Havelka: S prasklou páteří jsem mohl ležet a nadávat. Raději jsem se změnil

Petr Vizina Petr Vizina
28. 2. 2021 18:00
S hudebníkem Václavem Havelkou o šesti týdnech nehybnosti, ranní modlitbě za otevřenost a padesáti pandemických písních, z nichž dvě zazní v tomto podcastu.
Václav Havelka.
Václav Havelka. | Foto: Lukáš Bíba

Bez koncertů, bez turné, bez publika - zdálo by se, že pro tak ambiciózního a tvrdě pracujícího hudebníka, jako je Václav Havelka, musí pandemie znamenat tvrdý náraz do zdi.

Dokud jej vir nezastavil, hrál se svou kapelou Please the Trees po Česku, Evropě, Kanadě i Spojených státech, kde také vznikla jejich prozatím poslední deska Infinite Dance. Vystupovali na podporu šumavské divočiny a objížděli štace se souborem současného tance 420People i seniorským pěveckým sborem Elpida. V mezičase natáčeli hudbu k filmům. S tím vším je už ale přes rok konec.

Podcast s Václavem Havelkou si můžete poslechnout zde:

V Havelkově případě však pandemii předcházela změna osobní, vnitřní. "Procházel jsem těžkým obdobím, které vyústilo v operaci prasklé páteře, po níž jsem musel šest týdnů ležet. Buďto s tím budu bojovat, nadávat a všechny obviňovat, nebo to přijmu jako prostor k proměně," popisuje Havelka své tehdejší rozpoložení.

Stav, kdy byl dlouhé dny nucen nehybně ležet na zádech, dnes označuje za dobu, během níž se "prokousal sám k sobě". Když se pak konečně mohl zvednout z postele, přišla první karanténa.

"Práce je to, co mě v životě zajímá. Dřív to byla jen práce na hudbě, teď je to i práce na sobě," říká Havelka, který v době pandemické pěstoval na venkově bylinky a dnes učí děti v alternativní škole nedaleko hlavního města.

Václav Havelka hraje Fun Times In Babylon od Fathera Johna Mistyho. | Video: Václav Havelka

Proměnil se i jeho vztah k hudbě. V časech vypjaté snahy znít originálně Havelka týden za týdnem natáčí a na sociálních sítích zveřejňuje písně svých oblíbenců, kteří jej utvářeli hudebně i myšlenkově. Součástí dnešního rozhovoru jsou proto i dvě z nich, konkrétně od písničkářů Becka a Fathera Johna Mistyho.

Vítejte u podcastu Na dotek. Hostem Petra Viziny je dnes hudebník Václav Havelka. K poslechnu na platformách SoundCloud, Spreaker, Google Podcasts, SpotifyApple Podcasts.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny
Foto: Aktuálně.cz

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 51 minutami

Policie vyšetřuje úmrtí čtyř lidí nalezených v rodinném domě u Prahy

V rodinném domě v okrese Praha-východ byli nalezeni čtyři mrtví lidé. Policisté zjišťují, zda zemřeli násilnou smrtí. Na místě jsou vyšetřovatelé a znalci, řekla v pondělí odpoledne policejní mluvčí Barbora Schneeweissová.

"Jde o nález čtyř osob bez známek života, v současné době na místě intenzivně pracují středočeští kriminalisté, výjezdová skupina a znalci. Zjišťujeme, zda osoby nezemřely násilnou smrtí," uvedla mluvčí. Více informací zatím neměla k dispozici.

Podle serveru tn.cz se událost stala v obci Měšice, policie to ale nepotvrdila. Schneeweissová pouze uvedla, že jde o obec v Praze-východ. "Zjišťujeme, jak k úmrtí došlo," dodala mluvčí. Více informací zatím neměla k dispozici.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Cena plynu pro evropský trh sestoupila na nejnižší úroveň od července

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh dnes klesla na nejnižší úroveň od července, přispěly k tomu vysoké námořní dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG) a růst dodávek prostřednictvím potrubí z Norska. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v říjnu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku kolem 16:00 SELČ vykazovala pokles o téměř sedm procent na 173 eur (zhruba 4.300 Kč) za megawatthodinu (MWh).

Během dne cena sestoupila až pod 170 eur za MWh. Stále však zůstává několikanásobně vyšší než před rokem, kdy se pohybovala v blízkosti 40 eur za MWh.

Analytici ze společnosti Refinitiv podle agentury Reuters uvedli, že předpokládaná vlna chladného počasí v severozápadní Evropě příští týden zvýší spotřebu energie na vytápění. Dodali však, že tlaky na růst cen zmírňují rostoucí produkce plynu v Norsku a vysoké tempo dodávek LNG.

Agentura DPA poukázala rovněž na příznivý vývoj zásob plynu v evropských zemích. Podle údajů organizace Gas Infrastructure Europe (GIE) byly zásobníky plynu v Evropské unii o víkendu plné z více než 87 procent. V Německu, které je největším spotřebitelem plynu v Evropě, činila naplněnost zásobníků přes 91 procent a v České republice přes 85 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy