Které české kapely pohnou v roce 2018 alternativní scénou? Punková síla Vole nebo melancholici Pris

Karel Veselý Karel Veselý
19. 2. 2018 7:30
Aktuálně.cz už popáté oslovilo pět desítek publicistů, promotérů a vydavatelů z klubové scény, aby tipli, kteří hudebníci letos touto scénou pohnou. Porotci tentokrát dávali přednost kapelám s českými texty (Dukla, Pris) a osobitou živou produkcí (Vole, Baro Chandel). Po čase se do centra pozornosti zase vrací experimentální elektronika (Anhedonik, Eva01, Spomenik). Zajímavostí je, že oproti ročníku 2016, kdy vládly jednočlenné projekty, získaly etos nejvíce hlasů kapely.
Video: YouTube / Radio Session Radio Wave

Vole: Zběsilost v srdci

Pražské kvarteto Vole (poslechněte si zde) se zrodilo na průsečíku punkové a umělecké scény (Hluch Crew + AVU). V čele kapely stojí charismatický frontman Tomáš Mitura, který je zodpovědný i za vizuály.

Hlučný punk na hraně zběsilého grindcoreu, nakažlivá zuřivost, písně, které jen někdy překročí stopáž jedné minuty. Loni Vole vydali na značce Stoned to Death debutový vinyl Nikdo Vám Nemůže Dát Tolik Kolik Vám My Můžeme Slíbit i digitální EPčko. Nejryzeji ale působí na koncertech, které trvají obvykle jen něco kolem čtvrt hodiny. Víc nevydrží ani kapela, ani diváci.

"Kdyby se mě někdo zeptal, co to je punk, neváhám ani chvíli a řeknu Vole - zvukem, přístupem i vším ostatním. Deska zní jako nahraná přes kazeťák a splývá v nepřehledný bordel, který se na vás valí jako lokomotiva - a ta energie vás nejlépe smete naživo," říká Miloš Hroch z Radia Wave.

Lucie Mihálová z Full Moonu dodává: "Kulomet bicích, splašená kytara a do toho zpěvák, kterej vypadá, že potřebuje vymítače. Mix nasranosti, exhibicionismu a energie pouličních bitek. A dobře se na to kouká."

Pro Vole hlasovali:
Karel Buriánek (Headliner), Judita Císařová (Radio Wave), Václav Havelka (Please the Trees), Miloš Hroch (Radio Wave), Kač Janotová (Beseda u Bígbítu), Jonáš Kucharský (Radio Wave), Lucie Mihálová (Full Moon), Ladislav Oliva (Aardvark.cz), Jan Šamánek (Radio Wave), Pavel Uretšlégr (Beseda u Bigbítu, Vinyla), Karel Veselý (Radio Wave, Aktuálně.cz)

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 3 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy