Architektem roku je ateliér Kuba&Pilař. Navrhl kostku pro Ostravu i knihovnu z lamel

Architektem roku je ateliér Kuba&Pilař. Navrhl kostku pro Ostravu i knihovnu z lamel
A to jsou vítězové. Prestižní titul Architekt roku 2022 získali Ladislav Kuba a Tomáš Pilař. Dvojice, která v roce 1996 založila v Brně vlastní ateliér, cenu převzala ve středu večer na veletrhu For Arch, PVA Expo Praha v Letňanech.
Čítárna a knihovna pro laickou veřejnost je prosvětlená fasádou a střešními okny. V regálech je sto tisíc titulů k volnému výběru, nabízí studijní prostory i čtenářské koutky.
Zajímavou ukázkou drobné architektury je realizace nového zázemí pro hřbitov v Litomyšli. Stavba se nachází v místě, kde původně stávala historizující márnice z 19. století. Kvůli jejímu špatnému technickému stavu se ji ale město rozhodlo zbourat a na jeho místě postavit kancelář správce, toalety a sklad zahradního nářadí.
Architekti se nebojí ani rezidenčních projektů. V roce 2020 dokončili výstavbu čtyř viladomů v brněnských Pisárkách.
Foto: BoysPlayNice
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
21. 9. 2022 20:01
Hlavní ocenění v soutěži Architekt roku 2022 za mimořádný přínos oboru v posledních pěti letech získali Ladislav Kuba a Tomáš Pilař. Jejich ateliér, který na české scéně působí už od roku 1996, navrhl například čítárnu Jihočeské vědecké knihovny, Paláce Omega v Brně nebo rodinného domu v údolí Dyje.

Stavby brněnských architektů se vyznačují minimalistickou architekturou a monumentálností prostoru. "S úzkým okruhem spolupracovníků stvořili celou řadu staveb, které se zapisují do historie české architektury. Bravurně se pohybují rovněž v oblasti urbanismu, jejich myšlenky jsou patrné na tváři několika českých měst," zní odůvodnění poroty. V loňském roce architekti zveřejnili studii na novou Moravskoslezskou vědeckou knihovnu v Ostravě, která se do povědomí veřejnosti vepsala jako černá kostka. Ikonická stavba by měla být hotova do roku 2024.

Kromě ocenění Architekta roku porota udělila také titul Architekt obcí 2022. Získala ho architektka Daria Balejová za dlouhodobý přínos pro rozvoj města Řevnice. V posledních letech organizátoři soutěže, společnost ABF, udělují i čestné uznání poroty. Je pro odborníky, kteří zdánlivě stojí trochu stranou. Letos ho získala generální ředitelka Národního památkového ústavu architektka Naděžda Goryczková. "I skrze její podporu se podařilo rehabilitovat architekturu českého brutalismu a ochránit řadu těchto památek před devastací," zní slova poroty. Cenu laureáti převzali ve středu večer na veletrhu For Arch, PVA Expo Praha v Letňanech. 

Podívejte se na rukopis vítězného ateliéru Kuba&Pilař. Některé stavby už možná znáte.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy