Zimní průvodce Rakouskem. Kam vyrazit s dětmi na lyže a kde se nejlépe běžkuje

Denis Chripák Marek Pros Denis Chripák, Marek Pros - za podpory: Rakousko logo 2021
Aktualizováno 11. 12. 2021 12:45
Lockdown v Rakousku skončí v noci na neděli, spolkové země ho však budou uvolňovat rozdílným tempem. Zatímco Burgenland, Tyrolsko a Vorarlbersko uvolní uzávěru zcela, Dolní Rakousy, Salcbursko a Štýrsko umožní otevření restaurací a hotelů v pátek 17. prosince. Pokud plánujete zimní dovolenou v Rakousku, on-line deník Aktuálně.cz připravil praktický rozcestník. Podívejte se.
Zima v Rakousku

V rakouských Alpách je nepřeberné množství skiareálů různých kvalit i velikostí. Jak si ale zvolit ten nejvhodnější? Podívejte se na výběr středisek, kam vyrazit s dětmi, kam za sáňkováním, skialpovými túrami nebo za dobrou gastronomií.

Kde a jak si půjčit lyže, skialpy a snowboardy

  1. Nové lyže, snowboardy nebo skialpy rozhodně nejsou levná záležitost, rodina může za nákup výbavy zaplatit klidně i desítky tisíc korun. Zároveň je nutné řešit řádné bezpečné zajištění lyží a snowboardu, pokud cestujete do Rakouska vlastním vozem.
  2. Doporučujeme nenechávat výpůjčku na poslední chvíli, může se klidně stát, že nebudou k dispozici například požadované velikosti lyžáků na skialpy nebo bot na snowboard. Nezapomeňte si s sebou doklad totožnosti a připravte se, že zaplatíte i vratnou kauci.
  3. Pokud si vybavení zapůjčíte v řetězci, který má pobočky v různých střediscích, máte možnost lyže či snowboard vrátit v prodejně u jakékoliv sjezdovky. Větší půjčovny nabízejí on-line rezervace, kde si můžete prohlídnout sortiment, zjistit cenu a často si věci zapůjčit i se slevou. Některé zaběhnuté penziony a hotely mají vlastní půjčovny nebo dobré kontakty, nebojte se jich proto zeptat, pokud v nich máte zajištěné ubytování.
  4. Pro řadu Čechů se tak jako nejpohodlnější řešení jeví půjčení si vybavení přímo na místě. Možnosti i ceny se liší v závislosti na oblasti, do které cestujete, jedno ale mají všechna střediska společné – vždy tu najdete několik lyžařských škol i půjčoven, které nabízejí jak krátkodobé pronájmy vybavení, tak zvýhodněné rodinné balíčky, při kterých se často dají ušetřit i vyšší tisícovky korun.

Jak se chovat na sjezdovce

1

Nepřeceňujte síly

Dopřejte si čas na rozježdění, nebojte se začít na modré sjezdovce a dávejte pozor, co se kolem vás děje. Dělejte pravidelné přestávky a nepijte alkohol. Když přeceníte, na jakou sjezdovku vaše schopnosti stačí, ohrozíte tím nejen sebe, ale i ostatní. A nezapomeňte, že rekreační sjezdování není profesionální sport, vždycky byste svoji jízdu měli mít pod kontrolou.

2

Koukejte kolem sebe

Nezapomínejte, že nejste na sjezdovce sami. Pokud předjíždíte pomalejšího lyžaře či snowboardistu, nekřižte mu cestu a mějte kolem sebe místo. Nezastavujte v nepřehledných a úzkých úsecích nebo v půlce kopce. A pokud se rozjíždíte, vždy se pořádně rozhlídněte, ať nevjedete někomu do cesty.

3

Co dělat při pádu

Pokud spadnete na špatně viditelném místě, pokuste se rychle vstát, ať do vás nikdo nenarazí. Stanete-li se svědkem nehody, zastavte a nabídněte pomoc. Nezapomeňte místo dobře označit, ať je pro ostatní lyžaře a snowboardisty dobře viditelné. V případě potřeby zavolejte záchrannou službu.

4

Pozor na děti

Děti bývají na sjezdovkách trochu nevypočítatelné, dejte tedy pozor, pokud je budete předjíždět – mohou náhle spadnout i na přehledném úseku nebo rychle změnit směr. Pokud jste rodič, snažte se mít vlastní ratolesti pořád na očích a poučte je o bezpečnosti a pravidlech na kopci.

5

Na kopec jen s přilbou

V řadě spolkových zemí je helma povinná pro děti mladší 15 let. Nosit ji rozhodně není ostuda, nýbrž projev zodpovědnosti. Je to účinná ochrana, která vám může zachránit život. Při jejím výběru dbejte na to, aby vám dobře seděla na hlavě.

To nejlepší z Rakouska

Tipy na běžkování a volnočasové aktivity

Nejen lyžováním a snowboardingem je člověk v Alpách živ, v Rakousku se toho dá zažít daleko víc. Každá z turistických destinací nabízí desítky běžeckých stop, zamrzlá jezera zase vybízejí k bruslení a zkušení instruktoři ukážou zájemcům zasněženou krajinu jak na skialpech, tak i na sněžnicích.

  1. ikona bežkyPokud toužíte po běžkování, zkuste Achensee v Tyrolsku, kde jsou opravdu kouzelné stopy pod pohořími Rofangebirge a Karwendelgebirge. Ve štýrských horách jsou zase nejdelší ledovcové běžecké stopy na světě a v Salcbursku si přijdou na své sváteční běžkaři a začátečníci, je tu asi 150 kilometrů tras.
  2. ikona sáňkyV Rakousku jsou i výborné sáňkařské dráhy, v Salcbursku se nachází například nejdelší osvětlená dráha na světě (Wildkogel Arena), která měří 14 kilometrů, ve Východním Tyrolsku (Defereggental) je zase tříkilometrová přírodní dráha určená hlavně rodinám a ve Štýrsku je oblíbená noční jízda na saních od horské chaty Hochwurzenhütte.
  3. ikona skialpyAlpy přímo vybízejí k prozkoumávání na skialpech a pod dohledem instruktorů nabízejí ideální možnost, jak se s tímto sportem seznámit a zároveň poznat krásnou zimní přírodu. Zkušení skialpinisté si mohou dát i vícedenní túry, za velkou výzvu se považuje šestidenní Hoch Tirol, která vede pod Grossglocknerem, nejvyšší horou Rakouska.

Areály pro rodiny s dětmi

Gasteinertal

Salcburské údolí se čtyřmi skiareály a dvěma termálními lázněmi nabízí velké vyžití pro rodiny s dětmi. Jsou tu sáňkařské dráhy i jízda na saních tažených koňmi.

Více informací zde »

Serfaus Fiss Ladis

Jeden z nejvyhledávanějších dětských skiareálů v Rakousku s řadou atrakcí – dětským sněhovým kopcem či svištím zábavním parkem. Pro nejmenší je tu přes 250 školených instruktorů, kteří naučí děti lyžovat.

Více informací zde »

Turracher Höhe

Skiareál v pohoří Nockberge a u jezera Turracher nabízí na náhorní plošině ideální podmínky pro rodinné lyžování a začátečníky.

Více informací zde »

Tauplitz

Ve štýrském regionu Ausseerland se nachází klidný alpský areál, který je vhodný pro rodinnou dovolenou. Nechybí tu kromě řady lyžařských školek a vyhrazených sjezdovek pro nejmenší i sáňkařské dráhy.

Více informací zde »

Dachstein West

Největší rodinný skiareál v Horním Rakousku disponuje dětskými lyžařskými areály, zábavnými sjezdovkami i funparky.

Více informací zde »

Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn

Snowtubing, sáňkařské dráhy, hravé sjezdovky a spousta možností, jak se vyžít i mimo kopce. Salcburská lyžařská oblast toho nabízí opravdu hodně, lákadlem je i 140 kilometrů modrých sjezdovek pro začínající a malé lyžaře.

Více informací zde »

Situace ohledně covidu

Aktuální informace o koronaviru v zemi najdete na tomto odkazu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu zrušit státní podnik ČPP Transgas

Nejvyšší kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu a obchodu zrušit státní podnik ČPP Transgas. Podle kontrolorů nezajišťuje Transgas žádný významný zájem státu, místo toho jen spravuje, pronajímá nebo prodává nemovitosti, případně plní dílčí úkoly, které mu ministerstvo průmyslu a obchodu ukládá. Podnik je navíc dlouhodobě ve ztrátě, v letech 2016 až 2020 dosáhla celkově 22,8 milionu korun. Vyplývá to z prověrky hospodaření ČPP Transgas v letech 2017 až 2021, uvedl dnes v tiskové zprávě Nejvyšší kontrolní úřad.

Ministerstvo průmyslu a obchodu podle Nejvyššího kontrolního úřadu uvedlo jako jediný důvod existence Transgasu nevypořádanou pohledávku 4,6 miliardy korun z takzvaných jamburgských dohod. Jde o pohledávku spojenou s Dohodou mezi vládou ČSSR a vládou SSSR o spolupráci při osvojování Jamburgského naleziště plynu z roku 1985. "Tu ale Transgas vede v účetnictví neoprávněně. Podle zákona pohledávka náleží ministerstvu financí, což stálo nejen ve vládním materiálu z roku 2015, ale i v právní analýze z roku 2014, kterou si nechal sám podnik vypracovat.

Transgas má mít v této věci pouze roli vedlejšího účastníka, asistovat a dodávat podklady věřiteli, tedy státu zastupovanému ministerstvem financí," uvedli kontroloři. Doplnili, že pohledávka tvoří 91 procent aktiv podniku, a výrazně tak zkresluje jeho účetnictví. "S ohledem na to, že Transgas nezajišťuje žádný významný zájem státu a jediným důvodem jeho existence je pohledávka, kterou ale podnik vede v účetnictví neoprávněně, Nejvyšší kontrolní doporučuje ministerstvu průmyslu a obchodu označit Transgas jako zbytný státní podnik a v souladu se 'Strategií vlastnické politiky státu' ho zrušit," napsal kontrolní úřad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy