Díky vítězství Koruny dosáhl její výrobce, společnost Netflix, na své zatím největší prvenství v dějinách Emmy. Ve druhé nejsledovanější kategorii se z úspěchu Teda Lassa poprvé může radovat konkurenční Apple TV+, kterou dosud nejvyšší ocenění také míjela.
Podle deníku New York Times tak porotci 73. ročníku Emmy potvrdili, že trendy dnes místo tradičních televizí určují streamovací služby. Konkrétně Netflix na vítězství v kategoriích drama a minisérie čekal osm let, během nichž nasbíral 30 nominací. Hlavní sošky ale dosud získávala konkurence, nejčastěji HBO s dnes již ukončenou Hrou o trůny.
Letos se situace změnila a Netflix si z letošních Emmy odnáší 44 sošek, zatímco HBO jich má jen 19. Sedmačtyřicetiletá Olivia Colmanová, která ztvárnila královnu Alžbětu II., a jedenatřicetiletý Josh O'Connor neboli představitel prince Charlese z Koruny převzali hlavní herecké ceny v kategorii drama. Oba jsou Britové.
Seriál Koruna, jehož zatím poslední čtvrtá řada se zaměřila na nešťastné manželství prince Charlese s princeznou Dianou v 80. letech minulého století, bodoval také v dalších kategoriích. Za vedlejší herecký výkon byli oceněni Gillian Andersonová jako premiérka Margaret Thatcherová a Tobias Menzies, jenž ztvárnil nedávno zesnulého prince Philipa. Další sošky seriál obdržel za scénář a režii.
"Jsme nadšení, hrdí, vděční a pořádně to oslavíme," shrnul Peter Morgan za tvůrce, kteří předávání sledovali v Londýně.
V kategorii minisérií si sošky za herectví odnášejí pětačtyřicetiletá Kate Winsletová za sužovanou detektivku Mare z Easttownu a o pět let starší Ewan McGregor, jenž hrál slavného módního návrháře Halstona.
"Mare z Easttownu byl důležitý milník. Svedla lidi dohromady a umožnila jim mluvit o něčem jiném než o celosvětové pandemii," prohlásila Winsletová.
Nejlepším komediálním hercem se stal šestačtyřicetiletý Jason Sudeikis, který je jedním z tvůrců a zároveň představitelem Teda Lassa. Seriál o trenérovi univerzitního amerického fotbalu vynesl sošky za vedlejší výkon ještě dvěma Britům: Hanně Waddinghamové, která hraje novou majitelku klubu, a Brettu Goldsteinovi coby stárnoucímu záložníkovi.
"Tenhle seriál je o rodině. O vzorech, učitelích a spoluhráčích. A já bych tady nebyl, kdybych je neměl také ve svém životě," poděkoval Sudeikis, který je v Americe znám jako hvězda televizní show Saturday Night Live.
Teda Lassa vymyslel pro videotéku Apple TV+, jež začala fungovat teprve před dvěma roky. Sudeikis je představitelem hlavní role, tvůrcem i výkonným producentem projektu.
Všechny nominace nicméně Ted Lasso neproměnil. Ty za nejlepší komediální scénář a režii si nakonec odnesli autoři Hacks, v nichž sedmdesátiletá Jean Smartová hraje stárnoucí stand-up komičku. Když přebírala cenu pro nejlepší komediální herečku, sál jí zatleskal vestoje. Hacks vznikly pro videotéku HBO Max, která zatím v Česku není dostupná.
Další sošky si odnášejí třiatřicetiletá Michaela Coelová za scénář Můžu tě zničit nebo čtyřiačtyřicetiletý britský komik John Oliver, který na HBO provází politicko-zábavním pořadem Co týden dal a vzal. Uspěl pošesté v řadě.
Kvůli obavám z šíření nakažlivější mutace koronaviru zvané delta se nedělní ceremoniál v americkém Los Angeles konal venku ve stanu místo plánované sportovní haly pro 7100 diváků. Zúčastnit se mohlo jen několik stovek lidí rozesazených u stolů. Všichni museli být povinně naočkovaní nebo testovaní.
Večerem provázel komik Cedric the Entertainer. V úvodním čtyřminutovém proslovu se z větší části vyhnul politice, žertoval ale o názvech vakcín proti koronaviru.
Podle deníku New York Times porotci Emmy reflektovali rok, kdy se diváci izolovaní kvůli pandemii koronaviru masově obrátili ke streamovacím službám a také v Americe jim začali dávat přednost před nabídkou klasických televizních programů.