Peter Morgan (filmový scénárista)

Netflix k seriálu Koruna nepřidá varování, že jde o umělecké dílo

K hranému seriálu Koruna, který vyobrazuje osudy členů britské královské rodiny, Netflix nepřidá upozornění, že se jedná o umělecké dílo. Videotéka to oznámila v sobotu. "Vždy jsme o Koruně mluvili jako o hraném dramatu. Naši předplatitelé chápou, že se jedná o fikci, která vychází ze skutečných reálií," uvedl Netflix.

K tomu, aby ke Koruně doplnil upozornění, jej minulý týden vyzval britský ministr kultury Oliver Dowden. Podle agentury AP ho k tomu přiměla nedávná čtvrtá řada seriálu, která se odehrává v Britech dodnes sporně vnímaných 80. letech minulého století a v níž vystupují postavy znázorňující královnu Alžbětu II., tehdejší premiérku Margaret Thatcherovou nebo princeznu Dianu, jejíž tragická smrt při autonehodě roku 1997 zasáhla celý národ i svět.

Také Dianin bratr Charles Spencer apeloval na Netflix, aby ke čtvrté řadě Koruny dodal upozornění, že jde o fikci. "Strašně by pomohlo, kdyby diváci na začátku každé epizody dostali varování, že takto se to ve skutečnosti nestalo a že seriál se jen volně inspiruje skutečností," řekl Spencer televizi ITV.

Zdroj: AP

Alžbětu II. v poslední řadě seriálu Koruna ztvární Stauntonová

V poslední páté řadě populárního seriálu Koruna (The Crown) současnou anglickou panovnici Alžbětu II. ztvární čtyřiašedesátiletá Imelda Stauntonová. V projektu, který pro videotéku Netflix vytvořil scenárista Peter Morgan, bude třetí představitelkou nejdéle vládnoucí panovnice na britském trůně. Tu v prvních dvou řadách hrála Claire Foyová, ve třetí a momentálně chystané čtvrté sérii je to Olivia Colmanová, která za roli čerstvě získala Zlatý glóbus. Scenárista Morgan dnes oznámil, že poslední pátá řada zachytí i smrt princezny Diany a dění v kráv 21. století. Seriál Koruna si podle Neflixu dosud pustilo 73 milionů domácností.

Zdroj: BBC