VIDEO Ohm Square hledají dokonalost mezi duší a atomy

Kultura Kultura
4. 3. 2014 10:49
Kultovní kapela Ohm Square vydala šestou desku A Curious Place Between Souls And Atoms. Poslechněte si ukázky.
Podívejte se na video k písni Sweet Love od Ohm Square. | Video: Jan Čechtický

Video - Kultovní elektronická kapela Ohm Square si připisuje další čárku do své diskografie. A se studiovou šestkou A Curious Place Between Souls And Atoms pokračují v dobrodružství – stále prahnou po zvukové dokonalosti.

A udělali pro to hodně – zalarmovali deset masteringových studií po celém světě. Zodpovědný úkol vybrousit nezaměnitelný avantgardní elektro-pop formace, co za dva roky oslaví kulaté dvacetileté výročí existence na české alternativní hudební scéně, nakonec vložili do rukou Michaela Schoonmakera ze Spojených států.

Podívejte se na video k písni Humanic od Ohm Square
Podívejte se na video k písni Humanic od Ohm Square | Video: Starcastic

Nelze přitom nedodat, že se jejich svébytné spojení popových a r’n’b prvků s trendy elektronického žánru zarylo do uší hned několika odborníků. „Ale třeba velikánský zájem měl jeden zvukař ze Švédska. Z nahrávek byl úplně nadšenej, říkal, že to zní, jako kdyby Kate Bush spolupracovala s Apparatem,“ říká pobaveně Jan Čechtický, polovina aktuální sestavy Ohm Square.

Bez druhého mozku kapely by se rozhodně neobešel a dost možná by neposunul zvuk do současné fascinovaně promyšlené podoby. Zpěvačka Charlotte Fairman aka Charlie One z londýnských Wubble-U se krátce po vzniku Ohm Square v roce 1996 přidala k trojici pohrobků Sebastians, úspěšné nezávislé formace ve složení Jan Čechtický, Dušan Lipert a Jan Kleník, a popostrčila je do nové roviny.

Podívejte se na klip Ohm Square k songu Woodie Boogie.
Podívejte se na klip Ohm Square k songu Woodie Boogie. | Video: Jan Čechtický

A to díky přínosu emocí, které kapele usilující o přijetí do špice tehdy vrcholící drum’n’bassové horečky chyběly. Společně s poutavými vokály zapadajícími do ztěžklé beat-basové základny jako součástky stavebnice, jež posluchače poblouzní právě na nové desce A Curious Place Between Souls And Atoms, potvrzují Ohm Square svůj mimořádný skladatelský potenciál a nadčasový vhled.

Textově nabízí šestá studiová deska témata jako smrt, závislost nebo plagiátorství, přičemž leccos lze vyčíst už z názvů skladeb tracklistu – Originality (Call Plagiarism’s Bluff), Vampires (Fight the Parasite).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Hokejisté začnou olympijský turnaj v Pekingu 9. února proti Dánsku

Čeští hokejisté vstoupí do olympijského turnaje v Pekingu ve středu 9. února ve 14:10 SEČ proti Dánsku. O dva dny později čeká svěřence trenéra Filipa Pešána v základní skupině B od 9:40 SEČ souboj se Švýcarskem a v sobotu 12. února ve 14:10 SEČ nastoupí proti Rusku. Program dnes zveřejnila Mezinárodní hokejová federace na kongresu v Petrohradu, jehož součástí bude v sobotu i volba nového prezidenta. Mezi pěti kandidáty na nástupce Reného Fasela je také český zástupce Petr Bříza.

Duel českých hokejistů s Dánskem bude druhým v pořadí turnaje. Předcházet mu bude v National Indoor Stadium v Pekingu od 9:40 souboj Ruska se Švýcarskem. O den později se odehrají první duely skupiny C Švédsko - Lotyšsko (5:10 SEČ) a Finsko - Slovensko (9:40) a program uzavře ve 14:10 SEČ vystoupení domácí Číny proti Spojeným státům americkým také v National Indoor Stadium pro 18.000 fanoušků. Kanadu také v "áčku" čeká první zápas ve stejný čas ve Wukesong Sport Centre s kapacitou ještě o tisíc míst vyšší.

Základní skupiny skončí 13. února a po dnu volna budou v úterý 15. února následovat kvalifikační zápasy předkola play off. Již den poté přijde na řadu čtvrtfinále, do něhož postoupí přímo vítězové skupin, nejlepší celek z druhých míst a lepší celky z předkola. Po dalším dni volna se uskuteční semifinále. O bronz se bude hrát v sobotu 19. února od 14:10. Nový olympijský vítěz bude znám v neděli 20. února, finále se odehraje od 5:10 SEČ.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ministerstvo průmyslu prodloužilo lhůtu, do které mohou podnikatelé zasažení tornádem zažádat o kompenzace

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) prodloužilo příjem žádostí do programu Pomoc po tornádu do 15. října. Resort to uvedl na svém webu. Původně měl příjem skončit 30. září. V kompenzační výzvě Pomoc po tornádu mohou podnikatelé žádat o příspěvek na obnovu nebo nákup nového majetku. Na podporu je pro ně připraveno 200 milionů korun.

Někteří podnikatelé podle resortu stále nemají příslušné podklady k uznání kompenzace, proto se úřad rozhodl posunout termín ukončení příjmu žádostí. Ten začal 30. června.

Státní agentura CzechInvest, která má administraci programu Pomoc po tornádu na starost, k 21. září evidovala 167 podaných žádostí za 82 milionů korun. Z nich bylo na ministerstvu ke stejnému datu předáno 130 žádostí za zhruba 59,6 milionu korun. Úřad postupně podnikatelům posílá peníze na účty, k 21. září proplatil 110 žádostí v objemu 48,9 milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy