Havelka: S prasklou páteří jsem mohl ležet a nadávat. Raději jsem se změnil

Petr Vizina Petr Vizina
28. 2. 2021 18:00
S hudebníkem Václavem Havelkou o šesti týdnech nehybnosti, ranní modlitbě za otevřenost a padesáti pandemických písních, z nichž dvě zazní v tomto podcastu.
Václav Havelka.
Václav Havelka. | Foto: Lukáš Bíba

Bez koncertů, bez turné, bez publika - zdálo by se, že pro tak ambiciózního a tvrdě pracujícího hudebníka, jako je Václav Havelka, musí pandemie znamenat tvrdý náraz do zdi.

Dokud jej vir nezastavil, hrál se svou kapelou Please the Trees po Česku, Evropě, Kanadě i Spojených státech, kde také vznikla jejich prozatím poslední deska Infinite Dance. Vystupovali na podporu šumavské divočiny a objížděli štace se souborem současného tance 420People i seniorským pěveckým sborem Elpida. V mezičase natáčeli hudbu k filmům. S tím vším je už ale přes rok konec.

Podcast s Václavem Havelkou si můžete poslechnout zde:

V Havelkově případě však pandemii předcházela změna osobní, vnitřní. "Procházel jsem těžkým obdobím, které vyústilo v operaci prasklé páteře, po níž jsem musel šest týdnů ležet. Buďto s tím budu bojovat, nadávat a všechny obviňovat, nebo to přijmu jako prostor k proměně," popisuje Havelka své tehdejší rozpoložení.

Stav, kdy byl dlouhé dny nucen nehybně ležet na zádech, dnes označuje za dobu, během níž se "prokousal sám k sobě". Když se pak konečně mohl zvednout z postele, přišla první karanténa.

"Práce je to, co mě v životě zajímá. Dřív to byla jen práce na hudbě, teď je to i práce na sobě," říká Havelka, který v době pandemické pěstoval na venkově bylinky a dnes učí děti v alternativní škole nedaleko hlavního města.

Václav Havelka hraje Fun Times In Babylon od Fathera Johna Mistyho. | Video: Václav Havelka

Proměnil se i jeho vztah k hudbě. V časech vypjaté snahy znít originálně Havelka týden za týdnem natáčí a na sociálních sítích zveřejňuje písně svých oblíbenců, kteří jej utvářeli hudebně i myšlenkově. Součástí dnešního rozhovoru jsou proto i dvě z nich, konkrétně od písničkářů Becka a Fathera Johna Mistyho.

Vítejte u podcastu Na dotek. Hostem Petra Viziny je dnes hudebník Václav Havelka. K poslechnu na platformách SoundCloud, Spreaker, Google Podcasts, SpotifyApple Podcasts.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 55 minutami

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelné se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy