Havelka: S prasklou páteří jsem mohl ležet a nadávat. Raději jsem se změnil

Petr Vizina Petr Vizina
28. 2. 2021 18:00
S hudebníkem Václavem Havelkou o šesti týdnech nehybnosti, ranní modlitbě za otevřenost a padesáti pandemických písních, z nichž dvě zazní v tomto podcastu.
Václav Havelka.
Václav Havelka. | Foto: Lukáš Bíba

Bez koncertů, bez turné, bez publika - zdálo by se, že pro tak ambiciózního a tvrdě pracujícího hudebníka, jako je Václav Havelka, musí pandemie znamenat tvrdý náraz do zdi.

Dokud jej vir nezastavil, hrál se svou kapelou Please the Trees po Česku, Evropě, Kanadě i Spojených státech, kde také vznikla jejich prozatím poslední deska Infinite Dance. Vystupovali na podporu šumavské divočiny a objížděli štace se souborem současného tance 420People i seniorským pěveckým sborem Elpida. V mezičase natáčeli hudbu k filmům. S tím vším je už ale přes rok konec.

Podcast s Václavem Havelkou si můžete poslechnout zde:

V Havelkově případě však pandemii předcházela změna osobní, vnitřní. "Procházel jsem těžkým obdobím, které vyústilo v operaci prasklé páteře, po níž jsem musel šest týdnů ležet. Buďto s tím budu bojovat, nadávat a všechny obviňovat, nebo to přijmu jako prostor k proměně," popisuje Havelka své tehdejší rozpoložení.

Stav, kdy byl dlouhé dny nucen nehybně ležet na zádech, dnes označuje za dobu, během níž se "prokousal sám k sobě". Když se pak konečně mohl zvednout z postele, přišla první karanténa.

"Práce je to, co mě v životě zajímá. Dřív to byla jen práce na hudbě, teď je to i práce na sobě," říká Havelka, který v době pandemické pěstoval na venkově bylinky a dnes učí děti v alternativní škole nedaleko hlavního města.

Václav Havelka hraje Fun Times In Babylon od Fathera Johna Mistyho. | Video: Václav Havelka

Proměnil se i jeho vztah k hudbě. V časech vypjaté snahy znít originálně Havelka týden za týdnem natáčí a na sociálních sítích zveřejňuje písně svých oblíbenců, kteří jej utvářeli hudebně i myšlenkově. Součástí dnešního rozhovoru jsou proto i dvě z nich, konkrétně od písničkářů Becka a Fathera Johna Mistyho.

Vítejte u podcastu Na dotek. Hostem Petra Viziny je dnes hudebník Václav Havelka. K poslechnu na platformách SoundCloud, Spreaker, Google Podcasts, SpotifyApple Podcasts.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Právě se děje

před 33 minutami

Biden vyslal neoficiální americkou delegaci na Tchaj-wan, Čína reagovala varováním

Americký prezident Joe Biden vyslal na Tchaj-wan neoficiální delegaci na důkaz podpory ostrovu, jež pevninská Čína považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Tři bývalí vysoce postavení politici dorazí na Tchaj-wan ve středu. Čína už v reakci na návštěvu Spojené státy varovala, aby respektovaly princip jedné Číny a chovaly se podle něj k Tchaj-wanu, píše agentura Reuters.

Členy delegace jsou demokrat Chris Dodd, senátor za Connecticut v letech 1981 až 2011 a dva bývalí náměstci ministrů zahraničí James Steinberg z Obamovy éry a Richard Armitage z vlády republikánského prezidenta George W. Bushe, upřesňuje AP. Na Bidenovu žádost se setkají s nejvyššími představiteli Tchaj-wanu, píše CNN. Ve čtvrtek ráno se setkají s prezidentkou Cchaj Jing-wen, uvádí Reuters.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Velká Británie stáhne z Afghánistánu většinu ze svých 750 vojáků

Británie stáhne z Afghánistánu téměř všechny ze svých 750 vojáků, kteří v zemi působí, napsal v úterý list The Times. Britské rozhodnutí přichází krátce po oznámení Spojených států, že američtí vojáci Afghánistán definitivně opustí do 11. září 2021. Pro Brity by podle informací The Times bylo obtížné v zemi zůstávat po odchodu amerických spojenců, protože obě vojska sdílejí základny i infrastrukturu.

Británie vypracovala plán na předání vedení akademie v Kábulu, kde její jednotky pomáhají cvičit afghánské vojáky. Nově ji bude spravovat místní vláda. Britští vojáci působí převážně v Kábulu v ochranných misích, například jako doprovod význačných osobností. Vojáci se postupně přesouvají na protiteroristické mise do Afriky i jinde ve světě.

"Samozřejmě, že tato hrozná válka musí jednoho dne skončit, ale škrty a útěk od našich afghánských partnerů na ně musí působit jako zrada," uvedl generálmajor Charlie Herbert, který byl do roku 2018 poradcem NATO pro afghánskou policii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy