce, penězích, kostýmech a šoku dokazuje v klipu k pilotní skladbě Love Me Like I’m Not Made Of Stone třetího alba I Never Learn. Takřka čtyřminutový záběr na interpretku v pološeru na otáčivém podstavci jasně říká, o co písničkářce jde – znovunalezení krásy popu v čistém zpěvu a lidské přirozenosti. Studiová trojka vychází 2. května na labelu LL.

Julian Casablancas – TBA teaser (+ The Voidz)

Na závěr jsme si dovolili zařadit teaser, který sice nesplňuje parametry klasické klipové produkce k jednomu vybranému singlu, zato předpovídá další novou éru frontmana post-punk-revivalových pionýrů, již s debutem Is This It pobláznili milovníky osmdesátkového post-punku.

Julian Casablancas: TBA teaser (+ The Voidz)
Julian Casablancas: TBA teaser (+ The Voidz) | Video:

Julian Casablancas – postava novomiléniové kytarové scény, ikona kluků po celém světě, jejichž snem je založit tu pravou „frajerskou“ kapelu se základnou dychtivých fanynek, definitivně přichází s druhou sólovou deskou. A novým gangem v zádech – s The Voidz. Už vydání zatím poslední desky The Strokes Comedown Machine, jejíž zvuk nasáklý euforií středomořských diskoték měl za cíl buď si vystřelit sám ze sebe a rozkládající se mateřské kapely, nebo dát najevo unavenost z několikaletého nenaplnění ambicí debutu, mělo naznačit konec jedné éry a začátek nové.

Jak se ale zdá, s partou The Voidz zas nebude všechno tak úplně nové. Dle zvukových fragmentů v teaseru je Casablancův domov v post-punkových osmdesátkách. I když dle elektronicko-punkového dojezdu lze usuzovat, že druhá sólovka bude mít zvukový přesah. Ta první díru do světové hudební scény nevypálila. Dejme ale Julianovi ještě šanci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy