Von Trier: Bojím se, jestli střízlivý dokážu ještě točit

ČTK ČTK
3. 12. 2014 11:50
Režisér Lars von Trier prolomil svou mlčenlivost v médiích a přiznal, že zkouší přestat pít a brát drogy. Zároveň se ale bojí, zda ještě dokáže po Nymfomance natočit další film.
Lars von Trier.
Lars von Trier. | Foto: Profimedia

Kodaň - Filmový režisér Lars von Trier si není jistý, zda bude schopen natočit další film poté, co přestal pít alkohol a brát drogy. V rozhovoru s dánským deníkem Politiken řekl, že už nepije jednu láhev vodky denně, ani nebere narkotika, jak to dělával dříve.

"Nevím, zda dokážu natočit další filmy. A to mě sužuje," řekl režisér filmů jako Prolomit vlny, Dogville, Melancholia nebo Nymfomanka.

"Nikdy nevzešel tvůrčí výraz umělecké hodnoty od bývalých alkoholiků a narkomanů," dodal kontroverzní filmař v prvním rozhovoru, který poskytl od skandálu na filmovém festivalu v Cannes v roce 2011. Tehdy byl von Trier z festivalu vykázán poté, co na tiskové konferenci vtipkoval o tom, že je nacista.

Von Trier tvrdí, že minulá neděle byla devadesátým dnem jeho střízlivosti. Dodal, že každý den navštěvuje setkání organizace Anonymních alkoholiků, která sdružuje lidi, kteří se navzájem dělí o svoji zkušenost s alkoholem, aby mohli společný problém řešit.

Režisér přiznal, že aby byl kreativní, kombinoval dřív vodku s různými druhy drog. "Nikomu nemohu doporučit, aby dělal totéž. Je to každopádně velmi nebezpečné a hloupé," dodal.

Von Trierův zatím poslední projekt, režisérská verze dvoudílného filmu Nymfomanka, byl nominován na cenu pro nejlepší film na Evropských filmových cenách, které budou udíleny 13. prosince v lotyšské Rize.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy