21 filmových hitů roku 2014: Kdy dorazí X-meni a třetí Hobit

21 filmových hitů roku 2014: Kdy dorazí X-meni a třetí Hobit
300: VZESTUP ŘÍŠE. Pokračování filmu 300: Bitva u Thermopyl nese název 300: Vzestup říše. Stylizovaná řežba podle komiksu Franka Millera vypráví o řeckém generálovi Themistoklovi, který čelí masivní invazi perské armády vedené božským Xerxem a Artemidou, pomstychtivou velitelkou perského loďstva. Tentokrát režíruje nováček Noam Murro. Premiéra se odehraje 6. března.
NOE. Režisér Darren Aronofsky (Rekviem za sen, Černá labuť) si stanovil nelehký cíl natočit biblický příběh o Noemovi a potopě světa tak, aby byl atraktivní, stále myšlenkově plnohodnotný, ale přitom nevypadal nepatřičně, nebo dokonce rouhačsky. Vystoupil tím z řady tichých adaptací určených primárně věřícím, jichž si jde sotva všimnout. Hvězdami filmu jsou Russell Crowe, Jennifer Connelly, Emma Watson a Anthony Hopkins. Premiéra je naplánovaná na 27. března.
KAPITÁN AMERIKA: NÁVRAT PRVNÍHO AVENGERA. Kapitán Amerika se vrací v druhém dílu s podtitulem Návrat prvního Avengera. Hrdina komiksů vydavatelství Marvel se bude muset vypořádat s nebezpečím v podobě Zimního vojáka. V hlavní roli opět uvidíme Chrise Evanse, sekundovat mu bude Scarlett Johansson jako Černá vdova. Joea Johnstona na režisérském postu vystřídají sourozenci Anthony a Joe Russo, kteří doposud točili spíše seriály. Premiéra: 3. dubna.
TRANSCENDENCE. Wally Pfister je dvorním kameramanem Christophera Nolana. Nyní ale přichází s vlastní ambiciózní sci-fi s názvem Transcendence. Do hlavní role obsadil Johnnyho Deppa, do vedlejších Morgana Freemana, Kate Maru, Rebeccu Hall a Cilliana Murphyho. Paralel k Nolanovým filmům bychom nenašli málo a potvrzuje se, že kameraman je polovina režiséra. Jenže v něčem se Pfister přece jenom zásadně liší. Česká premiéra: 17. dubna.
Foto: Aktuálně.cz
Kultura Kultura
7. 2. 2014 9:52
Podívejte se na filmy, o které budou mít diváci světových kin největší zájem. Který z nich vydělá miliardu dolarů? Vybrali jsme 21 blockbusterů a očekávaných filmů, které letos dorazí do českých kin.
 

Právě se děje

před 11 minutami

Americká vláda po smrti dvou černochů zahájila vyšetřování policejní praxe v Minneapolisu

Americký ministr spravedlnosti Merrick Garland oznámil plán rozsáhlého vyšetřování policejní praxe v Minneapolisu, které prověří přístup k používání síly či možné problémy s diskriminací. Krok přichází souběžně s procesem s nyní již bývalým členem policejního sboru, jehož čeká trest za smrt černocha George Floyda, a po nepokojích vyvolaných policejním novým zásahem, který rovněž skončil smrtí muže tmavé pleti. Garland dal už dříve najevo, že boj proti nepřiměřeným zásahům strážců zákona považuje za jednu z priorit.

K situaci v Minneapolisu přitáhlo pozornost počínání policisty Dereka Chauvina, který byl loni v květnu natočen, jak několik minut klečí na krku Floyda, zatímco 46letý černoch si stěžuje na problémy s dýcháním a nakonec přestává jevit známky života. Případ vyvolal masivní protesty a Chauvin byl toto úterý shledán vinným z vraždy druhého stupně i zabití, což podle médií přineslo mnohým Američanům úlevu. O výši trestu se rozhodne za osm týdnů.

Městem během procesu s Chauvinem otřásl další kontroverzní zákrok proti černochovi, když policistka zastřelila 20letého Daunteho Wrighta, který nespolupracoval při zatýkání. Na počátku incidentu byla kontrola kvůli údajně neplatné registrační známce na automobilu. Následné několikadenní protesty u policejní centrály na předměstí Brooklyn Center pak provázely zprávy o tvrdém postupu policie proti novinářům.

Ministerstvo spravedlnosti už vyšetřuje, zda policisté zapojení do zásahu proti Floydovi neporušili jeho občanská práva. Nově ohlášené vyšetřování však podle informací agentury AP má mít mnohem širší dopad. Zaměří se na celou policii a může vyústit v zásadní změny policejní praxe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy