RECENZE V kůži Nicka Cavea je život, póza i upřímnost

Jan Gregor Jan Gregor
20. 10. 2014 14:04
Rocker Nick Cave dostal filmový pomník, který je důstojný, hravý, a přitom není ani trochu trapný nebo patetický.
Nick Cave: 20000 dnů na Zemi.
Nick Cave: 20000 dnů na Zemi. | Foto: ačfk

Recenze - Film Nick Cave: 20 000 dnů na Zemi podkopává konvence žánru hudebního dokumentu tak hravě a inteligentně, že si ho s chutí užijí i ti, kdo Nicka Cavea moc nemusejí. A jeho fanoušci – mezi něž se počítám – můžou být v sedmém nebi.

Podívejte se na ukázku z filmu Nick Cave: 20 000 dní na Zemi.
Podívejte se na ukázku z filmu Nick Cave: 20 000 dní na Zemi. | Video:

Snímek natočili jako svůj debut Caveovi dlouholetí spolupracovníci Iain Forsyth a Jane Pollard, britští vizuální umělci, kteří mají na kontě takové happeningy, jako je Rock´n´roll Suicide, což byla věrná rekonstrukce posledního koncertu Davida Bowieho coby Ziggyho Stardusta. Je to šťastné tvůrčí spojení. Oba umělci se nebojí provokovat a zkoumat status rockové star z neobvyklých úhlů pohledu a v nečekaných souvislostech.

Na druhou stranu nejde o nějakou ironickou dekonstrukci – režisérská dvojice má Caveovu tvorbu evidentně ráda a snaží se co nejempatičtěji ukázat, v čem spočívá Nickovo charisma a síla jeho hudby.

Nick Cave: 20000 dnů na Zemi.
Nick Cave: 20000 dnů na Zemi. | Foto: ačfk

Realita je banální

Koncept je jednoduchý. Sledujeme „dvacetitisící den“ sedmapadesátiletého australského barda na matičce Zemi od ranního budíčku po večerní koncert. Na první pohled to nepůsobí zrovna vzrušujícím dojmem. Dopoledne tvoří v pracovně, v poledne jde na schůzku s psychoanalytikem, do toho se objevují flashbacky ze zkušebny, kde vznikalo album Push The Sky Away, jede navštívit nejbližšího hudebního parťáka Warrena Ellise, pak se staví v archivu, kde schraňují jeho fotky a dokumenty, a nakonec se jede domů připravit na večerní koncert v sydneyské opeře.

Jenže autoři v čele s Cavem jdou úplně proti současnému trendu docusoapů a reality shows. 20 000 dnů na Zemi se tváří jako dokument, ale všechny situace jsou nahrané a silně stylizované. Neautentická je také většina prostředí, kde se film odehrává – včetně třeba domku bohémského hippíka Warrena Ellise romanticky umístěného nad mořským útesem. Nick Cave prostě usoudil, že takové bydlení vystihuje jeho kamaráda líp než skutečnost.

Nick Cave: 20000 dnů na Zemi.
Nick Cave: 20000 dnů na Zemi. | Foto: ačfk

Cave si vůbec moc dobře uvědomuje, že realita je příliš banální a nemá v rock´n´rollu co dělat. Proto si v celém dokumentu udržuje masku rozervaného rockového beatníka, a to i díky četným komentářům mimo obraz, které filozofují o povaze tvorby a smyslu života.

Z filmu je zřejmé, že Cave si ten svůj život naplňuje tak, jak si vysnil jako malý kluk, který měl v pokojíčku nad postelí fotku krále Elvise. Rock je ze dvou třetin póza a scénář, na kterém se podílel sám Cave, si dává setsakramentský pozor, aby ze svého hrdiny nestrhl masku bohem políbeného temného básníka, jehož písňové texty a bonmoty by se daly tesat do kamene.

Parťák, se kterým chcete jít na pivo

Na druhou stranu jsou ve filmu i scény s improvizovanými dialogy, v nichž není ani stopy po jakékoli hře na image. Jde o oběd s Warrenem Elvisem anebo rozhovory s Rayem Winstonem, Blixou Bargeldem a Kylie Minogue, kteří se jako přízraky (odkaz na Caveův román Smrt Zajdy Munroa) objevují na zadním sedadle bardova jaguáru. A ty všechny jsou velmi civilní a přirozené a Cave z nich vychází jako odzbrojující parťák, se kterým byste chtěli jít na pivo.

Nick Cave: 20 000 dnů na Zemi (90 %)

Nick Cave: 20000 dnů na Zemi

20 000 dnů na Zemi připomíná setkání s člověkem, který vás uhrane charismatem a upřímností, s níž se vyznává ze svých nejniternějších pocitů, abyste si po jeho odchodu uvědomili, že vám toho o sobě zas tak moc neřekl a že ho stále obestírá tajemství. Ve svých sedmapadesáti letech už má Nick Cave právo trochu bilancovat, Forsyth s Pollardovou mu postavili filmový pomník, který je důstojný, hravý, a přitom není ani trochu trapný nebo patetický.

20 000 dnů na Zemi připomíná setkání s člověkem, který vás uhrane charismatem a upřímností, s níž se vyznává ze svých nejniternějších pocitů, abyste si po jeho odchodu uvědomili, že vám toho o sobě zas tak moc neřekl a že ho stále obestírá tajemství.

Nick Cave dokáže se svým ikonickým obrazem nakládat naprosto skvěle. Ale to by mu bylo k ničemu, kdyby nefungovaly jeho písně. Ať už si Cave jen tak jamuje ve zkušebně, nebo se vpíjí pohledem do omámených fanynek v první řadě v rockovém klubu, je to pořád živé hraní, které úctyhodného umělce v předdůchodovém věku mění v divokého bastarda ovládaného temnými běsy.

Ve svých sedmapadesáti letech už má Nick Cave právo trochu bilancovat, Forsyth s Pollardovou mu postavili filmový pomník, který je důstojný, hravý, a přitom není ani trochu trapný nebo patetický.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

Další zprávy