Nakladatelství ustoupilo zaměstnancům, po protestech paměti Woodyho Allena nevydá

ČTK ČTK, DPA
7. 3. 2020 17:04
Nakladatelská skupina Hachette zrušila plánované vydání pamětí Woodyho Allena. Důvodem je fakt, že americký filmař byl roku 1992 obviněn z údajného sexuálního obtěžování své adoptivní dcery. Zaměstnanci na protest proti vydání memoárů stávkovali.
Woody Allen je také hudebníkem. Na snímku z loňska hraje se skupinou The Eddy Davis New Orleans Jazz v Madridu.
Woody Allen je také hudebníkem. Na snímku z loňska hraje se skupinou The Eddy Davis New Orleans Jazz v Madridu. | Foto: ČTK/EFE

Kniha nazvaná Apropos of Nothing (Co se týče ničeho) měla na pulty přijít 7. dubna a kromě USA se dostat také do Kanady, Itálie, Francie, Německa nebo Španělska.

"Rozhodnout, že Allenovu knihu nevydáme, bylo těžké," oznámila firma, která prý k podobným krokům přistupuje výjimečně. "Vydali jsme mnoho rozporuplných knih a v budoucnu s tím budeme pokračovat. Jako nakladatelství se neustále snažíme dát prostor různým názorům a protikladným pohledům na věc."

Proti vydání memoárů čtyřiaosmdesátiletého režiséra, scenáristy, herce, spisovatele a trojnásobného držitele Oscara se vyslovila jak jeho adoptivní dcera Dylan Farrowová, tak Allenův syn a novinář Ronan Farrow. Ten u stejné nakladatelské skupiny minulý rok publikoval knihu týkající se aféry bývalého hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina.

Ze zneužití tehdy sedmileté adoptivní dcery Dylan Farrowové v roce 1992 obvinila Woodyho Allena jeho bývalá partnerka Mia Farrowová. Nařčení, které v průběhu dekád opakovaně připomínají média, Allen vždy odmítl.

Prokurátor státu Connecticut, který se případem zabýval, po dlouhém vyšetřování rozhodl filmaře neobžalovat. Ve zdůvodnění uvedl, že Allena stále podezírá, chce však adoptivní dceru ušetřit traumatického procesu. Dylan Farrowová obvinění obnovila začátkem roku 2018.

Ke zprávě o chystaném zveřejnění Allenovy knihy nyní adoptivní dcera uvedla, že ji to hluboce zraňuje. Věc považuje za "zradu na bratrovi" Ronanu Farrowovi, který svou prací, publikovanou u Hachette, dal hlas obětem sexuálního násilí.

S vydáním Allenových pamětí nesouhlasilo ani víc než 100 zaměstnanců Hachette, kteří ve čtvrtek odpoledne na protest stávkovali a protestovali před kancelářemi firmy na newyorském náměstí Rockefeller Plaza. Podle agentury DPA "solidárně stojí za Ronanem Farrowem, Dylan Farrowovou a oběťmi sexuálního násilí", jak uvedli.

Dav si vybral několik předáků, kteří pak jednali s ředitelem firmy Michaelem Pietschem, popisuje deník New York Times. Podle něj padly tři podmínky: Pietsch musí zrušit vydání Allenových pamětí, veřejně se omluvit a přiznat zaměstnancům Hachette, aby veřejně a bez obav o ztrátu zaměstnání mohli kritizovat knihy, které nakladatelství vydá, avšak oni s tím nesouhlasí.

Právo zaměstnanců Hachette protestovat proti zaměstnavateli hájí také nezisková organizace PEN America, přestože tu jinak celková situace znepokojuje.

"Všichni, včetně spisovatelů a zaměstnanců nakladatelství, podle nás mají právo vyjádřit svůj nesouhlas. Zároveň nás ovšem znepokojuje současný trend, kdy se knihy přestávají vydávat či distribuovat. Čtenáře to připravuje o možnost udělat si vlastní názor a vydavatele to odrazuje od diskutabilních témat," uvedla šéfka PEN America Suzanne Nosselová.

"Zároveň si myslíme, že jakmile je kniha připravena k vydání, neměla by být stažena jen proto, že je kontroverzní nebo vyvolává hlasitou kritiku," dodala.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 2 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy