Archiv: koronavirus

Veletrh Svět knihy se bude konat až v září

Největší český knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha byl již podruhé odložen. Nejprve se měl místo tradičního květnového termínu konat v červnu, nyní jej pořadatelé chystají na 23. až 26. září. Odklad oznámili v pondělí odpoledne.

"Dospěli jsme k momentu, kdy bychom museli začít s intenzivní komunikací, prodejem vstupenek a dalšími nevratnými kroky. Zároveň neexistují ani orientační informace o tom, jakými pravidly bychom se měli v červnu při organizaci podobné akce řídit," vysvětluje ředitel veletrhu Radovan Auer.

Zmiňuje také fakt, že zatímco v Česku se epidemická situace začíná zlepšovat, v okolních zemích je tomu naopak. "To nás do značné míry limituje při zvaní zahraničních hostů i vystavovatelů," doplňuje Auer. Zářijový termín by měl umožnit přivézt do Prahy zajímavé hosty. Čestným hostem letošního 26. ročníku má být Francie.

Festival Rock for People byl odložen na rok 2022

Vyprodaný letošní ročník hudebního festivalu Rock for People byl přesunut na příští rok, uskuteční se ve dnech 16. až 18. června 2022. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti, postupně budou i na nový termín znovu potvrzováni interpreti, oznámili v pondělí dopoledne pořadatelé.

"Přípravám dal celý tým mnoho energie v naději, že očkování vrátí svět do normálu a v létě bude zase možné pořádat kulturní akce pro větší počet diváků. Bohužel vývoj epidemiologické situace nám již podruhé neumožňuje uspořádat náš klasický mezinárodní festival v plném rozsahu," říká ředitel Michal Thomes.

Fakt, že se akce podruhé za sebou nemůže konat kvůli protipandemickým opatřením, chce divákům vyvážit alternativním festivalem. "Hned jak bude jasné, za jakých podmínek lze akce pořádat, oznámíme detaily," slibuje.

Velké letní festivaly ve Francii nebudou, pořadatelé kritizují vládu

Velké letní festivaly ve Francii se kvůli pandemii koronaviru nebudou smět konat ani letos. Návštěvníci přijdou o další ročník hudebních akcí Solidays, Hellfest, Garorock, Eurocks nebo Lollapalooza. Zrušen je i festival komiksu v Angoulême, píše agentura AFP.

Pořadatelé kritizují vládu za nízkou podporu, zatím jim slíbila jen 30 milionů eur, v přepočtu asi 780 milionů korun. Stát v létě povolí konání akcí pro maximálně 5000 účastníků. Diváci budou muset sedět a dodržovat rozestupy.

"Nepopíráme pandemii, ale je nám zle z toho, že letos musíme akci zrušit ještě dřív než v roce 2020," říká Jean-Paul Roland, šéf festivalu Eurocks, který roku 2019 navštívilo 128 tisíc lidí. Kompenzace od vlády jsou podle něj nízké, 30 milionů eur si musejí rozdělit pořadatelé ze všech uměleckých oborů včetně výtvarného umění a divadla. "Žádali jsme o padák, abychom přežili pád, a místo toho jsme dostali matraci, na které máme přistát, a pořád se ještě dohadujeme o tom, jak bude tlustá," kritizuje Roland.

Jen hrstka pořadatelů počítá s tím, že letní akce uskuteční v omezeném režimu. Zatím s tímto scénářem pracují organizátoři divadelního festivalu v Avignonu nebo filmové přehlídky v Cannes.

Zdroj: ČTK/AFP