Vary se radikalizují. Z baťůžkářů vychovávají cinefily

Jan Gregor Jan Gregor
13. 7. 2015 7:25
Letošní ročník karlovarského filmového festivalu pokračoval v sebevědomé dramaturgii. Hlavní soutěž byla oproti minulým letům daleko radikálnější, shrnuje ve své glose Jan Gregor.
Jiří Bartoška se svou ženou
Jiří Bartoška se svou ženou | Foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

Karlovy Vary (MFF KV 2015) – Festival ve Varech skončil, je na čase regenerovat a trochu také rekapitulovat. I padesátý ročník potvrdil, že karlovarská áčková přehlídka je stabilizovanou akcí s jasnou a sebevědomou dramaturgií.

Filmoví profesionálové už dávno vědí, že si v Karlových Varech v rámci sekce Na východ od Západu udělají přehled o nových talentech v kinematografiích střední a východní Evropy.

Programové oddělení pod vedením uměleckého ředitele Karla Ocha ovšem začalo podobně koncipovat i hlavní soutěž, v níž bylo letos neobvyklé množství debutů nebo nejvýš druhých filmů.

Hlavní soutěž je tak do velké míry startovací rampou, z níž se lze odrazit k potenciální budoucnosti. Nedá se úplně jasně říci, jestli se hlavní klání o Křišťálový glóbus každým rokem zkvalitňuje, rozhodně je ale autorsky radikálnější, než bylo dřív. Karel Och se svým týmem jako by chtěl ukázat všem těm mladým baťůžkářům stepujícím fronty před pokladnami a vstupy do sálů, jak rozmanité mohou být přístupy k filmové řeči.

V hlavní soutěži snad letos nebyly dva filmy, které by se sobě poetikou podobaly. O něčem mimochodem vypovídá, že dva čeští zástupci v soutěži (Domácí péče a Kobry a užovky) patřili k tomu nejmainstreamovějšímu, co se v soutěži objevilo.

Porotci po právu rozdali mezi oba tuzemské snímky ceny pro herce. Ale hlavní ocenění šla k filmům radikálnějším. Americký vítěz Bob a stromy rozrušuje hranice mezi dokumentem a hraným filmem. Zvláštní cenu poroty potom dostal úplný experiment. Film Má křídla, kdo končí pádem je nedějová lyrická poéma o vztahu mezi umírající babičkou a dospívající vnučkou.

 A něco jako syrový snímek Babai, albánský příspěvek k tématu migrace nahlížený očima desetiletého chlapce, který dostal cenu za režii, by nikoho u nás ani nenapadlo natočit.

Do Varů se samozřejmě jezdí také za výběrem toho nejlepšího z ostatních světových festivalů. A i přes absenci některých titulů hlavně z Cannes, které festivalu přebrala podzimní přehlídka BE2CAN, bylo na co chodit.

Neviděl jsem některé hity festivalu jako Sorrentinovo Mládí, Larrainův Klub nebo Bílé noci pošťáka Andreje Trjapycina od ruského klasika Andreje Končalovského. Zklamaly mě canneské hity Humr Yorgose Lanthimose, Pohádka pohádek Mattea Garroneho a Zbrusu Nový zákon Jaca Van Dormaela.

Top 10 filmů 50. ročníku karlovarského filmového festivalu podle Jana Gregora.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 4 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy