RECENZE Meryl a Julia pokukují po Oscarech v zemi Indiánů

Jan Gregor Jan Gregor
11. 2. 2014 11:04
Filmová adaptace Pulitzerovou cenou ověnčené hry Tracyho Lettse o jedné šílené rodince nezapře své divadelní kořeny.
Podívejte se na ukázku z filmu Blízko od sebe. | Video: Bontonfilm

Recenze - Filmové adaptace divadelních her často mají ke své škodě tendenci zachovávat až přílišnou věrnost textu a struktuře předlohy. Do této pasti se chytil i režisér John Wells, když dostal šanci převést na filmové plátno drama Tracyho Lettse August: Osage County.

Distributor se opět vyznamenal, když tenhle anglický název přeložil abstraktním paskvilem Blízko od sebe. V tuzemském prostředí už přitom český ekvivalent máme. V Národním divadle se hra, oceněná před šesti lety prestižní Pulitzerovou cenou, uváděla pod poetickým a významově přesným titulem Srpen v zemi Indiánů.

Teatrální kořeny rodinné vivisekce

Wells udělal to nejjednodušší, co se nabízelo. Rozhodl se pokorně sloužit textu: pozoruhodnému ponoru do traumatických vazeb jedné rozvětvené rodiny, jíž vládne manipulativní matriarcha Violet (Meryl Streep).

Foto: Bontonfilm

Proti režisérově přístupu nelze nic říct. Všechny postavy mají dráždivě nejednoznačnou a přitom komplexní charakteristiku, takže film dovoluje prakticky každému z hvězdně obsazeného ansámblu, aby rozehrál „herecký koncert“. Teatrální kořeny téhle depresivní rodinné vivisekce jsou ale natolik silné, že z příběhu neustále čouhá, že byl napsán pro divadlo.

Náhlé zmizení otce rodu Beverlyho (Sam Shephard), alkoholického intelektuála a kdysi nadějného básníka, svede celou famílii do venkovské haciendy, jejíž zdi skrývají celou řadu rodinných tajemství. Ta se ale během pár dnů společného pobytu vynoří na povrch už proto, že sobecká a egocentrická Violet se rozhodne účtovat se svým životem.

Foto: Bontonfilm

Oscarové nominace pro Meryl Streep a Julii Roberts jsou neoddiskutovatelně v pořádku. Meryl Streep dokazuje, že je nejtvárnější herečkou své generace a role chameleonské Violet je pro ni další úspěšně zdolanou výzvou. Chvílemi budí soucit, když se intoxikovaná prášky s hlavou kvůli chemoterapii nakrátko ostříhanou motá po domě jako bezbranná stařenka, v dalších momentech se ale dokonale převtělí ve vitální fúrii, která dokázala ve svých dětech potlačit zdravé sebevědomí a systematicky je celý život ničila svými egoistickými nároky.

Zajímavé úlohy tu mají submisivní nejmladší dcera Ivy (Julliette Nicholson), která jediná zůstala žít v domě s matkou a nyní se rozhoduje šokovat rodinu oznámením vztahu s podceňovaným introvertním bratrancem, kterému nikdo neřekne jinak než Malý Charles (Benedict Cumberbatch).

Foto: Bontonfilm

Jednu z nejlepších rolí posledních let využila bezezbytku Juliette Lewis. Její Karen neustále žvatlá o tom, jak konečně našla sama sebe, chlubí se zasnoubením s arogantním obchodníkem Stevem (Dermot Mulroney), v němž ale snad jen ona nevidí jen dalšího pochybného playboye.

Nejméně vděčnou roli má asi právě oceňovaná Julia Roberts, protože její Barbara je pravděpodobně nejnormálnější člen téhle postižené rodiny. Prochází manželskou krizí- její partner a otec čtrnáctileté dcery Bill (Ewan McGregor) si našel mladší ženu. Jediná z celé rodiny dokáže vzdorovat matce a prakticky dělat něco s tím, jak ubližuje sobě i jiným. A na konci v sobě najde sílu k bolestivému, ale svobodnému gestu.

Cynicky bezútěšný pohled na svět

Pohled Tracyho Lettse na svět je cynicky bezútěšný. Všichni muži jsou buď zbabělci, pokrytci nebo slaboši. Ženy táhnou břímě všech problémů na svých bedrech a často je nedokážou unést.

Foto: Bontonfilm

Je zřejmé, že Letts koncipuje celou hru jako ironickou glosu stavu, v němž se nachází západní civilizace. Jeho metafora je možná až příliš hrubozrnná: rodina se jmenuje Westonovi, takže něco jako Západníci. Odehrává se na původním indiánském území v Oklahomě a jako tichý pozorovatel prochází filmem indiánská ošetřovatelka a kuchařka Johnna (Misty Upham) a s jistou empatií i nevěřícností sleduje, čeho jsou vůči sobě ti civilizovaní běloši schopni.

Blízko od sebe (70%)

Blízko od sebe

Blízko od sebe je velmi dobře a bryskně napsaný midcult, který přináší středostavovským návštěvníkům divadla i kina přiměřeně depresivní pohled na vztahy v jedné šílené rodině a přináší jim úlevné ulehčení, že oni jsou na tom lépe. Aby se snímek Johna Wellse dal brát za skutečně sugestivní filmové dílo, musel by ubrat na divadelnosti.

Blízko od sebe je zkrátka velmi dobře a bryskně napsaný midcult, který přináší středostavovským návštěvníkům divadla i kina přiměřeně depresivní pohled na vztahy v jedné šílené rodině a přináší jim úlevné ulehčení, že oni jsou na tom lépe. Aby se snímek Johna Wellse dal brát za skutečně sugestivní filmové dílo, musel by ubrat na divadelnosti.

Někde jsem četl srovnání filmu s Vinterbergovou Rodinnou oslavou. Jenže tohle kultovní skandinávské drama, natočené podle pravidel Dogma 95, funguje jako rána na solar hlavně proto, že je maximálně neokázalé a civilní. Lettsův scénář (dramatik si svou hru sám upravil pro film) obsahuje pořád příliš velké množství okázalých hereckých monologů a patetických gest na to, abychom uvěřili, že se před námi na plátně odvíjí život sám.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 5 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy