RECENZE Babovřesky jsou český úděl i prokletí

Jan Gregor Jan Gregor
21. 2. 2014 17:57
Zdeněk Troška pokračuje v druhém dílu prosluněné komedie Babovřesky v intenzivní výpovědi o vesnici prodchnuté zlem.
Foto: Falcon

Recenze - Čekání filmových fajnšmekrů nemělo dlouhého trvání. Jen rok a pár dnů poté, co Zdeněk Troška potěšil všechny cinefily neobvykle krutou obžalobou života na české vesnici, přichází do kin druhý díl Babovřesk. Intenzitou své originální výpovědi nezůstává prvnímu dílu nic dlužný.

Excentrický solitér českého filmu Zdeněk Troška zavádí diváky opět do malebné jihočeské vsi. Nablýskané fasády domů a sluncem neustále zalitý trávník na návsi ovšem jen nedbale maskují, že tahle vesnice je prodchnutá zlem.

Podvratná kontradikce mezi zdánlivou idylou a děsivou realitou je jedním z nejpůsobivějších stavebních kamenů Troškovy poetiky.

Čarodějnice se sklonem ke koprolálii

Stejně jako v prvním dílu vládne uzavřené vesnické komunitě neformální „junta“ babek v tradičních venkovských zástěrách. I když to ve filmu nikde explicitně nezazní – Troška mistrně pracuje s uměním náznaku -, jde zcela jistě o skupinu čarodějnic posedlých ďáblem, což se projevuje nejen v jejich intrikách, ale také v nekoordinované motorice, schopnostech teleportace, podivných neartikulovaných výkřicích a sklonech ke koprolálii.

Podívejte se na ukázku z filmu Babovřesky 2 režiséra Zdeňka Trošky.
Podívejte se na ukázku z filmu Babovřesky 2 režiséra Zdeňka Trošky. | Video:

Je to mistrovská metafora. Závistivé nemrtvé staré ženy bdící nade vším, co se ve vsi děje, symbolizují matriarchát přetrvávající v naší společnosti dodnes. Muži jsou v Troškově podání převážně trapní a submisivní slaboši, což je nejvíc vidět na postavě starosty Stehlíka (Pavel Kikinčuk) a na postavách tří lemplovských partnerů vnuček oněch zlopověstných bosorek (Radek Zima, Petr Polák a Jaroslav Čermák).

Omezený obzor těchto tupců dokumentuje například skutečnost, že když už jejich ženy potřebují z Babovřesk pryč, vezmou je leda tak „na motorky do Brna“ nebo na „Budějic na Kabáty“.

Čtěte také o prvním dílu

Recenze: Babovřesky jsou kruté i nablýskané peklo

Buranství ovšem podle Trošky není jen záležitostí sociální determinace prostředím. Babovřesky totiž navštíví na jakýsi letní kemp k novopečenému ministru obrany Martinu Stropnickému i skupina hokejistů z NHL v čele s olympijskými reprezentanty Ondřejem Pavelcem a Jakubem Voráčkem.

Foto: Falcon

Režisér jednoznačně ukazuje, že rozdíl mezi vidlákem z vesnice a dolarovým milionářem není co se chování týče nijak zvlášť velký. Troškovi se podařilo obsadit do cameí národní hokejové celebrity a namluvit jim, že natáčení bude legrace, a přitom je ve skutečnosti sofistikovaně ztrapnil. Není vyloučeno, že za nesoustředěností Ondřeje Pavelce v první třetině olympijského čtvrtfinále s USA, byly myšlenky na čtvrteční premiéru Babovřesk a následnou ostudu.

Neunikneš Troškovi!

Troška se ale neinspiruje jen ironickou distancí a škodolibým výsměchem české nové vlny. Dějová linka zapovězené lásky jeptišky Glorie (Pavla Bečková) a faráře Petra (Lukáš Langmajer), kterého už na rozdíl od prvního dílu nikdo netituluje libozvučným příjmením Šoustal, připomíná ty nejsugestivnější filmy polského kina morálního neklidu. Farářův boj s pokrytectvím církevních hodnostářů vnáší do veřejného diskurzu ateistického Česka důležitá morální dilemata.

Babovřesky 2 (25%)

Babovřesky 2

Druhý díl Babovřesk intenzitou své originální výpovědi nezůstává prvnímu dílu nic dlužný. Babovřesky jsou v podání Zdeňka Trošky odpudivé místo, v jehož obyvatelích jako by byly koncentrovány všechny špatné lidské vlastnosti. V sugestivní pointě, která je jako z pera Samuela Becketta, se ukazuje, že z tohoto očistce je navíc nemožné uniknout. Film tím mrazivě navozuje pocit naprosté skepse a deziluze. Babovřesky jsou náš úděl i prokletí.

Babovřesky jsou v Troškově podání odpudivé místo, v jehož obyvatelích jako by byly koncentrovány všechny špatné lidské vlastnosti. V sugestivní pointě, která je jako z pera Samuela Becketta, se ukazuje, že z tohoto očistce je nemožné uniknout.

Farář Petr, propuštěný ze služby, už je na cestě ze zakleté vesnice, poté ho ovšem nějaká neznámá síla – stockholmský syndrom nebo čarodějnické kouzlo – donutí zařadit zpátečku a vrátit se zpět.

Film tím mrazivě navozuje pocit naprosté skepse a deziluze. V souvislosti s tím, že Troška jedné z postav dává do úst narážku na třetí díl, se ukazuje, že nejen farář Petr, ale ani my diváci nemáme tu moc Babovřeskám teď ani v budoucnu uniknout. Babovřesky jsou náš úděl i prokletí.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 56 minutami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy