reklama
 
 

V neděli v pět deset sraz u Baníku. Dokumentem o ostravském klubu provede Jaromír Nohavica

9. 2. 2018
Ostravské studio České televize připravilo na 17. dubna dokument Banik!!!, mapující téměř stoletou historii fotbalového klubu FC Baník Ostrava. Diváky jí provede skalní fanoušek celku a písničkář Jaromír Nohavica.

Podle autorů dokumentu Banik!!! nejde o film, který mapuje výsledky ostravského fotbalového klubu. Jde spíš o společenský dokument. Odráží, jak se Ostrava a klub navzájem ovlivňovaly. 

O osudech Baníku, které byly a jsou nerozlučně spjaté se specifickým údělem regionu, v dokumentu mluví sami hráči a trenéři. Tvůrci použili i archivní novinové a filmové záznamy, fotografie i relikvie věrných fanoušků. Role průvodce se v dokumentu ujal písničkář Jaromír Nohavica. Ten napsal na konci 90. let skladbu Fotbal, v níž se například zpívá: "Tribuna na stání, necpi se, vřede! Hadráři Sparťani! Ostrava jedem!"

"Díky dokumentu jsem si totiž uvědomil některé maličkosti a souvislosti, které mi vlastně došly, až když jsem se fyzicky ocitl na místech, o nichž jsem nejdřív jen slyšel - kde klub založili, kde poprvé hráli," řekl Nohavica. 

Dramaturg Marek Dohnal doplnil, že vypráví příběh klubu, jenž by se těžko mohl odehrát jinde než právě v Ostravě. "Existuje od roku 1922, tedy téměř 100 let, a jeho historie je bez debat součástí historie města, ve kterém vzniknul," řekl. S tím souhlasí i Nohavica. "Pro místní lidi Baník skutečně něco znamená. To není jen nějaký stadion, nějaké výsledky a nějací fotbalisté. Je to tradice, historie," vysvětlil.

V produkci České televize vznikly v minulosti i dokumenty o Spartě, Slavii a Dukle Praha. 

autor: ČTK | 9. 2. 2018

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama