RECENZE Andělé všedního dne jsou konejšivou depresí pro masy

Jan Gregor Jan Gregor
10. 10. 2014 10:25
Vieweghův příběh je o smrti, ztrátě blízkých lidí a vyprázdněných životech. Film Alice Nellis z něj ale udělal solidní popík, který svá vážná témata zlehčuje a banalizuje.
Vladimír Javorský a Eliška Křenková ve filmu Andělé všedního dne.
Vladimír Javorský a Eliška Křenková ve filmu Andělé všedního dne. | Foto: Cinemart

Recenze - Andělé všedního dne zastupují v tvorbě Michala Viewegha temnější vypravěčskou stránku. Je to příběh o smrti, ztrátě blízkých lidí a vyprázdněných životech. Zdánlivě nic moc lákavého pro multiplexy.

Vieweghovi fanoušci se ale nemusejí bát. Film totiž své diváky proti srsti nehladí. Je to solidní popík, který svá vážná témata v jednom kuse zlehčuje a banalizuje. A řemeslně slušně natočená a duchu předlohy věrná adaptace Alice Nellis diváky do kin určitě přiláká.

Hlubokomyslnější bakalářská historka

Jedno se Andělům upřít nedá. Film odehrávající se v průběhu jednoho dne, na jehož konci se fatálně střetnou trajektorie životů hlavních postav, svižně odsýpá.

Alice Nellis oproti knize častěji střídá jednotlivé dějové linie a zkušeně graduje vyprávění od dynamické expozice k osudové pointě. Skoro tak zkušeně, že téměř nemáte čas zabývat se pochybami, jestli celý film není jen nepříliš hlubokomyslná bakalářská historka.

I když totiž snímek obsahuje několik potenciálně silných momentů, utopí je v mudrování andělů, klišovitě nebo nedostatečně prokreslených charakterech a v převládajícím smířlivém tónu vyprávění.

Sázka na známé herce je pochopitelná, ale celý film je kvůli tomu skoupý na postavy, z nichž by dýchal skutečný život. Máme tu padesátníka Karla (Bolek Polívka), učitele autoškoly žijícího ve vyhaslém manželství s učitelkou Marií (Zuzana Bydžovská). Nellis se popásá na projevech partnerského odcizení, bohužel je ale nezbavuje sitcomové šarže (spory o nákupní seznam nebo spáry v podlaze), takže je těžké vidět v showmanovi z Olšan a v Bydžovské, neuroticky afektované tak, že to hraničí s parodií, obyčejný nuselský manželský pár.

Podívejte se na ukázku z filmu Alice Nellis Andělé všedního dne.
Podívejte se na ukázku z filmu Alice Nellis Andělé všedního dne. | Video:

I další postavy, prožívající nevědomky nejdůležitější den svých životů, mají blízko ke karikatuře. Ať už jde o stalkera se sebevražednými tendencemi Zdeňka (Václav Neužil), jenž ztrpčuje život své bývalé rodině, nebo jeho matku a Mariinu bývalou kamarádku (Zuzana Kronerová), která frčí v esoteričnu. Jediná z hlavních postav, která působí zcela civilně a uvěřitelně, je čerstvá vdova Ester (Klára Melíšková).

Zcizující andělé

Hlavní problém a zároveň v jistém smyslu záchrana snímku spočívá v samotných andělech. Čtveřice povahově i věkově odlišných pozorovatelů hemžení života na zemi mnohem víc připomíná světskou představu nebe z pohádky Anděl Páně než cokoli, co by se aspoň vzdáleně blížilo transcendenci Nebe nad Berlínem.

Andělé všedního dne (50 %)

Andělé všedního dne

Hlavní problém a zároveň v jistém smyslu záchrana snímku spočívá v samotných andělech. Čtveřice povahově i věkově odlišných pozorovatelů hemžení života na zemi mnohem víc připomíná světskou představu nebe z pohádky Anděl Páně než cokoli, co by se aspoň vzdáleně blížilo transcendenci Nebe nad Berlínem. I když Andělé všedního dne mají několik potenciálně silných momentů, utopí je v mudrování andělů, klišovitě nebo nedostatečně prokreslených charakterech a v převládajícím smířlivém tónu vyprávění.

V příběhu hrají tito andělé roli našeptávačů, kteří se pomocí nenápadných vnuknutí pokoušejí ovlivnit životy zaslepených lidských hříšníků (i když právě k těm hříchům jsou vlastně víc než shovívaví).

Záchrana tkví v tom, že bez celého konceptu „andělů“ by se vyspekulovanost nepravděpodobné hry na náhodu obnažila jasněji. Problém je ale v tom, že idea nebeských komentátorů připomínajících antický chór je zcizovacím prvkem, který v kombinaci se stereotypně se chovajícími postavami vzdaluje diváka od pohroužení do nepěkného dění na plátně.

Kamera Matěje Cibulky i hudba Michala Novinského přesvědčivě budují dramatickou atmosféru, ale přítomnost rozšafně působících glosátorů z nebes redukuje ke své škodě depresivní příběh na konejšivou pohádku pro masy.

Andělé všedního dne. Česko, 2014, 97 minut. Scénář a režie: Alice Nellis. Předloha: Michal Viewegh. Hrají: Marián Labuda, Vojtěch Dyk, Vladimír Javorský, Eliška Křenková, Bolek Polívka, Zuzana Bydžovská, Klára Melíšková, Václav Neužil ml., Zuzana Kronerová, Josef Kuhn, Pavel Gajdoš, Ondřej Sokol. Premiéra v českých kinech 9. října 2014.

 

Právě se děje

před 6 minutami

OSA dostane pokutu přes 10 milionů, požadovala nesmyslné poplatky

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 10,67 milionu Kč pro Ochranný svaz autorský (OSA) za zneužití dominantního postavení. Pokuta je pravomocná, úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Úřad svaz potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován.

"Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili účastníku řízení autorské odměny i v případě, kdy v pokoji nebyl reálně ubytován žádný host. Podle rozhodnutí Úřadu nelze požadavek platby autorské odměny i tehdy, kdy na pokoji ubytovacího zařízení prokazatelně nemohlo dojít k užití díla," uvedl úřad v tiskové zprávě.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Skotská premiérka oznámila, že chce referendum o nezávislosti už příští rok

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová řekla, že chce uspořádat druhé referendum o nezávislosti Skotska "už v příštím roce". Informoval o tom deník The Times. Plebiscit o odtržení od zbytku Spojeného království se v zemi konal už v roce 2014, proti novému hlasování se staví ústřední vláda v Londýně.

Předsedkyně Skotské národní strany (SNP) předpokládá, že se hlasování uskuteční na počátku mandátu příštího skotského parlamentu, jehož poslance vyberou voliči v květnu následujícího roku.

"Skotsko by mělo dostat příležitost vybrat si, zda se stane nezávislým, v počáteční spíše než pozdější fázi mandátu příštího parlamentu," prohlásila v televizi ITV Border. Dodala, že konkrétnější časové rozmezí hodlá oznámit před květnovými volbami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy