"Jak na falešný covidpas." Designér vydražil fiktivní skripta Vysoké školy života

"Jak na falešný covidpas." Designér vydražil fiktivní skripta Vysoké školy života
Fuksa coby původce celého nápadu měl finální slovo ohledně podoby obálek. "Potřeboval jsem, abychom se neopakovali, aby to znělo vtipně."
Grafický designér Pavel Fuksa vytvořil ve spolupráci s lékaři, vědci, copywritery i překladateli 29 fiktivních obálek skript a učebnic Vysoké školy života, které parodují současné společenské problémy i spory. Vydražil je na internetu za 460 tisíc korun a výdělek půjde v plné výši do FN Motol na pomoc zdravotníkům. Pavel Fuksa byl třikrát (2014, 2016, 2018) zařazen mezi 200 nejlepších ilustrátorů světa magazínem Lürzer's Archive, který prezentuje reklamní kampaně pro tisk i televizi z celého světa.
Stále však zůstává nohama na zemi. "Pokora k vlastní práci, jejímu významu i klientově zadání je kritická. Bez ní se tvůrce nedokáže na svůj výtvor podívat střízlivýma očima a nedokáže přijmout zpětnou vazbu klienta," tvrdí Fuksa, který rovněž vytváří reklamní kampaně.
Nápad na vytvoření obálek fiktivních skript a učebnic vzešel jako způsob vyrovnání se s pandemií. Styl obálek skript je typický pro obálky knížek, skript a učebnic od 50. do nultých let. "Zvolil jsem jej, protože ho všichni znají, snad každý se v životě s takovou učebnicí setkal," říká.
Foto: Pavel Fuksa
Jiří Labanc Jiří Labanc
Aktualizováno 1. 1. 2022 12:12
Grafický designér Pavel Fuksa vytvořil ve spolupráci s lékaři, vědci, textaři i překladateli 29 fiktivních obálek skript a učebnic Vysoké školy života, které parodují současné společenské problémy i spory. Vydražil je za 460 tisíc korun na internetu a výdělek půjde v plné výši do FN Motol na pomoc zdravotníkům. Fuksa byl v minulosti již třikrát zařazen mezi 200 nejlepších ilustrátorů světa.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Arménský prezident Armen Sarkisjan rezignoval, vadil mu nedostatek pravomocí

Arménský prezident Armen Sarkisjan dnes oznámil, že se vzdává své funkce. Podle agentury AFP vysvětlil, že jako hlava státu nemá možnost ovlivňovat důležité otázky země v "těžkých časech". Osmašedesátiletý Sarkisjan byl prezidentem od dubna 2018.

"Prezident země nemá potřebné nástroje k tomu, aby mohl mít vliv na nejdůležitější otázky státu a národa jak v domácí, tak zahraniční politice," uvedl Sarkisjan. "Je to zcela neemotivní rozhodnutí," ujistil a vyzval k ústavní reformě, která by jeho nástupci umožnila práci za lepších podmínek.

Předloni svedla Arménie boje se sousedním Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach. Příměří dojednané v Moskvě znamenalo pro Arménii významné územní ztráty. V průběhu války prezident opakovaně kritizoval premiéra Nikola Pašinjana a poukazoval na to, že nebyl do jednání zahrnut.

Také v loňském roce se Sarkisjan dostával opakovaně s Pašinjanem do konfliktu. Rozdělovala je například otázka odvolání šéfa arménské armády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy