RECENZE Pohádkáři se líbí brak od Nesvadbové. Kdo mu věří?

Jan Gregor Jan Gregor
9. 11. 2014 12:23
Od režiséra formátu Vladimíra Michálka by se dalo očekávat, že se vůči brakovému základu filmu Pohádkář vymezí s jistou mírou poťouchlosti a podvratnosti. Bohužel jalový příběh inscenoval hodně vážně.
Pohádkář.
Pohádkář. | Foto: Falcon

Recenze - Už jen sama informace, že se zfilmování knihy Barbary Nesvadbové Pohádkář ujal Vladimír Michálek, vypadala ze začátku spíš jako vtip.

Že by bohém Michálek, který například před pár lety s nasazením vlastních jater a ledvin natočil opravdu nekompromisně pankáčský portrét litvínovského dělníka kultury Xaviera Baumaxy s názvem Em a on, mohl najít nějaké zalíbení v bestsellerové tvorbě šéfky české edice Harper´s Bazaaru, se zdálo asi tak pravděpodobné, jako že Filip Renč dostane státní vyznamenání.

Pohádkář vypráví příběh muže (J. Macháček) žijícího mezi dvěma ženami (Eva Herzigová a Anna Geislerová). Vznikl pod režijním vedením Vladimíra Michálka podle knihy Barbary Nesvadbové. Premiéra 6. 11.
1:57
Pohádkář vypráví příběh muže (J. Macháček) žijícího mezi dvěma ženami (Eva Herzigová a Anna Geislerová). Vznikl pod režijním vedením Vladimíra Michálka podle knihy Barbary Nesvadbové. Premiéra 6. 11. | Video: Falcon

Nicméně stalo se a výsledek není tak hrozný, jak by se člověk mohl obávat při vzpomínce na Bestiář Ireny Pavláskové.

Na druhou stranu ale příběh, který se významově snažil posunout od příběhu pro moderní hospodyňky k žánrovým vodám noir detektivky Marek Epstein, nenabízí víc než průměrný díl televizních Nevinných lží.

Banální archetyp o trojúhelníku

V neděli u obrazovky by možná tolik nevyčnívala jalovost zápletky o docela banálním vztahovém trojúhelníku, který ovšem tvůrci podávají skoro jako archetypální pravdu o mužích a ženách. Michálek s Markem Epsteinem se vyprázdněnost nevzrušivé historky o bájivém proutníkovi Márovi (Jiří Macháček), o jehož pozornost a přízeň bojují advokátka Dana (Aňa Geislerová), překladatelka Karla (Eva Herzigová) a dcera Lenka (Anna Linhartová), snaží zamaskovat, seč mohou.

Vyprávějí pomocí flashbacků, když si Márův osud ze střípků vyprávění pomalu skládá vyšetřovatel Rott (Matěj Hádek), Ten si Máru spojuje s utopeným mužem, po jehož identitě pátrá. Epsteinem přidaná dějová linie osobního života rozvedeného policajta, který řeší, že se jeho bývalá žena chce odstěhovat i s jejich synem do Ameriky, je koneckonců civilnější a psychologicky uvěřitelnější než Márovy eskapády.

Problém není ani v tom, že Jiří Macháček není typologicky dobře obsazený do role nadsamce, ničícího bezděky životy žen kolem sebe. On je vlastně docela přesvědčivý, ovšem v mezích napsané role. Úskalí je spíš v tom, že kniha i film zobrazují inteligentní a profesně emancipované ženy coby labilní hysterky, které jako zbavené rozumu padají k nohám nezodpovědnému floutkovi, jen když se na ně rošťácky usměje.

Advokátka Dana platí například za svého otevřeně podvádějícího milence enormní dluhy za exekuce. Chování zbavené hrdosti a sebeúcty považují zřejmě desetitisíce spokojených čtenářek Nesvadbové za projev lásky.

Baumaxa Michálkovu čest nezachrání

Těžko se potom s kýmkoli z ústřední trojice ztotožnit, i když všichni hrají velmi dobře, a to včetně debutantky Herzigové, která je překvapivě příjemně přirozená a civilní.

Podívejte se na trailer filmu Pohádkář.
Podívejte se na trailer filmu Pohádkář. | Video:

Michálek s kameramanem Martinem Štrbou kouzlí s digitální kamerou a dodávají snímku stylistické atributy pravého noir filmu. Hrají si s odrazy skel a zrcadel, snímají herce přes závěsy nebo jiné překážky, atmosféru dodávají filmu obrazy rozbouřeného moře nebo neustálého deště bušícího do oken Rottova minimalistického suterénního loftu. Tady je to ale až na hraně nechtěné parodie. Masochismus nešťastného detektiva jde asi tak daleko, že si do bytu pořídil jen pár naprosto nedostatečných lamp, takže má doma večer prakticky tmu.

Líným perem je koneckonců ve filmu popsaná sama policejní praxe – počínaje nesmyslným zdůvodněním, proč si Rott myslí, že utopenec by mohl být Mára (neexistuje tak vzácná krevní skupina, mrtvého by zcela jistě zkoušeli identifikovat podle jiných znaků než ve filmu), a konče pointou, kterou řada lidí na novinářské projekci včetně mě pochopila úplně jinak, než jak ji Michálek podle svých slov zamýšlel.

Pohádkář (50 %)

Pohádkář

Na to, aby Pohádkář zaujal cílovou skupinu čtenářek předlohy, je pravděpodobně vyprávěn příliš chladně a komplikovaně. A na to, aby zaujal fanoušky Vladimíra Michálka z řad cinefilů, je inscenován příliš navážno. Od režiséra Michálkova formátu by člověk očekával, že se vůči brakovému základu předlohy vymezí s jistou mírou poťouchlosti a podvratnosti. A drobné zcizováky v podobě camea v úvodu zmíněného Baumaxy otřásající se integritu tvůrce, který dosud netočil čistě komerční zakázky plné otravného product placementu, příliš nezachrání.

Ve výsledku vznikl takový kočkopes. Na to, aby zaujal cílovou skupinu čtenářek předlohy, je film pravděpodobně vyprávěn příliš chladně a komplikovaně. A na to, aby zaujal fanoušky Michálka z řad cinefilů, je inscenován příliš navážno.

Od režiséra Michálkova formátu by člověk očekával, že se vůči brakovému základu předlohy vymezí s jistou mírou poťouchlosti a podvratnosti. A drobné zcizováky v podobě camea v úvodu zmíněného Baumaxy otřásající se integritu tvůrce, který dosud netočil čistě komerční zakázky plné otravného product placementu, příliš nezachrání.

Pohádkář. ČR, 2014, 90 minut. Režie: Vladimír Michálek. Předloha: Barbara Nesvadbová (kniha). Scénář: Marek Epstein. Kamera: Martin Štrba. Hrají: Jiří Macháček, Aňa Geislerová, Eva Herzigová, Anna Linhartová, Jiří Dvořák, Mariana Kroftová, Matěj Hádek, Gabriela Míčová, Lubomír Tichý, Alena Mudrová.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech

Dva kamiony uvízly v pondělí ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. Policie tam dopravu řídila kyvadlově. Vznikaly kolony. Okolo 11:00 se podařilo provoz obnovit, řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Je tam zákaz vjezdu pro vozidla s váhou nad 12 tun. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit ještě ráno. Na uvolnění druhého se pracovalo během dopoledne. Policisté na místě řídili dopravu kyvadlově. Vznikaly ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Praha rozšíří zákaz reklamy v centru, přibudou dvě nová pásma

Pražský magistrát rozšíří nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. Ke stávajícímu nejpřísnějšímu omezení v historickém centru přibudou dvě pásma, první ve čtvrtích okolo rezervace a druhé sahající na jihu až na Nové Dvory, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Rozšíření by mělo začít platit v červenci příštího roku.

Rozšířením se podle schváleného dokumentu zvýší území podléhající regulaci ze zhruba devíti na více než 111 kilometrů čtverečních, tedy asi na dvanáctinásobek.

V Pražské památkové rezervaci se zákaz bude nově týkat i reklamních stojanů. V prvním novém pásu bude ze zákazu vyňata reklama šířená zvukem či obrazem, reklama na dopravních prostředcích, reklamní periodický tisk a reklamní převleky. V pásmu nejdále od centra budou zakázány pouze dodatečné konstrukce na dopravních prostředcích a reklamní plachty.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Kryštof přesouvá vánoční koncerty v O2 areně na prosinec 2021

Kvůli opatřením proti šíření koronaviru kapela Kryštof přeložila oba prosincové vyprodané koncerty v pražské O2 areně na příští rok. Prodáno bylo přes 30 tisíc vstupenek, které zůstávají v platnosti i na nové termíny. Lístky z pátku 4. prosince 2020 platí na nový termín 18. prosince příštího roku. Vstupenky ze soboty 5. prosince platí na 19. prosince 2021.

Na koncertě měla zaznít i píseň Vánoční, kterou Richard Krajčo a skupina Kryštof před dvěma lety nahráli s Karlem Gottem a po dohodě ji představili až nedávno, rok po Gottově loňském úmrtí. Skupina Kryštof kvůli opatřením proti šíření koronaviru vedle O2 areny již přeložila osm letních festivalů Kryštof Kemp.

Zdroj: ČTK
Další zprávy