Von Trier: Bojím se, jestli střízlivý dokážu ještě točit

ČTK ČTK
3. 12. 2014 11:50
Režisér Lars von Trier prolomil svou mlčenlivost v médiích a přiznal, že zkouší přestat pít a brát drogy. Zároveň se ale bojí, zda ještě dokáže po Nymfomance natočit další film.
Lars von Trier.
Lars von Trier. | Foto: Profimedia

Kodaň - Filmový režisér Lars von Trier si není jistý, zda bude schopen natočit další film poté, co přestal pít alkohol a brát drogy. V rozhovoru s dánským deníkem Politiken řekl, že už nepije jednu láhev vodky denně, ani nebere narkotika, jak to dělával dříve.

"Nevím, zda dokážu natočit další filmy. A to mě sužuje," řekl režisér filmů jako Prolomit vlny, Dogville, Melancholia nebo Nymfomanka.

"Nikdy nevzešel tvůrčí výraz umělecké hodnoty od bývalých alkoholiků a narkomanů," dodal kontroverzní filmař v prvním rozhovoru, který poskytl od skandálu na filmovém festivalu v Cannes v roce 2011. Tehdy byl von Trier z festivalu vykázán poté, co na tiskové konferenci vtipkoval o tom, že je nacista.

Von Trier tvrdí, že minulá neděle byla devadesátým dnem jeho střízlivosti. Dodal, že každý den navštěvuje setkání organizace Anonymních alkoholiků, která sdružuje lidi, kteří se navzájem dělí o svoji zkušenost s alkoholem, aby mohli společný problém řešit.

Režisér přiznal, že aby byl kreativní, kombinoval dřív vodku s různými druhy drog. "Nikomu nemohu doporučit, aby dělal totéž. Je to každopádně velmi nebezpečné a hloupé," dodal.

Von Trierův zatím poslední projekt, režisérská verze dvoudílného filmu Nymfomanka, byl nominován na cenu pro nejlepší film na Evropských filmových cenách, které budou udíleny 13. prosince v lotyšské Rize.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 23 minutami

Výbuch v Afghánistánu zabil nejméně 30 vojáků

Nejméně 30 příslušníků ozbrojených sil přišlo dnes o život a dalších 24 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje. Mohutnou explozi vyvolala bomba nastražená v automobilu před vojenskou základnou.

Agentura AP informuje kromě útoku v Ghazní o dalším sebevražedném atentátu za pomoci bomby umístěné v automobilu na jihu země. Terčem se stal konvoj šéfa tamní provinční rady. AP píše s odkazem na mluvčího provincie o nejméně třech mrtvých a 21 zraněných včetně dětí. K žádnému z útoků se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy