První předzvěst Oscarů: Kritici z NY vyzdvihli Chlapectví

Kultura Kultura
2. 12. 2014 14:56
Newyorští filmoví kritici zvolili filmem roku Chlapectví a Richarda Linklatera označili jako nejlepšího režiséra.
Chlapectví.
Chlapectví. | Foto: kviff

New York - Snímek Chlapectví, který režisér Richard Linklater natáčel dvanáct let se stejnými herci vyzdvihli newyorští kritici, když mu udělili své New York Film Circle Awards v nejdůležitějších kategoriích - nejlepší film, režie a nejlepší herečka ve vedlejší roli pro Patricii Arquette.

Ocenění, které kritici poprvé udělili v roce 1935 patří mezi nejstarší v oblasti novinářských cen a bývají obvykle velmi důležitým ukazatelem pro vrchol oscarové sezony, který má letos naplánované datum 22. února. Vyhlášení cen newyorské kritiky je naplánované na 5. ledna.

V kategorii nejlepší herec v hlavní roli si cenu letos odnesl Herec Timothy Spall, kterého proslavil Červíček v sérii Harry Potter, za roli slavného britského malíře Williama Turnera v životopisném dramatu Mr. Turner. Mezi herečkami kritici vyzdvihli výkony Marion Cotillard hned ve dvou filmech - Dva dny, jedna noc v režii bratří Dardennů a v historickém thrilleru The Immigrant, který natočil James Gray.

Mezi herci ve vedlejší roli uspěl J. K. Simmons, který mistrně zvládl zahrát krutého učitele hudby, který terorizuje svého studenta v dramatu Whiplash, jež letos v zimě vyhrálo na nezávislém festivalu Sundance.

Za nejlepší animovaný film pak kritici vybrali LEGO příběh, jako nejlepší zahraniční film označili drama Ida polského režiséra Pawla Pawlikovského. V kategorii dokumentů vyhrál snímek Citizenfour režisérky Laury Poitras, která se zabývala příběhem Edwarda Snowdena, jenž zveřejnil informace o masivním celosvětovém sledování telefonů a elektronické komunikace ze strany bezpečnostních služeb USA.

Nejlepší scénář podle newyorských kritiků napsal Wes Anderson ke snímku Grandhotel Budapešť, zatímco nejlepším kameramanem byl zvolen Darius Khondji za snímek The Immigrant. Nejlepším debutem byl jmenován thriller režisérky Jennifer Kent The Babadook.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle ruské diplomacie vyhostí i pět diplomatů z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy. Zveřejnila rovněž sankční seznam osmi bývalých i současných předních amerických činitelů, informovaly zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva dnes také zakázala vstup na své území osmi současným i bývalým předním americkým činitelům. Je mezi nim šéf Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Christopher Wray, ředitelka tajných služeb (DNI) Avril Hainesová, ministr vnitřní bezpečnosti Alejandro Mayorkas, ministr spravedlnosti Merrick Garland, bezpečností poradce administrativy bývalého prezidenta Donalda Trumpa John Bolton či někdejší ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) James Woolsey.

Ruský ministr zahraničí také zmínil další odvetná opatření, například zpřísnění restrikcí pro pohyb amerických diplomatů na ruském území.

Zdroj: ČTK
Další zprávy