Vrcholí divadelní sezona, premiéry budou mít Schillerova klasika, příběh z metra i špičkový tanec

ČTK Kultura ČTK, Kultura
3. 5. 2018 10:49
Necelé dva měsíce zbývají do divadelních prázdnin. Do té doby bude v Praze k vidění nové nastudování klasického dramatu Friedricha Schillera, inscenace pohybového souboru Spitfire Company či premiéra opery Nabucco v režii Josého Cury. Divadlo v Dlouhé chystá druhý režijní projekt dua Skutr, Letní shakespearovské slavnosti zase komedii s Martinem Dejdarem a Ondřejem Pavelkou.
Plakát k inscenaci Zbyhoň!.
Plakát k inscenaci Zbyhoň!. | Foto: Národní divadlo

Jan Frič, Milan Šotek: Zbyhoň!

Přespříští čtvrtek Činohra Národního divadla prvně uvede Zbyhoně. Autorská inscenace připravená na míru Nové scény je nazvaná dle fiktivního hrdiny z Rukopisu královédvorského. "Zbyhoň je záporná postava z Rukopisů. I takové hrdiny bychom si měli připomínat, i když jsou vymyšlení," avizuje umělecký ředitel činohry Daniel Špinar.

Ve Zbyhoňovi účinkují Filip Rajmont, Pavla Beretová, Lucie Polišenská či Ondřej Pavelka, režíruje Jan Frič, jenž je od letošní sezony novým kmenový režisérem Národního divadla. Dosud zde připravil inscenace Dotkni se vesmíru a pokračuj a také Goethova Fausta.


Premiéry 17. a 18. května, reprízy 31. května a znovu 12. června, Nová scéna Národního divadla, Praha.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Airbnb kvůli pandemii ztrojnásobila čtvrtletní ztrátu na 1,2 miliardy dolarů

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, v prvním čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 1,17 miliardy dolarů (24,6 miliardy Kč), což je meziročně nárůst na více než trojnásobek. Tržby se ale zvýšily o pět procent na 887 milionů USD (18,7 miliardy Kč), uvedla firma ve své výsledkové zprávě. Na hospodaření stále doléhají dopady koronavirové krize a s ní spojené omezení cest.

Tržby jsou ale vyšší i ve srovnání s rokem 2019, tedy s obdobím před pandemií. Firma také zaznamenala nárůst počtu rezervací, což dává do souvislosti s ustupující pandemií a s očekávaným návratem k masovému cestování. K vysoké ztrátě v prvním čtvrtletí částečně přispěly i výdaje, které má firma s obsluhou dřívějších úvěrů.

Protipandemická opatření mají negativní dopady na tržby Airbnb v celém světě, zejména ale v Evropě. Růst poptávky po cestování firma zaznamenala ve Spojených státech, zájem registruje u pronájmů blízko pláže a na horách. U rezervací ve městech, kde byl před pandemií zájem tradičně velmi silný, se zatím nic zásadního nezlepšilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy