GLOSA Reznorova břitva ještě řeže

Luboš Vedral Luboš Vedral
12. 6. 2014 8:27
NIN v Praze rozehráli psychodusno řezavé jako břitva jen pomocí computerů s dřevním zvukem jako vystřiženým z počítačových her z dob, kdy jim vládla značka Atari, ale i metalově-industriální plochy.
Trent Reznor (Nine Inch Nails).
Trent Reznor (Nine Inch Nails). | Foto: HN - Lukáš Bíba

Glosa - Ano, Nine Inch Nails už zhruba dvacet let neposouvají rockovou hudbu do neprobádaných území. Ale pokud by se někdo měl ucházet o post vůdce temného kultu tohoto hudebního spektra, stále by Reznor a jeho parta nemuseli být bez šancí.

Nine Inch Nails.
Nine Inch Nails. | Foto: HN - Lukáš Bíba

A na úvod musím přidat ještě jeden superlativ. Ano, nově otevřené Forum Karlín bylo pro středeční pražské představení Nine Inch Nails ideálním místem. Stroze industriální prostor nechal skvěle vyniknout kromě jiného i léta zdokonalované vizuální složce koncertů NIN, která vychází z podobných inspiračních zdrojů minimalismu. Aniž bych chtěl nevhodně propagovat podnikatelské aktivity svého zaměstnavatele, má Forum Karlín i to nejpodstatnější - solidní zvuk a přiměřený divácký komfort. Takový sál v Praze chyběl.

Obyčejná chlapská duše

Zpět k muzice. Nejzásadnější deskou Reznorova projektu Nine Inch Nails byla Pretty Hate Machine. Vyšla už před pětadvaceti roky, tedy v době, kdy se naplno rozzuřila takzvaná postmoderna. A Reznor se stal vedle Davida Lynche jejím nejslyšitelnějším popkulturním mluvčím díky geniální syntéze jednotlivých složek rocku a na ně naroubovaným výlevům "obyčejně temné" chlapské duše. A dokázal tehdy uspět proti vlně obrozeného kytarového rauše zvaného grunge.

V Praze došlo i na March of the Pigs, skoro punkovou vypalovačku.
V Praze došlo i na March of the Pigs, skoro punkovou vypalovačku. | Video:

Nine Inch Nails se vždycky vymykali. I nejrůznějším škatulkám. Kritici je chtěli nacpat k vlně industrialu či electronic body music, ale ta pro Reznora byla poněkud těsná. Odlišoval se hodně srozumitelně podanou dávkou testosteronu a s tím možná souvisejícími stadionovými ambicemi.

Jen pro připomenutí album Pretty Hate Machine vyšlo v roce 1989, David Lynch vyhrál v Cannes se Zběsilostí v srdci jen o rok později. A Reznorovy tracky se pak objevily ve filmu Lost Highway vedle The Smashing Pumpkins, Bowieho i Rammstein...

I při středečním pražském vystoupení byly songy z tohoto přelomového alba rockové historie jasně nevypjatějšími zážitky. Hned na začátku to byla Terrible Lie, později například Head Like a Hole i Sanctified. Ani v nových aranžích s kytarovými řežbami v místech lehkých osmdesátkových syntezátorů neztratily maximální vtíravost, s jakou se dokáže Reznor dostat pod kůži svému většinou maskulinnímu publiku.

Nine Inch Nails.
Nine Inch Nails. | Foto: HN - Lukáš Bíba

Přítomné dámy prominou genderově nevyváženou poznámku: daleko víc něžnějších hlasů slyšeli včera navrátilci v českém rockovém rybníčku, kteří nabízeli pod dívčím jménem svou show v nedaleké třikrát větší sportovní aréně. A podotknutí "dorazím" i paralelou se včerejším koncertem Tori Amos, která v Kongresovém centru dokázala obnažovat "ženskou duši", což dělá s podobným feelingem jako Reznor.

Ten včera přesvědčil, že stále umí žonglovat s žánry jeho svérázným způsobem. Po velmi strohém rozjezdu v duchu EBM posledního alba Hesitation Marks s minimalisticky působivou Copy of A ovšem přišla řízně kytarově nahuštěná Terrible Lie s klasickými bicími a zvukové spektrum kapely se rozšířilo podobně jako do té doby stísněná stage.

Nine Inch Nails.
Nine Inch Nails. | Foto: HN - Lukáš Bíba

Postupně přišlo i několik žánrových úskoků do strany k punkové vypalovačce i barovému cajdáku. Reznorův uměřený vkus ovšem dokáže ustát i pomalejší melodicky klenuté songy s náběhem ke kýči. Přesně v okamžiku, kdy jiné kapele v publiku zaplanou ohníčky, muzika "devítipalcových hřebů" uhne jednoduchým fíglem v harmonii před sentimentem do relativního bezpečí.

Řezavé psychodusno

I když zmíněné poslední album nepatří v diskografii NIN k nejpovedenějším, jeho živé provedení může zážitek poněkud rehabilitovat. Blok songů postavených jen na elektronických beatech tak tvořil vhodnou protiváhu k metalově-industriálnímu soundu (který ale fanouškům - v drtivé většině už víc než třicátníkům - nemohl odepřít).

Právě v nich nechal Reznor rozehrát psychodusno řezavé jako břitva jen pomocí computerů s dřevním zvukem jako vystřiženým z počítačových her z dob, kdy jim vládla značka Atari.

Nine Inch Nails.
Nine Inch Nails. | Foto: HN - Lukáš Bíba

Tvrdost i naléhavost téhle kapely, jak už je zmíněno i výše, nespočívá v nadužívání machistických póz, kytarových stěn, okázalé instrumentální ekvilibristice a magických šaškárnách, které popkultuře s ironickým šklebem odkázal Aleister Crowley. Reznorovi stačí jeho výjimečný hlas, pár beatů a proklamace jako „I will make you hurt“. Od kohokoliv jiného by to znělo trapně.

Oproti tvrzení z úvodního songu Copy of A ale není Reznor stále ještě stínem stínu jiného stínu. Ve svých devětačtyřiceti si odmítá hrát na dospělého a doufejme, že mu ještě nějaký pátek tahle fantastická forma vydrží a jeho Pretty Hate Machine se nezvrhne v Pretty Money Machine, jak se dospělým rockerům často stává.

P. S. Vrátím se ještě k sálu. Jedinou vadou na kráse Fóra Karlín, kterou jsem včera stačil postřehnout, jsou dlouhé, ale opravdu dlouhé fronty na chladné nápoje. Pokud se tahle zdánlivá marginálie v budoucnu neupraví, vyzývám k nekompromisnímu bojkotu místních náleven...

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy