První předzvěst Oscarů: Kritici z NY vyzdvihli Chlapectví

Kultura Kultura
2. 12. 2014 14:56
Newyorští filmoví kritici zvolili filmem roku Chlapectví a Richarda Linklatera označili jako nejlepšího režiséra.
Chlapectví.
Chlapectví. | Foto: kviff

New York - Snímek Chlapectví, který režisér Richard Linklater natáčel dvanáct let se stejnými herci vyzdvihli newyorští kritici, když mu udělili své New York Film Circle Awards v nejdůležitějších kategoriích - nejlepší film, režie a nejlepší herečka ve vedlejší roli pro Patricii Arquette.

Ocenění, které kritici poprvé udělili v roce 1935 patří mezi nejstarší v oblasti novinářských cen a bývají obvykle velmi důležitým ukazatelem pro vrchol oscarové sezony, který má letos naplánované datum 22. února. Vyhlášení cen newyorské kritiky je naplánované na 5. ledna.

V kategorii nejlepší herec v hlavní roli si cenu letos odnesl Herec Timothy Spall, kterého proslavil Červíček v sérii Harry Potter, za roli slavného britského malíře Williama Turnera v životopisném dramatu Mr. Turner. Mezi herečkami kritici vyzdvihli výkony Marion Cotillard hned ve dvou filmech - Dva dny, jedna noc v režii bratří Dardennů a v historickém thrilleru The Immigrant, který natočil James Gray.

Mezi herci ve vedlejší roli uspěl J. K. Simmons, který mistrně zvládl zahrát krutého učitele hudby, který terorizuje svého studenta v dramatu Whiplash, jež letos v zimě vyhrálo na nezávislém festivalu Sundance.

Za nejlepší animovaný film pak kritici vybrali LEGO příběh, jako nejlepší zahraniční film označili drama Ida polského režiséra Pawla Pawlikovského. V kategorii dokumentů vyhrál snímek Citizenfour režisérky Laury Poitras, která se zabývala příběhem Edwarda Snowdena, jenž zveřejnil informace o masivním celosvětovém sledování telefonů a elektronické komunikace ze strany bezpečnostních služeb USA.

Nejlepší scénář podle newyorských kritiků napsal Wes Anderson ke snímku Grandhotel Budapešť, zatímco nejlepším kameramanem byl zvolen Darius Khondji za snímek The Immigrant. Nejlepším debutem byl jmenován thriller režisérky Jennifer Kent The Babadook.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Thermal dostane kvůli pandemii dalších 300 milionů korun, schválila vláda

Základní kapitál karlovarského hotelu Thermal stoupne o 300 milionů korun na 1,1 miliardy korun. Návrh ministerstva financí (MF) v pondělí schválila vláda, uvedla na Twitteru ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Důvodem navýšení je podle dřívějšího vyjádření MF propad tržeb kvůli pandemii, růst cen stavebních prací a neočekávané náklady spojené s modernizací hotelu - jako například potřeba likvidace nebezpečných látek či nutnost sanace havarijních kovových konstrukcí. Zvýšení základního kapitálu se uskuteční upsáním nových akcií. Akcionářská práva státu v hotelu vykonává MF.

"Cílem navrhovaného kapitálového posílení Thermal je primárně zajistit, aby společnost mohla realizovat zamýšlené investice a aby zabránila riziku vrácení poskytnutých investičních prostředků (dotace a úvěr od SFŽP), neboť již v polovině roku 2021 dochází k plnému dočerpání prostředků pocházejících ze zatím posledního vkladu do základního kapitálu společnosti," uvádí materiál.

Schillerová již dříve upozornila, že jen za poslední tři roky vyskočily ceny stavebních prací téměř o třetinu a areál, který je kulturním, kongresovým a lázeňským centrem Karlovarska, proměnila pandemie v dům duchů. "Také faktický stav konstrukcí odhalila modernizace v daleko horším stavu, než se počítalo při posledním navýšení základního kapitálu v roce 2016," uvedla. Podle ní je vzhledem k investičnímu plánu do roku 2025 a s přihlédnutím k riziku krácení dotace na snížení energetické náročnosti budovy zvýšení základního kapitálu jediný možný krok.

Zdroj: ČTK
Další zprávy