Transcendentní Depp prohrál, ziskům dál velí kapitán Amerika

Kultura Kultura
21. 4. 2014 15:20
Debut Nolanova dvorního kameramana Wallyho Pfistera končí finančním i kritickým fiaskem, peníze z amerických kin dál střádá komiksový gigant Marvel.
Johnny Depp ve filmu Transcendence.
Johnny Depp ve filmu Transcendence. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Velikonoční víkend přinesl v amerických kinech jen málo překvapení. První příčku návštěvnosti opět opanoval Captain America: Návrat prvního Avengera s 26 miliony dolarů, díky čemuž má marvelovský vrchní Avenger nastřádáno už 200 milionů z USA a dalších téměř 400 ze světa.

Na druhém místě s dvaadvaceti miliony najdeme Rio 2. Zahraničních 200 milionů a 75 amerických nasvědčuje, že svět i rozporuplně přijímaný animovaný film jako tradičně přijímá vstřícněji než domácí publikum.

Na třetím místě otevírá drama Heaven is for Real s náboženským podtextem, jež vsadilo na premiéru o velikonočních svátcích jistě záměrně. 21 milionů dolarů je pro snímek za pouhých 12 milionů krásná suma.

Velkým propadákem bude vysmívané sci-fi Transcendence s Johnnym Deppem. Nepříliš vstřícně kritikou i diváky přijatý snímek si odnesl pouhých 11 milionů, což z něj dělá při rozpočtu 100 milionů dolarů i finanční propadák. Dvorní kameraman Christophera Nolana Wally Pfister nemohl debutovat méně šťastně.

Na pátém místě s již jednocifernou sumou otevírá pokračování přihlouplé komedie Pár normálních aktivit. Parodie na moderní horory s devíti miliony je silně kritizovaná za nevkus i nekvalitu, zaplatit čtyřmilionový rozpočet však nebude problém.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Modul čínské sondy dokončil sběr hornin na Měsíci, o den předstihl plán

Modul čínské sondy Čchang-e 5 úspěšně odebral vzorky hornin z Měsíce a svůj úkol tak dokončil o den dříve, než se plánovalo. Nasbíraný materiál byl podle sdělení čínského vesmírného programu už bezpečně uložen do druhého modulu, který ho vynese na oběžnou dráhu kolem Měsíce. Agentury Reuters a AP a připomněly, že jde o první podobnou misi od 70. let.

Cílem projektu je získat pomocí vrtného zařízení a robotické paže z hloubky až dvou metrů kolem dvou kilogramů hornin a dalšího materiálu a dostat je na Zemi. Modul s vrtným zařízením svou práci dokončil za 19 hodin.

Realizace ambiciózního záměru je technicky náročná. Dva moduly sondy přistály v oblasti Oceanus Procellarum (Oceán bouří) na přivrácené straně Měsíce a dva zůstaly na oběžné dráze. Vzorky odebrané jedním z aparátů z lunárního povrchu nyní vynese druhý modul, který se pak spojí s "čekajícím" servisním modulem. Z něj se materiál po vynesení na oběžnou dráhu kolem Měsíce přesune do návratového modulu, jenž zamíří k Zemi.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Antimonopolní úřad znovu posoudí tendr na informační systém ministerstva práce

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se bude znovu zabývat výběrovým řízením na informační systém pro výplatu sociálních dávek, který vyhlásilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Předseda úřadu původní rozhodnutí zrušil, vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na stránkách úřadu.

Pod rozhodnutím je podepsaný ještě bývalý předseda úřadu Petr Rafaj, který ve funkci skončil v pondělí. Úřad rozhodnutí zveřejnil až dnes, poté co nabylo právní moci. Nový systém měl být v provozu od začátku roku 2021, kdy vyprší už dvakrát prodlužovaná smlouva s dosavadní společností OK System. Ministerstvo na začátku října informovalo, že je připraveno případně smlouvu znovu prodloužit.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze Setadiesel

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze litvínovské firmy Setadiesel. Potrestal 15 mužů nepodmíněnými a podmíněnými tresty. Škoda je vyčíslena na 351 milionů korun. Ústecký krajský soud vynesl ve čtvrtek rozsudek v Litoměřicích.

Soud uložil čtyřem mužům nepodmíněné tresty ve výši pěti let, jednomu uložil souhrnný tříletý nepodmíněný trest, ostatní dostali tříletý trest podmíněně odložený na zkušební dobu pěti let. Všem soud uložil také peněžité tresty v rozmezí od 200 000 do milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy