Třetí Hobit našel smysl. Jde do Bitvy pěti armád

Kultura Kultura
Aktualizováno 25. 4. 2014 8:43
Peteru Jacksonovi prý pro třetí pokračování dobrodružství Bilba Pytlíka nejlépe sedí název Bitva pěti armád. Filmové studio New Line Cinema si nechalo zaregistrovat i název The Hobbit: Into the Fire.
Bilbo Pytlík (Martin Freeman).
Bilbo Pytlík (Martin Freeman). | Foto: Warner Bros

Praha - Poslední díl trilogie Hobit vstoupí letos v zimě do kin pod novým názvem. Zatím se měl jmenovat v angličtině Hobbit: There and Back Again a česky Hobit: Tam a zase zpátky, nyní se prý režisér Peter Jackson rozhodl, že větší smysl dává podtitul Bitva pěti armád (Hobbit: The Battle of the Five Armies).

O bitvu samozřejmě ve finále trilogie půjde nejvíc a název je poněkud akčnější než Tam a zase zpátky, kterýžto titul se zase dá zřejmě dobře využít při vydání celé sady DVD. Na to si ale budeme muset ještě počkat.

Jackson každopádně ve čtvrtek v noci na Facebooku oznámil změnu, kterou potvrdilo i studio Warner Bros.

“Nechali jsme si čas do chvíle, než budeme mít hotový pracovní sestřih. Když jsme si jej minulý týden promítli, došlo nám, že se změně názvu nevyhneme,” napsal Jackson.

Změně předcházely týdenní spekulace. Společnost New Line Cinema si totiž nechala podle oficiální fanouškovské stránky TheOneRing.net zaregistrovat název The Hobbit: Into the Fire, čímž rozpoutala rozsáhlou diskusi.

Původně, když se ještě uvažovalo jen o dvoudílném Hobitovi, měla nést podtitul Tam a zase zpátky druhá část, vývojem však jméno citující název ságy J. R. R. Tolkiena přešlo na závěrečný třetí díl a druhý se jmenuje Šmakova dračí poušť.

“Tam a zase zpátky by byl vhodný název pro druhý díl. Pro třetí už ale nedává smysl, vždyť Bilbo 'tam' už dávno byl ve druhém filmu,” míní režisér.

Nový titul ovšem naznačuje spíš marketingovou snahu upozornit na film dlouho před premiérou než tvůrčí záměr režiséra Petera Jacksona.

Už jen proto, že řada fanoušků je zklamaná prvními dvěma díly, je na čase probudit jejich vášně.

Poplach v "hobitím táboře" způsobil zřejmě i fakt, že druhý díl na rozdíl od prvního nepokořil hranici miliardy dolarů, kterou první díl zdolal.

Závěr cesty hobita Bilba Pytlíka a trpaslíků toužících po znovuovládnutí svého království, se dostane do českých kin 11. prosince 2014.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy