Struny podzimu přesouvají koncerty na síť, zpětně budou k vidění ve 4K kvalitě

ČTK ČTK
23. 10. 2020 20:01
Vystoupení Brandt Brauer Frick Ensemble a Andrease Scholla na festivalu Struny podzimu se uskuteční v původních termínech, avšak formou on-line koncertů. Umělci budou streamovat z výjimečných lokací ve svých domovských městech.
Upoutávka na on-line koncert Brandt Brauer Frick Ensemble, který se uskuteční příští neděli 1. listopadu. Foto: Harry Weber. | Video: Struny podzimu

Průkopníci takzvaného akustického techna Brandt Brauer Frick Ensemble zahrají příští neděli 1. listopadu v berlínské Kuppelhalle, přespříští pátek 6. listopadu pak za doprovodu klavíristky Tamar Halperinové zazpívá hvězdný kontratenorista Andreas Scholl ve wiesbadenském Kurhausu.

Festival koncerty odvysílá na sociálních sítích a webových stránkách stanice ČT art.

Videa budou dalších 14 dnů k dispozici ke zpětnému zhlédnutí, následně je festival na vyžádání zpřístupní v nejvyšší kvalitě 4K. Jedná se o standard pro rozlišení obrazu v digitálním filmu. Název je odvozen z horizontálního rozlišení, které činí přibližně 4000 pixelů.

"Díky optimismu a notné dávce štěstí se nám v září podařilo zprostředkovat živé, sdílené zážitky pod širým nebem: Avishai Cohen zahrál na střeše Lucerny a Daniel Hope na hladině Vltavy, což z dnešního pohledu považuji za malý zázrak," připomíná prezident festivalu Marek Vrabec.

"Jsem rád, že ani o nejbližší festivalové koncerty fanoušci nepřijdou. Díky vstřícnosti umělců a pružnosti našeho produkčního týmu se nám podařilo domluvit v rekordně krátké době na odvysílání on-line koncertů v mezinárodní koprodukci, ve špičkové obrazové a zvukové kvalitě, jaká nebývá u streamů běžná, a to zdarma," dodává.

Desetičlenný Brandt Brauer Frick Ensemble, který zahraje v berlínské Kuppelhalle, vyniká expresionistickými rysy a dokonalou akustikou.

Upoutávka na on-line koncert Andrease Scholla a Tamar Halperinové, který se uskuteční 6. listopadu. Foto: Gregor Hohenberg. | Video: Struny podzimu

Lázeňský dům Kurhaus ve Wiesbadenu, v němž zazní písně z programu Twilight People Andrease Scholla a Tamar Halperinové, pak architekturou výrazně připomíná pražské Rudolfinum, které mělo koncert původně hostit.

"Nechtěli jsme zůstat u studiových koncertů, ale nabídnout divákům kromě silného hudebního také atraktivní vizuální zážitek," dodává prezident Strun podzimu.

Zkrátka nepřijdou ani zájemci o Recitál Jiřího Suchého, pro který organizátoři hledají náhradní termín na rok 2021. Odložený koncert získá další rozměr tím, že se uskuteční u příležitosti Suchého 90. narozenin. Ty připadají na 1. října 2021.

Sólový recitál devětašedesátiletého brazilského kytaristy a zpěváka Viniciuse Cantuárii nelze uskutečnit v žádné podobě, proto ho pořadatelé zrušili.

Všichni majitelé vstupenek na koncerty Brandt Brauer Frick Ensemble, Andrease Scholla a Viniciuse Cantuárii obdrží informační e-mail ohledně vrácení vstupného. Lístky na Recitál Jiřího Suchého zůstávají v platnosti pro nový termín v roce 2021.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy