Akademie, jež udílí ceny Český lev, vybírala z 15 hraných a dokumentárních titulů přihlášených jejich producenty. Za filmem Petra Václava se umístily v abecedním pořadí snímky Oběť režiséra Michala Blaška a Světlonoc v režii Terezy Nvotové.
Pětapadesátiletý Petr Václav, držitel sedmi Českých lvů za Cestu ven, musel kvůli pandemii koronaviru několikrát změnit natáčecí plán. Přišel o herce, kteří nesměli cestovat do ciziny, nebo ty, co si vzhledem k věku potřebovali chránit zdraví. Ze dne na den tvůrce nahradil i několik lokalit, ve kterých najednou nemohl filmovat, popsalo Aktuálně.cz.
Poslední klapka padla symbolicky v Itálii. Tam skladatel Josef Mysliveček, o němž snímek vypráví a který žil v letech 1737 až 1781, podlehl těžké nemoci a zemřel v zapomnění. Film s rozpočtem 120 milionů korun popisuje, jak se vyučený mlynář a později komponista dostal k první velké zakázce, jak ji proměnil v úspěch a postupoval úspěšnou kariérou i životem až k nevyhnutelnému konci.
"V době, kdy jsem se začínal zajímat o Myslivečkův život, jsem nevěděl, zda šlo o průměrného skladatele, který se dokázal prosadit díky své společenské šikovnosti, anebo budu vyprávět příběh o vynikajícím umělci. Nahrávek bylo málo a ještě méně z nich bylo opravdu dobrých," vzpomíná Václav.
O znovuobjevení Myslivečkovy hudby se v novém tisíciletí zasloužil světově uznávaný český barokní orchestr Collegium 1704 se šéfdirigentem Václavem Luksem. "Díky jeho provedení opery Olimpiade ve Stavovském divadle a dalším nahrávkám, které vznikly po roce 2013, jsem pochopil, že máme v rukou příběh naprosto výjimečného skladatele," doplňuje Petr Václav.
Collegium 1704 pod Luksovou taktovkou se zhostí provedení hudby také ve filmu Il Boemo. Skladatele Myslivečka ztvárňuje muzikant a herec Vojtěch Dyk. Do jedné z hlavních rolí Václav obsadil italskou herečku Barbaru Ronchi, které propůjčila hlas sopranistka Simona Šaturová. Diváci uvidí i světově uznávané operní pěvce, jako jsou Philippe Jaroussky, Emöke Baráth, Raffaella Milanesi, Juan Sancho nebo Krystian Adam.
Štáb natáčel v Římě, Neapoli, Palermu, Benátkách, z Česka například v Klášteře sester premonstrátek v Doksanech, bývalém cisterciáckém klášteře v Plasích, Martinickém a Colloredo-Mansfeldském paláci v Praze či na zámcích v Jaroměřicích nad Rokytnou a Bučovicích. V pražském Stavovském divadle se pak odehrála značná část českého natáčení, včetně náročné kaskadérské scény.
Oscarový zúžený seznam 15 zahraničních filmů, které mají šanci uspět, bude zveřejněn 21. prosince. Nominace porota z USA vyhlásí 24. ledna příštího roku. Slavnostní ceremoniál se koná 12. března.