Na Febiofest přijede Kim Novak, kráska Zlaté éry Hollywoodu

ČTK ČTK
13. 1. 2015 7:51
Herecká hvězda, filmová partnerka Jamese Stewarta, Kim Novak známá i z Hitchcockova klasického filmu Vertigo, převezme na Febiofestu cenu Kristián za přínos světové kinematografii.
Kim Novak na festivalu v Cannes v roce 2013.
Kim Novak na festivalu v Cannes v roce 2013. | Foto: Reuters

Praha - Na březnový 22. ročník Febiofestu přijede dvaaosmdesátiletá americká herečka s českými kořeny Kim Novak, známá nejen z Hitchcockova thrilleru Vertigo. Do Čech se podívá poprvé.

Na slavnostním ceremoniálu převezme cenu Kristián za přínos světové kinematografii. V českých kinech se Novaková naposledy objevila začátkem 90. let ve filmu Mikea Figgise Sen lásky. Čtyři roky poté ji časopis Empire Magazin vyhlásil jako jednu ze stovky nejkrásnějších hereček filmové historie. Hrála po boku Jamese Stewarta, Franka Sinatry i Kirka Douglase.

"Jsme šťastní, že budeme moci v Praze přivítat legendu stříbrného plátna. Excelovala v mnoha snímcích, jež se zapsaly do dějin v době zlaté éry Hollywoodu, kdy film ještě obsahoval tajemství a zkoumal zákoutí lidských duší," komentovala programová ředitelka Hana Cielová.

Festivalová sekce Pocta Kim Novakové nabídne třeba právě Vertigo, Piknik nebo Uprostřed noci. V minulosti festival hostil například Geraldinu Chaplinovou, Claudii Cardinalovou či režisérské hvězdy Richarda Lestera nebo Romana Polanského a desítky dalších.

Před šesti lety převzal Kristiána za přínos světové kinematografii režisér Mike Leigh. Letos Febiofest uvede jeho nový film Mr. Turner o životě britského malíře Josepha Mallorda Williama Turnera s Timothy Spallem v hlavní roli, který za svůj výkon získal Zlatou pamu v Cannes. Mr. Turner stejně jako drama Hon na lišku režiséra Bennetta Millera bude mít na Febiofestu svoji českou distribuční předpremiéru.

Febiofest každoročně nabízí nejlepší filmy z prestižních festivalů, oceněné snímky z Berlína, Cannes, Benátek, Toronta, San Sebastianu a dalších přehlídek včetně několika oscarových titulů. Nadcházející ročník nabídne program rozdělený do čtrnácti sekcí a řadu dalších novinek.

Nyní festival přijímá přihlášky pro účast v hlavní porotě, která je otevřena komukoliv od 15 let. Divácká třiatřicetičlenná porota udělí Grand Prix pro nejlepší film sekce Nová Evropa. Vybrané filmy budou moci filmoví fanoušci zhlédnout od 30. března do 17. dubna ve 14 českých městech. 

 

Právě se děje

před 26 minutami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy