Slámův nový film Krajina ve stínu se vrací k období května 1945

ČTK ČTK
7. 5. 2020 11:50
Režisér Bohdan Sláma, držitel několika Českých lvů, ve čtvrtek představil první záběry ze svého historického dramatu Krajina ve stínu. Inspiroval jej poválečný masakr v obci Tušť v oblasti Vitorazska na jihu Čech, kde bylo koncem května 1945 při odsunu Němců zavražděno 14 lidí.

Ve snímku hrají Magdaléna Borová, Stanislav Majer, Bára Poláková, Csongor Kassai, Petra Špalková, Zuzana Kronerová, Pavel Nový, Cyril Drozda nebo Marek Taclík.

"Zajímá nás, jak malý člověk obstojí uprostřed dějin, které se přes něj valí. Musíme si klást otázku, jak bychom se v podobných situacích zachovali my sami," říká režisér Bohdan Sláma.

Film je kronikou lidí z malé vesnice v pohraničí, vláčené dějinami 30. až 50. let minulého století. V popředí stojí osud jedné rodiny. Autorem scénáře je Ivan Arsenjev, kameramanem pak Diviš Marek, s nímž Sláma natočil své filmy Štěstí, Venkovský učitel, Čtyři slunce nebo Bába z ledu.

Krajina ve stínu má široký časový záběr, hrdinové čelí nacismu i komunismu. Masakr v Tušti však nebyl jen pomstou na domnělých kolaborantech, ale nesl v sobě tragédii celé oblasti Vitorazska.

"Její obyvatelé žili vždy v Rakousku, obce byly přičleněny k Československu až v roce 1920. Když se na podzim 1938 objevila možnost vrátit se zpět ke svým kořenům, řada lidí ji využila. Bylo ovšem už po anšlusu, takže šlo o 'návrat' do nacistického Německa. Kdo si jej zvolil, ten trpěl nejpozději po roce 1945, když se situace opět obrátila," uvádí film do historických souvislostí spisovatel a historik Pavel Kosatík.

"Během odsunu Němců, a zde především, bylo vedle spravedlivě potrestaných postiženo také mnoho nevinných," dodává.

Z bývalého Československa muselo po druhé světové válce odejít asi 2,9 milionu obyvatel německé národnosti. Během vysídlování bylo na mnohých nevinných spácháno nikdy nepotrestané násilí. "Popravy v období těsně po konci války jsou téma, o kterém se příliš nemluví," podotýká producent snímku Martin Růžička.

Hrdinové filmu Krajina ve stínu čelí nacismu i komunismu. | Video: Bontonfilm

Krajina ve stínu bude šestým dílem režiséra, scenáristy a pedagoga katedry režie pražské FAMU Slámy. Za Divoké včely z roku 2001 získal první ceny na festivalech v Rotterdamu a San Francisku, Štěstí z roku 2005 má Českého lva za nejlepší film, režii, scénář, kameru, hlavní ženský herecký výkon, vedlejší ženský herecký výkon a hlavní mužský herecký výkon i první cenu z festivalu v San Sebastianu.

Následující Venkovský učitel (2008) obdržel Českého lva za nejlepší scénář a vedlejší ženský herecký výkon, oceněn byl též na festivalu v Benátkách. Následoval snímek Čtyři slunce z roku 2012. Zatím poslední titul Bába z ledu v roce 2018 získal šest Českých lvů, včetně režie a hereckých kategorií.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Tottenham podruhé dal Wolfsbergu čtyři góly a je v osmifinále EL

Fotbalisté Tottenhamu suverénně postoupili do osmifinále Evropské ligy. Svěřenci trenéra Josého Mourinha v odvetě druhého kola doma deklasovali rakouský Wolfsberg 4:0 a navázali na úvodní vítězství 4:1 z Budapešti. Záložník Dele Alli se blýskl výstavním gólem "nůžkami" a dvěma asistencemi.

Alli v desáté minutě převzal míč od Matta Dohertyho, na značce penalty si ho předkopl a akrobatickou ranou přes hlavu zamířil k tyči. Kritizovaný čtyřiadvacetiletý hráč vstřelil třetí soutěžní branku v sezoně a premiérovou v letošním roce.

Krátce po změně stran zvýšil Carlos Vinícius hlavičkou po centru Alliho, který v 73. minutě připravil gól i pro střídajícího Garetha Balea. Debakl Wolfsbergu ještě v závěru zvýraznil Brazilec Carlos Vinícius svou druhou trefou. Asistenci si připsal teprve šestnáctiletý náhradník londýnského týmu Dane Scarlett.

Tottenham si tak částečně spravil chuť po špatných výsledcích v anglické lize, kde prohrál pět z posledních šesti zápasů a klesl až na deváté místo tabulky

před 58 minutami

Indráčková postoupila na MS do závodu skokanek na středním můstku

Pouze Karolína Indráčková se na mistrovství světa v klasickém lyžování představí v závodě na středním můstku. V dnešní kvalifikaci v Oberstdorfu obsadila 30. místo, další české skokanky Štěpánka Ptáčková, Klára Ulrichová a Veronika Jenčová se do postupové čtyřicítky nevešly.

Indráčková skočila 86 metrů a navázala na bodované umístění z posledního závodu Světového poháru v Rašnově. To se naopak nepovedlo Ulrichové, která letos v SP už čtyřikrát bodovala a figuruje v průběžném pořadí seriálu ještě o místo před Indráčkovou. Dnes skočila 73 metrů a obsadila 48. místo.

Ptáčkovou, která skočila 71,5, dělilo na 42. místě od postupu 4,5 bodu. Jenčová byla s pokusem dlouhým 71 metrů padesátá.

Kvalifikaci ovládla vítězka posledního závodu SP Sara Takanašiová z Japonska s pokusem 103 metrů. Vedoucí žena seriálu Nika Križnarová ze Slovinska byla pátá (98,5 m).

Další zprávy