Senior po osmdesátce dokončil vysokou školu. Promoval s o šedesát let mladší vnučkou

Magazín Magazín
10. 1. 2022 14:59
Mezi Melanií Salazarovou a Renem Neirou je věkový rozdíl pětašedesáti let. Přesto třiadvacetiletá vnučka a její osmaosmdesátiletý dědeček na konci loňského prosince společně odpromovali na Texaské univerzitě v San Antoniu. Každý sice docházel na jiné přednášky, ale během studia se potkávali ve školní kantýně i knihovně.
Třiadvacetiletá Melania Salazarová a osmaosmdesátiletý Rene Neira si loni před Vánoci společně převzali vysokoškolské diplomy.
Třiadvacetiletá Melania Salazarová a osmaosmdesátiletý Rene Neira si loni před Vánoci společně převzali vysokoškolské diplomy. | Foto: Melania Salazarová

Rene Neira na vysokou školu poprvé nastoupil už v padesátých letech uplynulého století. Pak se ale zamiloval a založil rodinu, takže studium nestihl dokončit během čtyřletého období, které pro něj ve Spojených státech obvykle bývá vyměřené. V průběhu života čas od času docházel na univerzitní přednášky, ale přihlášku si znovu podal až v roce 2016, kdy se k vysokoškolskému studiu hlásila i jeho vnučka Melania Salazarová.

"Vůbec jsme neplánovali, že začneme studovat společně. Děda se chtěl do školy vrátit už delší dobu a náhodou se k tomu rozhoupal v roce, kdy jsem nastupovala i já," řekla pro zpravodajský web stanice CNN třiadvacetiletá vnučka. Původně ji i s dědečkem na jaře 2016 přijali na Palo Alto College, odkud dvojice později přešla na Texaskou univerzitu v San Antoniu.

Přestože každý studoval jiný obor a na přednáškách se tak nepotkávali, občas se sešli u oběda ve školní kantýně nebo v knihovně a společně pracovali na domácích úkolech. Těsně před vypuknutím pandemie koronaviru však Neira utrpěl mrtvici, a tak si musel dát kvůli pobytu v nemocnici se studiem pauzu.

Když se následně zotavil a mohl se na školu vrátit, univerzita kvůli šíření onemocnění covid-19 přesunula prezenční výuku do online prostoru, což Neirovi značně zkomplikovalo život. V internetovém prostředí se nedokázal zorientovat, i když mu k dosažení vysokoškolského titulu chybělo dokončit už jen pár předmětů. Rodina se ale rozhodla, že to nenechá jen tak.

"S mými rodiči a dalšími příbuznými jsme dělali všechno pro to, aby dědu za všechnu poctivou práci, kterou během studia odvedl, škola ocenila. Ještě týden před promocemi jsme si nebyli jistí, jestli to vyjde. To, že v půlce prosince společně se mnou úspěšně odpromoval, jsme proto brali jako takový vánoční zázrak," popsala Salazarová.

Když si Neira spolu s vnučkou na pódiu konečně převzal svůj diplom, dočkal se nadšeného aplausu od všech příbuzných, přátel i vysokoškolských spolužáků. Ve svých osmaosmdesáti letech získal čestný titul z ekonomie, zatímco jeho vnučka se stala bakalářkou v oboru komunikace. Odpromovat přitom stihl doslova na poslední chvíli. Je totiž smrtelně nemocný a v současnosti se nachází v péči hospice.

Mohlo by vás zajímat: Rozváží zdarma jídlo samoživitelkám i seniorům. Jsem Ježíškem každý den, říká Vránová

Staří lidé si nestěžují a jsou zvyklí vyjít s tím, co mají, samoživitelky nemají jak uživit děti, říká Zuzana Vránová, která rozváží jídlo seniorům. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Curry v poslední vteřině zařídil výhru Golden State

Basketbalista Stephen Curry zařídil Golden State v NBA vítězství nad Houstonem 105:103, když v poslední vteřině trefil svou první vítěznou střelu s klaksonem v kariéře. Celkem nasbíral 22 bodů a 12 asistencí a byl tak nejlepším hráčem zápasu.

Naopak Philadelphia těsně prohrála 101:102 s Los Angeles Clippers, když jí nestačilo ani 40 bodů Joela Embiida. Zářil také James Harden, který triple doublem za 37 bodů, 10 doskoků a 11 asistencí dovedl Brooklyn k výhře nad San Antoniem 117:102. Ja Morant zase 38 body pomohl Memphisu vyhrát bitvu s Denverem 122:118.

NBA:

Atlanta - Miami 110:108, Boston - Portland 105:109, Charlotte - Oklahoma City 121:98, Denver - Memphis 118:122, Golden State - Houston 105:103, Milwaukee - Chicago 94:90, Orlando - LA Lakers 105:116, Philadelphia - LA Clippers 101:102, San Antonio - Brooklyn 102:117, Utah - Detroit 111:101, Washington - Toronto 105:109.

Další zprávy