Karlovarský festival ovládli Češi. Vyhrál Hádek i Třeštíková

ČTK Kultura ČTK, Kultura
Aktualizováno 11. 7. 2015 20:26
Velkou cenu karlovarského festivalu získalo americké drama Bob a stromy, české filmy bodovaly v hereckých kategoriích. Iva Janžurová převzala cenu za mimořádný přínos české kinematografii.
Kryštof Hádek pózuje s Křišťálovým glóbem.
Kryštof Hádek pózuje s Křišťálovým glóbem. | Foto: Hermína

Karlovy Vary - Velká cena Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech putuje do USA. Ve Velkém sále hotelu Thermal převzal dnes režisér Diego Ongaro Křišťálový glóbus dotovaný 25 tisíci dolary (zhruba 607 tisíc korun) za dokumentárně laděné drama Bob a stromy.

Za herecké výkony v českých soutěžních snímcích Domácí péče a Kobry a užovky byli oceněni Alena Mihulová a Kryštof Hádek. V soutěži dokumentů nad 60 minut zvítězila Helena Třeštíková časosběrným snímkem Mallory o ženě, která se vymanila ze závislosti na drogách.

Cenu prezidenta festivalu za mimořádný přínos české kinematografii převzala filmová, divadelní i televizní herečka Iva Janžurová. Diváckou cenu získal snímek italského režiséra Paola Sorrentina Mládí. Převzal ji americký herec Harvey Keitel, někdejší držitel Křišťálového glóbu, který v něm ztvárnil jednu z hlavních rolí.

"Považuji to za polovinu, případně kousek po prostředku své umělecké práce," řekla dojatá Janžurová. Poděkovala všem, kteří ji vedli a pomohli, včetně diváků a příznivců.

"Je to pro mě obrovská čest. Děkuji všem za parádní natáčení, děkuji Janu Prušinovskému i svému bráchovi, který to odpracoval v hlavní roli, abych já tady mohl dneska stát. Měli bychom tu být oba - a já to za oba přebírám," uvedl Kryštof Hádek.

Třeštíková příběh o drogově závislé ženě, která svůj život dokázala zcela změnit, natáčela 13 let. "Děkuji hrdince snímku za důvěru, s níž ke společné práci přistupovala. Ale i za to, že žila tak, že mohu říci, co cítím jako motto filmu. Že změna je možná a naděje stále živá," uvedla. "Chtěla bych, aby ten film otevřel oči i srdce, protože život se dá opravdu užít," reagovala titulní hrdinka.

Dojatá byla i Alena Mihulová a poděkovala režiséru Slávku Horákovi. "Děkuji i své tvrdošíjnosti, protože jsem ho rok přemlouvala, že je to role pro mě - až jsem ho umluvila. Děkuji i jeho mamince, která byla předlohou k příběhu filmové Vlasty," řekla. Ve filmu Domácí péče ztvárnila pečovatelku, která pomáhá druhým, ale na sebe zapomíná.

MFF KV 2015 – výsledky

Velká cena Křišťálový glóbus pro nejlepší film
Bob a stromy

Zvláštní cena poroty
Má křídla, kdo končí pádem

Cena za režii
Visar Morina za film Babai

Cena za nejlepší ženský herecký výkon
Alena Mihulová za roli ve filmu Domácí péče

Cena za nejlepší mužský herecký výkon
Kryštof Hádek za roli ve filmu Kobry a užovky

Cena za nejlepší dokument
Mallory

Skončil tak jubilejní 50. ročník přehlídky, která do lázeňského města od 3. července přilákala 12 800 účastníků. Nabídla jim přes dvě stovky snímků z šesti desítek zemí. Bylo prodáno přes 132 tisíc vstupenek.

Zvláštní cenu poroty spojenou s částkou 15 tisíc dolarů (zhruba 364 tisíc korun) převzal rakouský režisér Peter Brunner za snímek Má křídla, kdo končí pádem. Cenu za režii porota udělila kosovskému tvůrci Visaru Morinovi za jeho celovečerní debut Babai.

Zvláštní uznání získali režisér Ferdinando Cito Filomarino za italsko-řecký film Antonia a Anca Damianová za snímek Kouzelný vrch, který vznikl v koprodukci Rumunska, Francie a Polska.

Nejlepším filmem soutěže Na východ od Západu se stal projekt maďarské filmařky Lili Horváthové Středeční dítě; spolu s cenou dostala 20 tisíc dolarů (486 tisíc korun). Vítězové soutěže dokumentů převzali s oceněním 5000 dolarů (121 tisíc korun).

Nejlepším snímkem do 30 minut byl vyhlášen dokument Bílá smrt, který natočil chilský filmař Roberto Collío. Zvláštní uznání převzali rakouský režisér Albert Meisl za dokument Otec a režisérka Iris Zakiová za britsko-izraelský snímek Ženy v umyvadle.

Cenu Fóra nezávislých dostal americký režisér Sean Baker za komedii Transdarinka natočenou na iPhone 5.

Iva Janžurová osobně uvedla v Karlových Varech film Kočár do Vídně z roku 1966, což byla její první větší filmová role. V sobotu pak převezme cenu za mimořádný přínos české kinematografii. | Video: Radan Šprongl
 

Právě se děje

před 33 minutami

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy