Které české kapely pohnou v roce 2018 alternativní scénou? Punková síla Vole nebo melancholici Pris

Karel Veselý Karel Veselý
19. 2. 2018 7:30
Aktuálně.cz už popáté oslovilo pět desítek publicistů, promotérů a vydavatelů z klubové scény, aby tipli, kteří hudebníci letos touto scénou pohnou. Porotci tentokrát dávali přednost kapelám s českými texty (Dukla, Pris) a osobitou živou produkcí (Vole, Baro Chandel). Po čase se do centra pozornosti zase vrací experimentální elektronika (Anhedonik, Eva01, Spomenik). Zajímavostí je, že oproti ročníku 2016, kdy vládly jednočlenné projekty, získaly etos nejvíce hlasů kapely.
Video: YouTube / Pris

Pris: Kdo lépe popíše pocity člověka mezi 20. a 30. rokem života?

Pris existují sotva rok. Dva muzikanti - Lukáš Grygar a Tomáš Tkáč - se sice na české scéně nějakou dobu pohybují, teprve teď ale možná našli ten správný recept. Tím je kombinace elektroniky a kytar; jejich projekt (poslechněte si ho zde) zní jako osmdesátkový synthpop křížený s The Cure, osobitý vokál se nebojí patosu, kterému se nevyhýbají ani silné české texty o smrti a ženách. Debutové album Naše večery vydali Pris v lednu s pomocí Full Moon Forum a už se pomalu učí hrát ve větších klubech. 

"Silný debut, silná hudba, silná slova? Pris bez zaváhání míchají popově pozitivní i pozitivně popové s osmdesátkovými syntetickými stíny. Přirozený sled významného i malicherného, dravého i pozvolného, dvou vokálů i vzájemně se doplňujících přístupů," říká David Čajčík z časopisu Full Moon. 

"Propíjení se k ‚něčemu lepšímu‘, útěky od každodennosti, ztráty osobnosti a identifikace se s něčím temným - ať už z pózy, nebo z reálného strachu ze světa za oknem, to je něco, co jsem dosud u českých kapel neslyšel. Až mě mrzí, že text ke Svítání nenapadl mě. Myslím že popisuje naprosto přesně pocity řady lidí mezi 20. a 30. rokem života," dodává Honza Kistanov.

Pro Pris hlasovali:
Michal Brenner (MeetFactory), David Čajčík (Full Moon), Miloš Hroch (Radio Wave), Jan Kistanov (booking Flexy), Antonín Kocábek (nezávislý publicista), Zdeněk Lichnovský (Radio 1), Zdeněk Neusar (Beseda u Bigbítu, Frontman.cz)

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 2 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy