V neděli v pět deset sraz u Baníku. Dokumentem o ostravském klubu provede Jaromír Nohavica

ČTK ČTK
9. 2. 2018 9:35
Ostravské studio České televize připravilo na 17. dubna dokument Banik!!!, mapující téměř stoletou historii fotbalového klubu FC Baník Ostrava. Diváky jí provede skalní fanoušek celku a písničkář Jaromír Nohavica.
Jaromír Nohavica, průvodce dokumentem o Baníku Ostrava.
Jaromír Nohavica, průvodce dokumentem o Baníku Ostrava. | Foto: Dalibor Sosna

Podle autorů dokumentu Banik!!! nejde o film, který mapuje výsledky ostravského fotbalového klubu. Jde spíš o společenský dokument. Odráží, jak se Ostrava a klub navzájem ovlivňovaly. 

O osudech Baníku, které byly a jsou nerozlučně spjaté se specifickým údělem regionu, v dokumentu mluví sami hráči a trenéři. Tvůrci použili i archivní novinové a filmové záznamy, fotografie i relikvie věrných fanoušků. Role průvodce se v dokumentu ujal písničkář Jaromír Nohavica. Ten napsal na konci 90. let skladbu Fotbal, v níž se například zpívá: "Tribuna na stání, necpi se, vřede! Hadráři Sparťani! Ostrava jedem!"

"Díky dokumentu jsem si totiž uvědomil některé maličkosti a souvislosti, které mi vlastně došly, až když jsem se fyzicky ocitl na místech, o nichž jsem nejdřív jen slyšel - kde klub založili, kde poprvé hráli," řekl Nohavica. 

Dramaturg Marek Dohnal doplnil, že vypráví příběh klubu, jenž by se těžko mohl odehrát jinde než právě v Ostravě. "Existuje od roku 1922, tedy téměř 100 let, a jeho historie je bez debat součástí historie města, ve kterém vzniknul," řekl. S tím souhlasí i Nohavica. "Pro místní lidi Baník skutečně něco znamená. To není jen nějaký stadion, nějaké výsledky a nějací fotbalisté. Je to tradice, historie," vysvětlil.

V produkci České televize vznikly v minulosti i dokumenty o Spartě, Slavii a Dukle Praha. 

 

Právě se děje

před 42 minutami

České dráhy o možném propouštění a snížení mezd zatím nerozhodly, nechtějí plošné řešení

České dráhy o možném propouštění a snížení mezd zatím nerozhodly. Pokud k tomu přistoupí, je nutné to řešit individuálně, nikoliv plošně, uvedla dozorčí rada ČD. Dopravce také schválil letošní podnikatelský plán, počítá s vyrovnaným hospodařením. Úspory chce hledat v celém provozu, investice do vlaků ale nezastaví.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Při požáru v domově důchodců v Charkově zemřelo 15 lidí

Nejméně 15 lidí zemřelo a pět utrpělo zranění při požáru v pečovatelském domově pro seniory v Charkově na východě Ukrajiny. S odvoláním na záchranáře o tom informovala agentura Unian. První zprávy z místa se zmiňovaly o 13 mrtvých a čtyřech zraněných.

Požár podle úředního komuniké vypukl odpoledne po třetí hodině kyjevského času (po 14:00 SEČ) ve dvoupodlažní budově, která byla přestavěna na domov pro přestárlé. Po uhašení plamenů hasiči nalezli na místě těla 15 osob.

Podobná neštěstí bývají v bývalých sovětských republikách poměrně častá. Tento měsíc si sedm mrtvých vyžádal požár v načerno zřízeném domově důchodů ve vsi poblíž Ťumeně na Sibiři, kde zemřeli nepohybliví pacienti dlouhodobě upoutaní na lůžko. Minulý měsíc při požáru domova důchodců v ruském Baškirsku zemřelo 11 lidí. Malá dřevěná budova neměla žádné vybavení pro hašení ohně. Vyšetřovatelé zadrželi ředitelky obou zařízení, kterým hrozí roky ve vězení za zavinění smrti z nedbalosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy