Které české kapely pohnou v roce 2018 alternativní scénou? Punková síla Vole nebo melancholici Pris

Karel Veselý Karel Veselý
19. 2. 2018 7:30
Aktuálně.cz už popáté oslovilo pět desítek publicistů, promotérů a vydavatelů z klubové scény, aby tipli, kteří hudebníci letos touto scénou pohnou. Porotci tentokrát dávali přednost kapelám s českými texty (Dukla, Pris) a osobitou živou produkcí (Vole, Baro Chandel). Po čase se do centra pozornosti zase vrací experimentální elektronika (Anhedonik, Eva01, Spomenik). Zajímavostí je, že oproti ročníku 2016, kdy vládly jednočlenné projekty, získaly etos nejvíce hlasů kapely.
Video: YouTube / Radio Session Radio Wave

Vole: Zběsilost v srdci

Pražské kvarteto Vole (poslechněte si zde) se zrodilo na průsečíku punkové a umělecké scény (Hluch Crew + AVU). V čele kapely stojí charismatický frontman Tomáš Mitura, který je zodpovědný i za vizuály.

Hlučný punk na hraně zběsilého grindcoreu, nakažlivá zuřivost, písně, které jen někdy překročí stopáž jedné minuty. Loni Vole vydali na značce Stoned to Death debutový vinyl Nikdo Vám Nemůže Dát Tolik Kolik Vám My Můžeme Slíbit i digitální EPčko. Nejryzeji ale působí na koncertech, které trvají obvykle jen něco kolem čtvrt hodiny. Víc nevydrží ani kapela, ani diváci.

"Kdyby se mě někdo zeptal, co to je punk, neváhám ani chvíli a řeknu Vole - zvukem, přístupem i vším ostatním. Deska zní jako nahraná přes kazeťák a splývá v nepřehledný bordel, který se na vás valí jako lokomotiva - a ta energie vás nejlépe smete naživo," říká Miloš Hroch z Radia Wave.

Lucie Mihálová z Full Moonu dodává: "Kulomet bicích, splašená kytara a do toho zpěvák, kterej vypadá, že potřebuje vymítače. Mix nasranosti, exhibicionismu a energie pouličních bitek. A dobře se na to kouká."

Pro Vole hlasovali:
Karel Buriánek (Headliner), Judita Císařová (Radio Wave), Václav Havelka (Please the Trees), Miloš Hroch (Radio Wave), Kač Janotová (Beseda u Bígbítu), Jonáš Kucharský (Radio Wave), Lucie Mihálová (Full Moon), Ladislav Oliva (Aardvark.cz), Jan Šamánek (Radio Wave), Pavel Uretšlégr (Beseda u Bigbítu, Vinyla), Karel Veselý (Radio Wave, Aktuálně.cz)

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 6 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy