První předzvěst Oscarů: Kritici z NY vyzdvihli Chlapectví

Kultura Kultura
2. 12. 2014 14:56
Newyorští filmoví kritici zvolili filmem roku Chlapectví a Richarda Linklatera označili jako nejlepšího režiséra.
Chlapectví.
Chlapectví. | Foto: kviff

New York - Snímek Chlapectví, který režisér Richard Linklater natáčel dvanáct let se stejnými herci vyzdvihli newyorští kritici, když mu udělili své New York Film Circle Awards v nejdůležitějších kategoriích - nejlepší film, režie a nejlepší herečka ve vedlejší roli pro Patricii Arquette.

Ocenění, které kritici poprvé udělili v roce 1935 patří mezi nejstarší v oblasti novinářských cen a bývají obvykle velmi důležitým ukazatelem pro vrchol oscarové sezony, který má letos naplánované datum 22. února. Vyhlášení cen newyorské kritiky je naplánované na 5. ledna.

V kategorii nejlepší herec v hlavní roli si cenu letos odnesl Herec Timothy Spall, kterého proslavil Červíček v sérii Harry Potter, za roli slavného britského malíře Williama Turnera v životopisném dramatu Mr. Turner. Mezi herečkami kritici vyzdvihli výkony Marion Cotillard hned ve dvou filmech - Dva dny, jedna noc v režii bratří Dardennů a v historickém thrilleru The Immigrant, který natočil James Gray.

Mezi herci ve vedlejší roli uspěl J. K. Simmons, který mistrně zvládl zahrát krutého učitele hudby, který terorizuje svého studenta v dramatu Whiplash, jež letos v zimě vyhrálo na nezávislém festivalu Sundance.

Za nejlepší animovaný film pak kritici vybrali LEGO příběh, jako nejlepší zahraniční film označili drama Ida polského režiséra Pawla Pawlikovského. V kategorii dokumentů vyhrál snímek Citizenfour režisérky Laury Poitras, která se zabývala příběhem Edwarda Snowdena, jenž zveřejnil informace o masivním celosvětovém sledování telefonů a elektronické komunikace ze strany bezpečnostních služeb USA.

Nejlepší scénář podle newyorských kritiků napsal Wes Anderson ke snímku Grandhotel Budapešť, zatímco nejlepším kameramanem byl zvolen Darius Khondji za snímek The Immigrant. Nejlepším debutem byl jmenován thriller režisérky Jennifer Kent The Babadook.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Předseda FAČR Malík měl pozitivní test na koronavirus

Předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Martin Malík měl dnes pozitivní test na koronavirus. Je v izolaci a úterního mimořádného jednání výkonného výboru se stejně jako jeho další členové zúčastní přes videokonferenci.

"Na základě příznaků z druhé poloviny víkendu absolvoval Martin Malík během pondělí test na onemocnění covid-19, jehož vyhodnocení se ve večerních hodinách ukázalo jako pozitivní. Předseda je tak v karanténním režimu," řekl novinářům tiskový mluvčí FAČR Michal Jurman.

I přes nemoc podle něj Malík bude v úterý pracovat a zúčastní se plánovaného jednání výkonného výboru, který se bude zabývat situací po rezignaci místopředsedy Romana Berbra a členky výboru Dagmar Damkové.

Oba odstoupili poté, co propukla kauza údajné korupce a ovlivňování výsledků zápasů. Berbr je nejvýše postavenou osobou v aféře a minulou neděli byl jako jeden ze čtyř lidí poslán do vazby.

V kauze je celkem obviněno 20 osob v souvislosti s údajným ovlivňováním výsledků prostřednictvím rozhodčích. Kriminalisté tvrdí, že vše řídila organizovaná zločinecká skupina. Podle médií mělo jít hlavně o utkání Vyšehradu, který v sezoně 2018/19 postoupil ze třetí do druhé ligy. Zápasy měly být ovlivňovány i za účelem sázek.

Výkonný výbor byl se měl v úterý také zabývat komisí rozhodčích, kterou na začátku minulého týdne v reakci na aféru rozpustil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy