Příběh vychází z režisérovy zkušenosti. "Tatínka postihla před několika lety mozková mrtvice, byl v kómatu a my se ho z něj s mámou snažili probrat. Trávili jsme u něj v nemocnici několik hodin denně, mluvili na něj a on opravdu začal za několik dní otevírat oči a reagovat. Neuvěřitelné bylo, že když se z kómatu probral, pamatoval si úplně všechno, co jsme mu říkali. To mě inspirovalo," popisuje Václav Kadrnka.
"Chci ve filmu mimo jiné ukázat, že se člověk nemá nikdy vzdávat a že i zdánlivě nesmyslné věci smysl mají. Je to pro mě nesmírně osobní věc, zkušenost na hranici života a smrti, kterou chci sdílet," dodal.
Hlavními postavami rodinného dramatu jsou otec, matka a dospělý syn, které ztvárnili Petr Salavec, Zuzana Mauréry a Vojtěch Dyk. Film s francouzským kameramanem Raphaëlem O'Byrnem se natáčel převážně ve Fakultní nemocnici v Olomouci a dále v Kroměříži a Zlíně.
Scénář, který Kadrnka napsal se spisovatelem Markem Šindelkou, získal v roce 2018 hlavní cenu HAF Award na Asia Film Financing Forum v Hongkongu. Samotný snímek pak podpořil Státní fond kinematografie částkou pět milionů korun, podpora z evropského kulturního fondu Eurimages činila 130 tisíc eur, což je přibližně 3,5 milionu korun.
"Projekt byl zahraničními hodnotiteli přijat velice dobře a potvrdil mezinárodní zájem o projekt vyjádřený podporou z Hongkongu a získáním zahraničního agenta," podotýká česká zástupkyně v Eurimages Elena Kotová. Film by se měl příští rok objevit na některém velkém mezinárodním festivalu.
Václav Kadrnka před třemi roky převzal Křišťálový glóbus na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech za film Křižáček, středověkou road movie, která vznikla na základě epické básně Jaroslava Vrchlického Svojanovský křižáček.