RECENZE Celovečerní LEGO je nejpříjemnější filmová reklama

LEGO® příběh nejenže se povedl, on se povedl skoro tak moc, jak se povést mohl. Nabízí nečekaně sebereflexivní příběh myslící nejen na děti, ale i (nebo spíš především) na dospělé.
Podívejte se na ukázku z filmu LEGO příběh. | Video:

Recenze - Málokterý film působil na pohled tak otravně jako LEGO® příběh. Český distributor ještě korunoval zakázkovost a komerčnost vložením ® do názvu, abychom nedej bože nezapomněli, že jde do kin především celovečerní reklama na světoznámou stavebnici. Proč bychom na něco takového měli posílat děti, nebo ještě hůř sebe samé?

Jenže omyl. LEGO® příběh nejenže se povedl, on se povedl skoro tak moc, jak se povést mohl. Nabízí nečekaně sebereflexivní příběh myslící nejen na děti, ale i (nebo spíš především) na dospělé na úrovni, jakou jsme neviděli od dob, co Disney koupil studio Pixar a připravil ho o jeho jiskru.

Orwellovská úžasnost

Emmet Brickowoski žije svůj obyčejný život v neobyčejně úžasném LEGO městě, kde každý centimetr prostoru vypadá přesně tak, jak má.

Prezident Business se stará o to, aby bylo vše naprosto awesome, a daří se mu to s tak nezpochybnitelným úspěchem, že občané si o kráse jeho systému celé dny zpívají oslavné písně. Konkrétně tedy jednu jedinou oslavnou píseň, nicméně i ta zní tak moc awesome, že se jim nikdy neomrzí.

Businessova doktrína orwellovské poslušnosti má však brzy přerůst v nefalšovaný teror. Ukáže se, že Emmet je zřejmě jediný, kdo mu může zabránit ve slepení celého světa do jednoho bezchybného, nehybného bloku.

LEGO® příběh
LEGO® příběh | Foto: Aktuálně.cz

S pomocí krasavice Wyldstyle, jejího milence Batmana a kouzelníka Vitruvia se přemisťuje i do dalších tematických světů (western, hello kitty style etc.) a shromažďuje „mistry stavitele“, což jsou licencované postavičky jako Superman, Gandalf nebo Brumbál, aby vysvobodil své město. I když příliš neví, jak by to měl udělat, protože sám patří mezi obyvatele s mozkem vymytým komercí a unitárností.

LEGO® příběh pracuje na mnoha úrovních s přiznanou umělostí – nesnaží se vzbudit dojem, že něco z pozorovaného by mohl být fungující fikční svět, a dává tedy smysl, že základní zápletka (představená zde velmi zjednodušeně) zní tak trochu hloupě.

Poslechněte si song Everything Is AWESOME!!! od Tegan a Sara.
Poslechněte si song Everything Is AWESOME!!! od Tegan a Sara. | Video: Warner Bros.

Na nereálnost se celou dobu upozorňuje, logika všeho děje vlastně stojí na skutečnosti, že naprosto vše jsou jen dílky skládačky. Nejde o samoúčelnou touhu odkazovat na sebe sama, ale nemůžu prozradit víc, než že na konci vše do všeho zapadne a my pochopíme, proč se celou dobu pohybujeme v podivně nepřesvědčivém konstruktu.

Ačkoliv snímek ve svém jádru zůstává reklamou na LEGO, to ani nejde jinak, překvapivě obsahuje i značně sebekritický podtón. Přiznává, že firma mnohdy zapomíná na původní myšlenku, tedy propuštění uzdy dětské fantazii, a místo ní zakoupenými filmovými značkami a tvořením stereotypních scénářů nutí mladé zákazníky podle návodů realizovat prefabrikované vize designérů.

Děti pak podle instrukcí zvládnou postavit celkem komplikovaný Batmobil, ale už ne něco jiného.

Víc, než se zdá

Zapojeny jsou ale i poměrně komplikované existenciální motivy o roli jednotlivce v systému, jak podstata LEGA, kde každý malý článek funguje až ve spojení s dalšími, přímo nabízí.

LEGO® příběh
LEGO® příběh | Foto: Aktuálně.cz

Rozpracovány jsou většinou snadno srozumitelným způsobem, našli bychom zde však i několik nebanálně vážných scén. Snad v žádném CGI animáku bychom nenašli moment, v němž musí záporákův posluhovač zlikvidovat vlastní rodiče. Na dětský film je toho snad až příliš a největší výtka směřující k LEGO® příběhu bude nejspíš ta, že malí chlapci a dívky ho v mnoha ohledech, i přes snahu scenáristů vše podat ve zjednodušené podobě, nemají šanci vstřebat.

Naštěstí jde stále o velmi zábavnou podívanou, aby se ratolesti snad nenudily. Pracuje velmi chytře s všudypřítomnými popkulturními odkazy, několik vtipů vám možná přijde trochu lacinějších, to ale především v důsledku všeobecně vysoké laťky.

Režisérské duo Phil Lord a Christopher Miller, zodpovědné už za sympatický animák Zataženo, občas trakaře, si vizuálně příjemně hraje s principy LEGA, až se nabízí otázka, proč je snímek CGI (digitální), a ne stop motion (natočený s pomocí opravdové stavebnice).

LEGO® příběh (85%)

LEGO® příběh

LEGO® příběh pracuje na mnoha úrovních s přiznanou umělostí – nesnaží se vzbudit dojem, že něco z pozorovaného by mohl být fungující fikční svět a dává tedy smysl, že základní zápletka zní tak trochu hloupě. Na dětský film má LEGO® příběh snad až příliš motivů a popkulturních odkazů a největší výtka bude nejspíš ta, že malí chlapci a dívky ho v mnoha ohledech, i přes snahu scenáristů vše podat ve zjednodušené podobě, nemají šanci vstřebat.

V dnešní době už je však pravděpodobné, že vytvořit ho na počítači bylo rychlejší a levnější než případné tisíce hodin nutné k přestavování kulis.

Ukazuje se, že chytrost nijak neubírá na možnosti vyprávět dynamicky a dravě. Mnohé scény působí až natripovaným dojmem, jak rychle pádí kupředu, a přitom si tvůrci stále najdou chvilku na pár „malých okamžiků“, především možná maličko přeslazené, stále ale nebanální finále.

Opravdu se zdá, že v LEGO® příběhu se skrývá úplně vše. Inteligentní humor, dravá jízda pestrobarevným světem, nečekaný přesah, práce s popkulturními motivy.

Pokud tvůrcům nebudeme vytýkat, že si museli zachovat alespoň základní srozumitelnost pro nejmenší publikum, čehož samozřejmě dosahují použitím sady klišé, nenajdeme mnoho důvodů k nespokojenosti. Snad jen, že když vyjdete ze sálu, budete mít hned chuť si z těch zatracených kostek něco postavit... Zkrátka proklatě povedená reklama.

PS: Film jsem zhlédl v původním znění, ale česká lokalizace (nejen dabing, ale i některé nápisy ve filmu) se prý povedla. Pokud však vyrazíte bez dětí, určitě vyhledejte ve Slovanském domě jednu z výjimečných anglických projekcí.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Růžička je dalším vyřazeným, v hokejové reprezentaci pokračují tři brankáři

V další fázi přípravy kádru hokejové reprezentace budou od neděle pokračovat jen tři gólmani. Dnes z něj po rozhodnutí trenérů v čele s hlavním koučem Filipem Pešánem vypadl Jan Růžička, o účast na mistrovství světa v Lotyšsku dál usilují Šimon Hrubec, Petr Kváča a Roman Will. Pešán potvrdil, že má velký zájem o Josefa Kořenáře ze San Jose.

před 3 hodinami

Kovář získal s Zugem švýcarský titul a vyhrál bodování play off

Český útočník Jan Kovář se stal s Zugem švýcarským hokejovým mistrem. K rozhodujícímu triumfu EV nad Servette Ženeva 5:1, po němž vítěz základní části vyhrál finálovou sérii 3:0 na zápasy, přispěl asistencí u prvního gólu. Byl to jeho patnáctý bod v play off a s bilancí 1+14 produktivitu vyřazovací části ovládl.

Zug vyhrál ligu podruhé v klubové historii a po 23 letech. Jednatřicetiletý reprezentant Kovář přidal švýcarský titul k jednomu českému, který získal s Plzní v sezoně 2012/13, a dvěma z KHL. V tamní soutěži slavil v letech 2014 a 2016 s Magnitogorskem.

před 4 hodinami

Ve 101 letech zemřel Jegor Ligačov, sovětský tajemník pro ideologii

Ve 101 letech zemřel v Jegor Ligačov, bývalý tajemník ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu pro ideologii. Agentuře TASS to řekl mluvčí správy Tomské oblasti, odkud zesnulý pocházel. Ligačov byl mužem číslo dvě ve straně na počátku přestavby ve druhé polovině 80. let, kdy stál v čele Sovětského svazu a strany Michail Gorbačov. Později byl tento politik známý jako odpůrce politiky ruského prezidenta Borise Jelcina.

Sovětský a ruský politik byl tajemník ústředního výboru KSSS v letech 1983 až 1990. Od roku 1985 byl členem politbyra a v ÚV KSSS byl odpovědný za otázky ideologie. V té době byl mimo jiné jedním z iniciátorů protialkoholní kampaně v Sovětském svazu.

Když pozdější ruský prezident Jelcin v roce 1988 na stranické konferenci kritizoval, že perestrojka nepokračuje dosti rychle a nepostupuje dostatečně, mluvčí konzervativních stranických funkcionářů Ligačov mu tvrdě odsekl: "Borisi, mýlíš se," připomíná dnes TASS výrok, jímž se Ligačov proslavil.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Augsburgu nepomohl k bundesligovým bodům ani nový trenér

Fotbalistům Augsburgu výměna trenéra nepomohla, v 32. kole německé ligy prohráli ve Stuttgartu 1:2 a zůstali v pásmu ohrožení sestupem. Augsburg získal z posledních pěti bundesligových duelů pouze jediný bod a na třináctém místě tabulky má tříbodový odstup od barážové šestnácté příčky.

Nový trenér Augsburgu Markus Weinzierl zařadil v derby do základní sestavy záložníka Jana Morávka, který odehrál 67 minut. Brankář Tomáš Koubek zůstal na lavičce.

Domácí tým, který toužil utnout sérii čtyř bundesligových porážek, poslal do vedení v 11. minutě střelou zblízka Förster. Krátce po poločase vyrovnal hlavou Niederlechner, ale poslední slovo měl Kalajdžič, který si po centru z pravé strany našel správné místo mezi obránci. V ročníku dal už 15 branek a je nejlepším střelcem Stuttgartu, kterému patří deváté místo.

Německá fotbalová liga - 32. kolo:

Stuttgart - Augsburg 2:1 (11. Förster, 74. Kalajdžič - 59. Niederlechner).

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Stuttgart 32 11 9 12 54:52 42
10. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 32 9 6 17 32:49 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Další zprávy