Pomalý návrat kultury. Radnice v Izraeli uspořádala koncert pro naočkované

ČTK ČTK
5. 3. 2021 21:01
Několik set Izraelců, kteří už byli očkováni proti nemoci covid-19, se tento pátek v Tel Avivu zúčastnilo koncertu pořádaného radnicí. Jak píše agentura AFP, jde o první akci tohoto druhu od začátku epidemie, kde občané mohli uplatnit výhodu očkování.

Koncert sedmačtyřicetiletého popového zpěváka Ivriho Lidera se konal na stadionu, kde diváci seděli v dostatečných rozestupech. Zúčastnit se mohlo 500 lidí. Všichni měli roušky.

"Je to geniální, mám radost, čekala jsem na ten koncert netrpělivě. Doufám, že se vrací doba, kdy se budeme moci vrátit ke svým dřívějším životům," řekla jedna z divaček Reut Goferová.

U vstupu se lidé museli prokázat potvrzením ministerstva zdravotnictví o naočkování dvěma dávkami vakcíny firem Pfizer a BioNTech. Těch si Izrael dokázal rychle obstarat velké množství, výrobcům za to poskytuje zpětné informace o účinnosti.

V devítimilionovém Izraeli je už nejméně jednou dávkou naočkována více než polovina občanů. V neděli se uvolní další protikoronavirová opatření. Vstup na kulturní či sportovní akce a také do hotelů je zatím povolen jen majitelům očkovacího certifikátu.

V Izraeli se od počátku epidemie koronavirem nakazilo přes 796 tisíc lidí, zemřelo 5834 pacientů.

"Protože je u nás už více než polovina lidí naočkována, můžeme po roce covidu-19 znovu zpřístupnit kulturní a zábavní akce. Tento koncert jsme zorganizovali, protože se chceme vrátit ke svému původnímu životu. Doufám, že brzo budeme moci na tento stadion pustit 30 tisíc lidí," dodává mluvčí radnice Ejtan Schwartz.

Po vypuknutí covidu nám bylo jasné, že jsme v loji, ale hráli bychom i zadarmo. Jsme vděční všem, kdo nám poslal peníze, říká frontman Mňága a Žďorp | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelné se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy