Depardieu si užívá jako Strauss-Kahn ve filmu Vítejte v NY

ČTK ČTK
20. 4. 2014 9:29
Premiéra filmu Abela Ferrrary Welcome to New York o aférách bývalého šéfa Mezinárodního měnového fondu Dominiqua Strausse-Kahna se odehraje na internetu.
Gerard Depardieu jako Dominique Strauss-Kahn ve filmu Vítejte v New Yorku.
Gerard Depardieu jako Dominique Strauss-Kahn ve filmu Vítejte v New Yorku. | Foto: Aktuálně.cz

Paříž - Premiéra filmu o aférách bývalého šéfa Mezinárodního měnového fondu Dominiqua Strausse-Kahna, kterého si zahrál Gérard Depardieu, se odehraje na internetu. Snímek bude ke stažení v průběhu filmového festivalu v Cannes za sedm eur.

Film s názvem Welcome to New York (Vítejte v New Yorku) vzbudil pozornost už loni, kdy se na veřejnost poprvé dostal trailer. Ten obsahuje řadu otevřeně erotických scén z večírků, jichž se hlavní postava účastní. Právě barvité líčení životního stylu Strausse-Kahna americký režisér Abel Ferrara použil jako zarámování příběhu, jehož ústředním bodem je skandál s pokojskou hotelu Sofitel, který stál vlivného muže kariéru.

Welcome to New York (Vítejte v New Yorku).
Welcome to New York (Vítejte v New Yorku). | Foto: Aktuálně.cz

Francouzský levicový politik se podle průzkumů mohl v roce 2012 stát prezidentem. Rok předtím ho ale pokojská newyorského hotelu obvinila ze znásilnění - Strauss-Kahn poté odešel z čela MMF a na prezidenta se rozhodl nekandidovat. Jeho politickému pádu nezabránilo ani to, že žaloba pokojské byla stažena.

Kromě Depardieua v hlavní roli byla do filmu obsazena i Jacqueline Bisset, která hraje manželku Strausse-Kahna, známou novinářku Anne Sinclairovou.

"Francouzské zákony zakazují uvést premiéru filmu současně v kinech a na internetu, my jsme si vybrali internet," řekl deníku Le Monde jeden z producentů společnosti Wild Bunch Vincent Maraval. V jiných zemích podle něj bude snímek uveden on-line i v kinech zároveň.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy