animovaný film

Cenu za přínos animovanému filmu převzala na Anifilmu střihačka Pěčová

Cenu za celoživotní přínos animovanému filmu na festivalu Anifilm toto úterý v Liberci převzala střihačka Jiřina Pěčová, jejíž tvorba je většinou věnována dětem. Podílela se na seriálech Maxipes Fík, Bob a Bobek, Broučci či Žofka nebo filmu Velká sýrová loupež. Spolupracovala s režiséry Genem Deitchem, Pavlem Koutským, Václavem Bedřichem i Vlastou Pospíšilovou.

Organizátoři při slavnostním zahájení vyhlásili též vítěze národní soutěže animované tvorby nazvané Český obzor. Hlavní cenu získal celovečerní snímek Moje slunce Mad od Michaely Pavlátové. Anifilm se koná pojedenadvacáté, letos je zaměřený na humor v animaci. Festival s více než 500 soutěžními i nesoutěžními snímky v Liberci potrvá do neděle, výsledky hlavních mezinárodních kategorií pořadatelé zveřejní v sobotu večer.

Zdroj: ČTK

Francouzskou cenu César může získat český animovaný film Myši patří do nebe

Animovaný film Myši patří do nebe, který vypráví o střetu a postupném spřátelení myšky s lišákem, může obdržet prestižní francouzskou cenu César. Dílo režisérů Denisy Grimmové a Jana Bubeníčka promítala česká kina od října. Césara za nejlepší celovečerní animovaný snímek teď může získat pod francouzským distribučním názvem Même les souris vont au paradis. Mezi trojicí finalistů je i La Traversée, na jehož produkci se podílely Česká televize a společnost Maur film.

Nejvíc nominací na Césary získal snímek Illusions perdues (Ztracené iluze) režiséra Xaviera Giannoliho, uspět může v 15 kategoriích. O čtyři nominace méně obdržel muzikál Annette režiséra Leose Caraxe, deset si jich vysloužil Hlas lásky (Aline), volně inspirovaný životem zpěvačky Céline Dionové. Navzdory očekávání se příliš neprosadil Titan od Julie Ducournauové, který vyhrál Zlatou palmu na festivalu v Cannes. Má pět nominací, včetně režie a triků. Vítězové budou známi 25. února.

Zdroj: ČTK

Animovaný film od Podskalské z FAMU získal cenu na americkém festivalu

Nejlepším krátkým animovaným filmem na festivalu v americkém Austinu se staly Rudé boty od Anny Podskalské, studentky katedry animované tvorby na pražské FAMU. Snímek letos soutěžil také v Cannes a odnesl si cenu z liberecké přehlídky Anifilm.

Poetická animace na pomezí folkloru a hororu tematizuje osudovou závislost. Podskalská ji vytvořila technikou malby na sklo. Čtrnáctiminutový příběh začíná na vesnické tancovačce, kde dívka marně čeká na tanečníka. Náhle se objeví cizinec, vyzve ji k tanci a dá jí pár rudých bot. Dívka se díky nim vášnivě roztančí a stává se středem pozornosti. Záhy však zjistí, že botám nevládne ona, ale boty vládnou jí.

Zdroj: ČTK
Pokračovat