Ceny Evropské filmové akademie posbírala Pawlikovského Ida

Kultura ČTK Kultura, ČTK
13. 12. 2014 22:03
Slavnostní večer hostila lotyšská metropole Riga.
Pawel Pawlikowski získal hned dvě Evropské filmové ceny za snímek Ida.
Pawel Pawlikowski získal hned dvě Evropské filmové ceny za snímek Ida. | Foto: Reuters

Riga - Film Ida polského režiséra Pawla Pawlikovského získal hlavní ocenění na slavnostním večeru Evropské filmové akademie v lotyšské metropoli Rize.

Polský tvůrce dostal cenu za nejlepší film, za režii a scénář. Jako nejlepší vyhodnotila film o dramatických osudech polské jeptišky i divácká porota.

Předávání cen zahájil v budově lotyšské Národní opery před tisícovkou pozvaných hostů předseda EFA, německý režisér Wim Wenders, a předsedkyně správní rady, polská režisérka Agnieszka Hollandová.

Hlavní vítěz večera Pawlikowski, který od počátku 70. let žije v Londýně, je tvůrcem dobře známým i v Česku. Film Ida představil na letošním karlovarském filmovém festivalu a předloni byl hostem Febiofestu.

Cenu za nejlepší evropský film polský režisér převzal z rukou norské herecké hvězdy Liv Ullmannové.

Dramatický příběh polské jeptišky, která se dozvídá o svém židovském původu, vznikl v koprodukci Polska, Dánska, Francie a Británie. Scénář nabízí divákovi existenciální konfrontaci mladé ženy s její starší příbuznou, zapálenou komunistkou, která jako soudkyně v 50. letech posílala odsouzence na smrt.

Ocenění pro nejlepšího herce si z Rigy odnáší Timothy Spall za titulní roli ve filmu režiséra a scenáristy Mika Leigha Mr. Turner, životopisném dramatu excentrického britského malíře. Sedmapadesátiletý britský herec, který si zahrál ve filmech režisérů Clinta Eastwooda nebo Bernarda Bertollucciho, si letos za svůj výkon v roli malíře Turnera odnesl i cenu pro nejlepšího herce na mezinárodním festivalu v Cannes.

Titul nejlepší evropské herečky roku si podle porotců zasloužila Francouzka Marion Cotillardová za výkon ve filmu Dva dny, jedna noc, který se do české distribuce dostal minulý týden.

Slávu si devětatřicetiletá umělkyně vydobyla hlavně v roce 2007 za roli Edith Piaf ve stejnojmenném filmu. Její letošní film vypráví o zoufalé snaze depresivní dívky Sandry udržet si s podporou kolegů zaměstnání v solární elektrárně.

Nejlepší letošní evropskou komedií je podle poroty italský snímek Mafie vraždí jenom v létě režiséra Pierfranceska Diliberta. Mezi dokumenty zvítězil německo-rakouský snímek Master of the Universe (Pán světa) zprostředkující pohled do emotivního a krutého světa investičních bankéřů. Trofej pro nejlepší animovaný film si odnesl italský film L'arte della felicita (Umění štěstí).

Cenu za přínos světové kinematografii převzal britský herec, scénárista a režisér Steve Rodney McQueen, za celoživotní dílo ocenila akademie francouzskou režisérku Agnés Vardaovou.

Český zástupce se do nominací letos nedostal. Z širší nominace do finále neprošel snímek Fair Play režisérky a scenáristky Andrey Sedláčkové, který vypráví příběh o státem řízeném dopingu mezi sportovci 80. let v bývalém Československu.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Roční výše příspěvku na podporované zdroje energie loni stagnovala na 45 miliardách

Roční výše poskytnutého příspěvku podporovaným zdrojům energie (POZE) loni v Česku činila 45,4 miliardy korun, stagnovala tak na podobné úrovni jako v roce 2019. Vyplývá to z dat, které na webu zveřejnil Operátor trhu s elektřinou (OTE). Od roku 2006 bylo na podporu POZE v Česku vyplaceno přes 430 miliard korun. Stát loni na dotaci přispěl 27 miliard korun, zbytek zaplatili zákazníci ve fakturách za elektřinu. Na kolik peněz přesně budou mít tyto zdroje v daný rok nárok, není stanoveno dopředu, záleží vždy na objemu výroby.

Většina podpory podle OTE loni tradičně mířila obnovitelným zdrojům energie, kterým bylo vyplaceno 43,2 miliardy korun, meziročně o 1,7 procenta více. Solární elektrárny obdržely 29,1 miliardy korun, bioplynové stanice sedm miliard korun, biomasa 3,3 miliardy korun, vodní elektrárny skoro 2,5 miliardy korun a větrné zdroje 1,3 miliardy korun. Zbytek vyplacené podpory získaly zdroje kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET), druhotné zdroje a teplo z obnovitelných zdrojů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy