knihovna

Městské knihovně ubylo čtenářů, nejčastěji chtěli romány Třeštíkové či Hartla

Ke konci loňského roku měla Městská knihovna v Praze asi 153 tisíc registrovaných čtenářů, meziročně zhruba o 24 tisíc méně. Počet výpůjček ale zůstal téměř stejný. Zatímco papírových knih si lidé kvůli uzavření knihovny vládními nařízeními proti šíření nemoci covid-19 vyžádali méně, výrazně narostl počet stažených e-knih a prohlédnutých digitálních dokumentů, a to z 2,8 milionu v roce 2019 na loňských 4,1 milionu.

Vloni se nově zaregistrovalo 18 500 lidí, v nabídce bylo 1,7 milionu položek. Knihovna nakoupila okolo 100 tisíc tištěných titulů, k dispozici nově dala 1392 e-knih. Čtenáři si půjčili asi 3,5 milionu papírových knih, nejčastěji romány Radky Třeštíkové, Patrika Hartla a Aleny Mornštajnové.

Knihovna, kterou zřizuje pražský magistrát, má 44 poboček a provozuje tři takzvané bibliobusy, což jsou pojízdné knihovny. K 31. prosinci zaměstnávala 515 lidí. Jedná se o třetí největší knihovní fond v Česku po Národní knihovně a Moravské zemské knihovně.

Zdroj: ČTK

Krajská knihovna ve Varech získala sbírku knih Vlasty Chramostové

Krajská knihovna Karlovy Vary získala sbírku knih nedávno zesnulé herečky Vlasty Chramostové. Mezi asi 3000 tituly jsou i cenné samizdatové svazky nebo publikace s věnováním od Václava Havla či Jiřího Rumla. Stejně tak do sbírky náleží novinové výstřižky, video a audiokazety nebo osobní korespondence Chramostové. "Přivezli jsme 65 ohromných krabic, které právě třídíme. Nacházíme tam i unikátní věci, které chceme zpracovat a pak poskytnout veřejnosti," říká ředitel knihovny Vratislav Emler. O pozůstalost herečky a signatářky Charty 77, která zemřela vloni v říjnu, karlovarská knihovna jednala od poloviny prosince. Podmínkou vykonavatelů závěti bylo převzetí sbírky do konce ledna.

Zdroj: ČTK
Pokračovat