Vykoupejte se v krystalicky jižanské depresi Temného případu

Martin Svoboda Martin Svoboda
21. 2. 2014 12:17
Seriál Temný případ velmi dobře chápe, co diváci krimi chtějí. Špatnou náladu a neutuchající depresi ničící psychiku už tak podlomených protagonistů. Teď jen najít tomu všemu dostatečnou pointu.
Temný případ (Matthew McConaughey).
Temný případ (Matthew McConaughey). | Foto: HBO

Recenze - Málokterý seriálový žánr se jeví tak opotřebovaně jako krimi, přesto se k málokterému žánru tvůrci tak rádi vracejí a diváci ho tak rádi znovu a znovu berou na milost. Po hypermoderní téměř vědeckofantastické epoše CSI ale bylo třeba navázat na nové trendy podstatně bližší nolanovsky temné popkultuře s iluzí psychologické hloubky a náročnosti.

Podívejte se na ukázku ze seriálu Temný případ (True Detective). | Video: HBO

HBO, jako vždy, ukázala talent na vystižení přesně toho, co u diváků momentálně nejvíc frčí, co se může setkat s nejjistějším úspěchem, a představila Temný případ s brzy oscarovým Matthew McConaugheym a Woodym Harrelsonem v čele.

Po čtyřech odvysílaných epizodách se zdá jasné, že nepůjde o objevování netušených hranic žánru, ale právě o sesumírování všeho, co v něm v tuto chvíli chceme vidět, protože se nám to tak moc líbilo jinde.

Deprese vteřinu po vteřině

Temný případ se v mnohém podobá vloni načatému Hannibalovi. Opět sledujeme hrdinu, který je u policie zřejmě jen proto, že kdyby po zločincích nepátral, sám by se jím musel stát. Opět se ho snaží krotit umírněnější kolega. Opět tu máme tajemného a snad až fascinujícího sériového vraha, vyžívajícího se v aranžování obětí.

Temný případ.
Temný případ. | Foto: HBO

Tvůrci v čele se scenáristou Nicem Pizzolattem (The Killing) a režisérem Carym Joji Fukunagou se ale vyvarovali největším dvěma vadám oživení příběhu maniakálního kanibala - neopájejí se žádným konkrétním charakterem nad rámec logiky děje (jednoduše nemají kým), ale především neohraničují jednotlivé epizody kusými vraždami, namísto toho se věnují jednomu konkrétnímu maniakovi, a lépe tak udržují celistvost vyprávění.

Těží z neutuchající deprese amerického Jihu, kde přemýšlivý člověk zkrátka nemůže být šťastný, když kolem sebe vidí všechnu tu špínu a bezútěšnost. Seriál se zastavuje krůček před tím, aby byl svým tlačením nekonečně blbé nálady už křečovitý, starají se o to jistě i oba ústřední herci, kteří svým postavám umí dodat hloubku i mimo věčné bědování.

Temný případ.
Temný případ. | Foto: HBO

Harrelson je policistou, jenž se se světem na první pohled smířil a naučil se v nepříjemném prostředí existovat, McConaughey, pronášející občas existenciální monology, naopak odmítá se byť pokoušet o sžití s tou nesnesitelnou každodenností. Jde o typického hrdinu dnešních krimi se všemi komplexy: cynickým, ale nehumorným pohledem na svět a démony z minulosti. Jak jen je možné, že to pořád zabírá?

Temný případ.
Temný případ. | Foto: HBO

Konflikt přístupů obou detektivů žene děj kupředu spíš než občas snad až příliš upozaděné vyšetřování. Nejednou jsem se přistihl, že vlastně nevím, proč jsou pánové zrovna zde a co se snaží zjistit, bylo pouze zajímavé vidět je se opět o něčem dohadovat. Jejich vztah je vykreslen velmi nejednoznačně a vzájemný respekt se mísí s nepochopením natolik, že jejich konfrontace dosud ani jednou neupadla do stereotypu.

Nejistá minulost

Seriál navíc zapojuje retrospektivní vyprávění, známé především z komediálních počinů jako How I Met Your Mother nebo britcomů Rickeyho Gervaise.

Harrelsonova i McConaugheyova postava jsou vyslýchané vyšetřovateli, protože maniak, kterého nakonec měli někdy v polovině devadesátých let dopadnout, nejspíš opět udeřil. Z jejich výpovědí pak skládáme děj.

Temný případ.
Temný případ. | Foto: HBO

Možná v tomto ohledu zamrzí, že se tvůrci přes přímo se nabízející možnost neodvážili opustit chronologické vyprávění a náznaky narušení jednotné linie sledujeme pouze při přepnutí do vyšetřovací místnosti, kdy někdo občas prohodí něco, co bychom zatím neměli vědět.

V důsledku víme, že obě postavy přežijí, vrah bude (možná jen zdánlivě, ale přece) dopaden a nejspíš ani nedojde k rozkmotření mezi hrdiny, protože o sobě stále mluví se známkou kolegiálnosti. Seriál se v tomto ohledu pustil na tenký led a riskuje, že časem dojde do slepé uličky, kdy už nebude co dál objevovat.

Temný případ.
Temný případ. | Foto: HBO

Nemyslím si, že k tomu ale dojde. Už jen proto, že spíš než z příslibů do budoucna těží atmosféra z deprese daného okamžiku. Na rozdíl od většiny krimi jako by se Fukunaga s Pizzolattou ani nepokoušeli vzbudit zájem o vývoj děje a spíš nás nechávají se brodit, velmi pomalu a s obtížemi, v marasmu každého nabízeného momentu.

Přesto bych byl velmi rád, kdyby se ukázalo, že k něčemu směřují. V polovině, kde jsme nyní, můžeme samozřejmě jen hádat, ale velmi by mě zklamalo, kdyby vyšlo najevo, že se tvůrci jen osm týdnů rochnili ve vlastní špíně a ani neměli co říct. Veškeré očekávání tedy nyní směřuje k pointě, která všechnu tu depresi buď korunuje a dodá jí smysl, nebo ji setne a odhalí její prázdnotu.

 

Právě se děje

Další zprávy