CineStar počká, až bude smět prodávat občerstvení. Malá kina už mají program

ČTK Kultura ČTK, Kultura
15. 5. 2021 17:00
Pokud od pondělí 24. května budou smět otevřít kina, distribuční společnost Aerofilms v nich začne promítat režijní debut herce Vigga Mortensena nazvaný Ještě máme čas. Znovuotevření biografů, o němž má toto pondělí 17. května rozhodnout vláda, naopak nevyužije síť multikin CineStar.
Pražské kino Světozor je součástí sítě Aerofilms.
Pražské kino Světozor je součástí sítě Aerofilms. | Foto: Alex Timpau

K možnému otevření se zatím nevyjádřila konkurenční Cinema City. Multiplexy, které kvůli pandemii vykázaly stamilionové ztráty, nechtějí znovu promítat bez možnosti prodávat občerstvení, což pro ně znamená výrazný finanční efekt. Biografy jsou zavřené od poloviny loňského října.

Podle návrhu pro obnovení kulturního života by od 24. května mohla být maximální vnitřní kapacita pro návštěvníky 500 osob, které mají buď antigenní test ne starší než 72 hodin, nebo negativní PCR test ne starší než sedm dní, či jsou 14 dní od ukončeného očkování, případně jsou do 90 dní od prodělání onemocnění covid-19.

Problémem je uvažovaný zákaz prodeje občerstvení. "CineStar neotevře," říká jeho ředitel Jan Bradáč. "A pokud je mi známo, tak žádná multikina. Za těchto podmínek se otevřít nedá. Omezení sálu je jedna věc, ale zásadní problém je nemožnost konzumace a selekce diváků podle toho, kdo má test, očkování nebo je po nákaze," doplňuje.

Společnost Aerofilms, do jejíž sítě patří pražská kina Světozor, Aero a Bio Oko, královéhradecký Bio Central nebo brněnská Scala, hned v prvním týdnu po případném znovuotevření kin uvede režijní debut Vigga Mortensena nazvaný Ještě máme čas. Dvaašedesátiletý Američan, který proslul rolí Aragorna v trilogii Pán prstenů, snímek natočil o svém dětství i dospívání a sám v něm účinkuje.

Na plátna se dostane také film Služebníci, vítěz hlavní soutěže loňského Febiofestu. V předpremiéře bude v kinech na omezenou dobu uveden Smolný pich aneb Pitomý porno od jednoho z nejvýraznějších evropských režisérů současnosti Radu Judeho. Tento snímek získal Zlatého medvěda na festivalu v Berlíně.

Na léto pak Aerofilms chystají francouzskou komedii Přípitek. "Diváci mají filmy rádi stejně jako my. Rozhodli jsme se proto na nic nečekat a do kin uvést rovnou ty největší festivalové a herecké kalibry. Věříme, že diváci návrat do kin i přes trochu nepohodlí ocení a společně s námi se vydají za zážitky, které může zprostředkovat pouze plátno," říká ředitel Aerofilms Ivo Andrle.

Režijní debut Vigga Mortensena nazvaný Ještě máme čas získal cenu na festivalu v San Sebastiánu, na další byl nominován v Torontu. | Video: Aerofilms

Jeho firma v průběhu léta začne promítat také český dokument Svéráz českého rybolovu představující partu dobrosrdečných rybářů z Moravy, nebo vizionářský film Gunda od Viktora Kossakovského. Divákům ukáže, že zvířata mohou mít podobné emoce jako lidé.

Na červen jsou zatím stále nahlášeny i premiéry od dalších společností. Patří mezi ně uvedení očekávaného snímku Prvok, Šampón, Tečka a Karel, který podle své stejnojmenné knižní předlohy natočil režisér Patrik Hartl. V hlavních rolích se představí Martin Pechlát, David Švehlík, Hynek Čermák a Martin Hofmann.

Do kin se dále chystá poetický francouzský film Na palubu!, americký horor Spirála strachu: Saw pokračuje nebo dvojice rodinných animovaných snímků Červený střevíček a 7 statečných a Divoký Spirit.

Podle Unie filmových distributorů loni do kin kvůli pandemii koronaviru přišlo nejméně návštěvníků v české historii. Vstupenek se prodalo 6,38 milionu, tedy zhruba o dvě třetiny méně než o rok dřív. Téměř o dvě třetiny klesly tržby, bezmála o polovinu se snížil počet představení.

Provozovatelé českých biografů loni vykázali čisté tržby zhruba 906 milionů korun, což je meziroční pokles o víc než 65 procent.

Věřím, že se diváci vrátí do kin ještě před prázdninami, ale nic jiného než víra už nám nezbyla, říká šéf Falconu a sítě CineStar Jan Bradáč. | Video: Michael Rozsypal
 

Právě se děje

před 8 minutami

Bitcoin se dál zotavuje, jeho cena přechodně vystoupila nad 34 000 dolarů

Bitcoin se po krátkém úterním propadu pod hranici 30 000 dolarů a následném oživení dnes dál zotavuje. Jeho cena přechodně vystoupila nad 34 000 USD (724 700 Kč), později ale kolísala na obě strany od této úrovně. Ukazují to data na specializovaném serveru CoinDesk. Nejznámější kryptoměna od svého dubnového maxima odepsala kolem poloviny své hodnoty.

K úternímu propadu přispěl tlak zejména čínských úřadů. Ty na konci minulého týdne zasáhly proti takzvaným těžařům kryptoměn a centrální banka vyzvala finanční instituce, aby přestaly poskytovat služby související s kryptoměnami.

Dnes krátce před 11:00 se bitcoin prodával zhruba za 33 965 dolarů, a za posledních 24 hodin tak vykazoval růst o více než sedm procent.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace tepláren 30 až 40 miliard Kč

Energetická společnost ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace a transformace svých teplárenských lokalit na nová paliva 30 až 40 miliard korun. Největší část půjde do lokality Mělník. Místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani na úterní konferenci Institutu pro veřejnou diskusi o budoucnosti českého teplárenství uvedl, že celkové investiční výdaje v Mělníku mohou od letoška do roku 2030 dosáhnout na 20 až 30 miliard korun.

"Lokalita Mělník dodává teplo pro Prahu, je největší a představuje tedy největší část investic. Do transformace ostatních teplárenských lokalit ČEZ na šetrnější zdroje předpokládáme investovat do deseti miliard korun celkem," řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Další teplárny má polostátní energetická společnost v Trmicích, Dětmarovicích, Hodoníně, Poříčí, Dvoře Králové nebo Jindřichově Hradci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy