Céline Dion v Praze nezazpívá, odložený koncert zrušila

Kanadská zpěvačka Céline Dion zrušila koncerty plánované v Evropě na letošek i příští rok. Neuskuteční se tak ani její vystoupení v pražské O2 areně, které bylo přeložené na 6. března 2024, oznámila v pátek společnost Bestsport. "Podstupuje náročnou léčbu kvůli diagnóze, která jí bohužel nedovoluje vystupovat," vysvětlují pořadatelé. Peníze za zakoupené vstupenky v nejbližších dnech automaticky vrátí na účet společnost Ticketportal. "Pokud jste si vstupenky zakoupili v kamenné prodejně, je nutné požádat o vrácení peněz v místě nákupu," dodávají organizátoři.

Pětapadesátiletá Céline Dion známá hitem My Heart Will Go On z filmu Titanic nedávno oznámila, že trpí vzácnou a neléčitelnou neurologickou chorobou známou jako stiff-person syndrome, česky "syndrom ztuhlého člověka". Projevuje se mimo jiné svalovými křečemi, jež způsobují silné bolesti, nestabilitu a zapříčiňují pády. "Někdy způsobují obtíže při chůzi a znemožňují mi používat hlasivky ke zpěvu tak, jak jsem zvyklá," uvedla před časem. Syndrom postihuje asi jednoho člověka z milionu a neexistuje na něj lék, doktoři pouze zmírňují projevy.

Zemřel nábytkový designér Jiří Jiroutek, bylo mu 95 let

Ve věku 95 let zemřel ve středu v Praze nábytkový designér Jiří Jiroutek. Byl autorem sektorového barevného nábytku v bruselském stylu na nožkách, typického borovicového nábytku a mnoha dalších nábytkových sestav i solitérů. O jeho úmrtí s odkazem na rodinu informovala Jana Davidová-Kracíková.

Jiří Jiroutek se narodil 30. ledna 1928 v Pardubicích. Server Paměť národa uvádí, že byl za války totálně nasazen v chemické továrně v blízkém Semtíně a po úrazu nohy v roce 1945 nastoupil do truhlářské dílny svého strýce a později našel podobné místo v Praze. Během pobytu na vojně byla však soukromá živnost, pro kterou dříve pracoval, znárodněna a včleněna do podniku Interiér Praha. Jiroutek tam nastoupil na pozici návrháře.

V roce 1954 stál u zrodu jedné z prvních sektorových kuchyní v Československu a na počátku 60. let také nakreslil komodu U-453, která se záhy stala velmi oblíbenou. Jako první český designér uplatnil v návrzích i ve výrobě barvy na nábytku, především černou, bílou, růžovou a šedou. Komoda s barevnými zásuvkami dodnes přitahuje české i zahraniční sběratele.

Zdroj: ČTK
Pokračovat