Transcendentní Depp prohrál, ziskům dál velí kapitán Amerika

Kultura Kultura
21. 4. 2014 15:20
Debut Nolanova dvorního kameramana Wallyho Pfistera končí finančním i kritickým fiaskem, peníze z amerických kin dál střádá komiksový gigant Marvel.
Johnny Depp ve filmu Transcendence.
Johnny Depp ve filmu Transcendence. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Velikonoční víkend přinesl v amerických kinech jen málo překvapení. První příčku návštěvnosti opět opanoval Captain America: Návrat prvního Avengera s 26 miliony dolarů, díky čemuž má marvelovský vrchní Avenger nastřádáno už 200 milionů z USA a dalších téměř 400 ze světa.

Na druhém místě s dvaadvaceti miliony najdeme Rio 2. Zahraničních 200 milionů a 75 amerických nasvědčuje, že svět i rozporuplně přijímaný animovaný film jako tradičně přijímá vstřícněji než domácí publikum.

Na třetím místě otevírá drama Heaven is for Real s náboženským podtextem, jež vsadilo na premiéru o velikonočních svátcích jistě záměrně. 21 milionů dolarů je pro snímek za pouhých 12 milionů krásná suma.

Velkým propadákem bude vysmívané sci-fi Transcendence s Johnnym Deppem. Nepříliš vstřícně kritikou i diváky přijatý snímek si odnesl pouhých 11 milionů, což z něj dělá při rozpočtu 100 milionů dolarů i finanční propadák. Dvorní kameraman Christophera Nolana Wally Pfister nemohl debutovat méně šťastně.

Na pátém místě s již jednocifernou sumou otevírá pokračování přihlouplé komedie Pár normálních aktivit. Parodie na moderní horory s devíti miliony je silně kritizovaná za nevkus i nekvalitu, zaplatit čtyřmilionový rozpočet však nebude problém.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Roční výše příspěvku na podporované zdroje energie loni stagnovala na 45 miliardách

Roční výše poskytnutého příspěvku podporovaným zdrojům energie (POZE) loni v Česku činila 45,4 miliardy korun, stagnovala tak na podobné úrovni jako v roce 2019. Vyplývá to z dat, které na webu zveřejnil Operátor trhu s elektřinou (OTE). Od roku 2006 bylo na podporu POZE v Česku vyplaceno přes 430 miliard korun. Stát loni na dotaci přispěl 27 miliard korun, zbytek zaplatili zákazníci ve fakturách za elektřinu. Na kolik peněz přesně budou mít tyto zdroje v daný rok nárok, není stanoveno dopředu, záleží vždy na objemu výroby.

Většina podpory podle OTE loni tradičně mířila obnovitelným zdrojům energie, kterým bylo vyplaceno 43,2 miliardy korun, meziročně o 1,7 procenta více. Solární elektrárny obdržely 29,1 miliardy korun, bioplynové stanice sedm miliard korun, biomasa 3,3 miliardy korun, vodní elektrárny skoro 2,5 miliardy korun a větrné zdroje 1,3 miliardy korun. Zbytek vyplacené podpory získaly zdroje kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET), druhotné zdroje a teplo z obnovitelných zdrojů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy