Recenze: Když si hrdinové zaslouží trpět, je to krok do tmy

Martin Svoboda Martin Svoboda
29. 10. 2014 15:48
Slovensko vysílá do boje o Oscara snímek Krok do tmy z pochopitelných důvodů. Uspět s ním ale samozřejmě nemá šanci.
Krok do tmy.
Krok do tmy. | Foto: Trigon Production

Recenze - I slovenští filmaři cítí potřebu vysílat svého zástupce na Oscary. Jejich letošní volba ale není o mnoho šťastnější, než byla loni česká, která musela nakonec vyslat Donšajny. Krok do tmy je podobně jako oni „jediným možným kandidátem“ pro vyplnění přihlášky. Totalitní dramata mají zvuk a akademici na ně slyší. Ovšem stejně jako u Donšajnů, kteří byli dílem držitele Oscara, to ani zdaleka neznamená, že díky relevantní zámince jde o kandidáta vhodného a reprezentativního.

Podívejte se na ukázku z filmu Krok do tmy.
Podívejte se na ukázku z filmu Krok do tmy. | Video:

Miloslav Luther přitom točí filmy, ač většinou pro televizi, už od sedmdesátých let a má rozsah od pohádek po dramata. Když se tedy chopil slovenské poválečné historie, bylo možné čekat jistou úroveň, kterou filmař s tolika zkušenostmi musí naplnit se zavřenýma očima.

Jenže výsledek téhle snahy je tak nezajímavý, nesrozumitelný a vůbec zaměnitelný, že bychom ho spíš přičetli štábu z řetězu utržených začátečníků, kteří neumí odvyprávět základní příběh.

Zasloužené křivdy

Řešíme tu spolu s hrdiny křivdy minulosti podávané tak nepřehledně, že není snadné udržet v povědomí, kdo ukřivdil komu. Sledujeme postavy tak nevyprofilované a nesympatické, že jim přejeme jen nejhorší, pokud to přiblíží konec filmu. Špatně vedení herci tu opatření šílenými postsynchrony křečovitě přecházejí ze scény do scény a my především nerozumíme tomu, co cítí a co bychom měli cítit my.

Krok do tmy.
Krok do tmy. | Foto: Trigon Production

Snad se daří přiblížit pocity odcizení a neukotvenosti, jaké nejspíš od zpodobněné doby padesátých let lze očekávat (ačkoliv se rozhodně nedaří navodit pocit, že se děj odehrává po válce, což snad částečně omlouvá nenafukující se rozpočet). Těžko ale odhadovat, nakolik za to vděčíme schopnostem štábu a nakolik tyto emoce pouze evokuje prázdnota filmu, který ohranou šablonu o těžkostech života v rodící se totalitě předvádí s kamennou tváří a snahou působit vznešeně a útrpně jako někdo, kdo odhaluje něco kontroverzního a doposud nevyřčeného.

Celkem zásadní překážka v přijetí je, že všechny postavy jsou nesnesitelní hajzlové, kteří si především štěstí nezaslouží a za veškeré problémy si můžou sami. Jen těžko začneme cítit negativní emoci vůči režimu, v němž žijí, když si především nezaslouží režim, ve kterém by se jim žilo dobře. Šlo by o zajímavý a odvážný postoj, kdyby nevznikl jen nadinterpretací něčeho, co mělo být se vší pravděpodobností tragickým příběhem nebohých chudáků.

Hloupí špatní lidé trpí

Stačí se podívat na ústřední dvojici. On (Marko Igonda) je šťastně ženatý doktor, má dceru, nicméně udržuje vztah s milenkou, jež mu vzhledem k tomu, že plně podporuje režim, musí být odporná. Za války odsoudil k smrti v partyzánském soudu několik místních agresivních povstalců, za což si ho někteří považují a jiní jím pohrdají.

Krok do tmy.
Krok do tmy. | Foto: Trigon Production

Ona (Kristýna Boková-Lišková) je česká exulantka, svého syna odvrhla, nechává ho u otce (Miroslav Donutil). Sama učí ve škole, kde dětem vymývá mozky, a po práci na schůzích hlasitě podporuje komunisty. Přesto nejspíš v jejich ideologii nevěří a spí s doktorem, který se jediný nebojí ozvat s nesouhlasem.

Možná by se zdálo, že tento popis je celkem dostatečný a představuje bohaté charaktery, ve skutečnosti však pouze říká, CO dané postavy dělají/dělaly, ale nikoli PROČ to dělají. Připočtěme si k tomu ještě asi pětici dalších postav s podobně nejasným chováním a máme tu velmi podivné panoptikum.

Krok do tmy (15 %)

Krok do tmy

Buď jsou všichni hrdinové Kroku do tmy špatní lidé, protože ani jeden z nich nehledí na vlastní morální přesvědčení, a nejsou ani dost chytří na to, aby dokázali jít s davem (jsou tedy zlí hlupáci), a pak tedy máme sledovat jejich spravedlivé utrpení, nebo je prostě scénář napsaný zoufale špatně a nesrozumitelně. V první možnost by šlo uvěřit tehdy, kdyby se film tak neutápěl v útrpné hudbě a netvářil se jako snad až existenciální studie ztrápených duší, jež hledají klid, ale kvůli těžkým časům ho nemohou najít.

A ať se na něj díváme jakkoliv, vyjdou nám dvě řešení: Buď jsou všichni hrdinové Kroku do tmy špatní lidé, protože ani jeden z nich nehledí na vlastní morální přesvědčení, a nejsou ani dost chytří na to, aby dokázali jít s davem (jsou tedy zlí hlupáci), a pak tedy máme sledovat jejich spravedlivé utrpení, nebo je prostě scénář napsaný zoufale špatně a nesrozumitelně.

V první možnost by šlo uvěřit tehdy, kdyby se film tak neutápěl v útrpné hudbě a netvářil se jako snad až existenciální studie ztrápených duší, jež hledají klid, ale kvůli těžkým časům ho nemohou najít. Když tedy předpokládáme druhou variantu, asi bude jasné, jakým směrem se musí ubírat hodnocení.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy