Komise doporučila tři kandidáty na ředitele Národní galerie, mezi nimi i Fajta

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 8. 2020 14:04
Výběrová komise doporučila ministru kultury Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD) tři kandidáty na post generálního ředitele Národní galerie Praha. První v pořadí je současný šéf ostravské galerie moderního umění Plato Marek Pokorný, druhá Alicja Knastová z Polska a třetí kunsthistorik Jiří Fajt. Ten už na této pozici pět let působil, loni ho odvolal předchozí ministr kultury Antonín Staněk (rovněž ČSSD).
Veletržní palác je jedním ze sídel Národní galerie Praha.
Veletržní palác je jedním ze sídel Národní galerie Praha. | Foto: Filip Jandourek

Všichni tři kandidáti budou osloveni, aby v srpnu prošli manažersko-psychologickým testem. Materiály, které představili výběrové komisi, mezitím budou zaslány několika zahraničním expertům z vídeňské Albertiny, pařížského Centre Pompidou či Metropolitního muzea v New Yorku. Experti pošlou svá doporučení a ministr pak na základě podkladů vybere vítěze. Nová ředitelka či ředitel by se mohl ujmout funkce na podzim.

Ministerstvo kultury vyhlásilo konkurz v polovině dubna. Bylo to přesně rok po odvolání Jiřího Fajta. Ministr Staněk tehdy stejně jako Fajta zbavil funkce i ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Oba je odvolal s odkazem na údajná hospodářská pochybení. Policie však obě trestní oznámení nakonec odložila a Česká republika se Fajtovi za odvolání z funkce ředitele Národní galerie omluvila.

Staňkovo počínání vyvolalo protesty části kulturní obce a stálo na počátku úvah o jeho odchodu z funkce. Staněk podal demisi loni v květnu, prezident Miloš Zeman ji ale odmítl přijmout a s odvoláním otálel. Na žádost premiéra Andreje Babiše pak Staňka odvolal až koncem července. Na konci srpna prezident jmenoval ministrem Lubomíra Zaorálka. Spor o výměnu ministra kultury trval tři a půl měsíce a sociální demokracie kvůli němu hrozila odchodem z vlády.

Těsně předtím, než z ministerstva odešel, Staněk vypsal výběrové řízení na Fajtova nástupce. Ministr Zaorálek ho po svém nástupu na ministerstvo zrušil a z vedení Národní galerie odvolal dočasně pověřeného ekonoma Ivana Morávka. Místo něj řízení instituce svěřil Anne-Marii Nedomě, manželce ředitele Galerie Rudolfinum Petra Nedomy.

Zájemci o post ředitele Národní galerie mohli zasílat přihlášky do nového výběrového řízení do poloviny června. První kolo spočívalo ve formální kontrole přihlášek a všech náležitostí. V pondělí zasedla výběrová komise, před kterou se prezentovalo deset uchazečů. Bylo mezi nimi devět jednotlivců a jeden kolektiv. Komise je zhodnotila body a ministrovi doporučila tři. Komise měla 14 členů, předsedal jí architekt Josef Pleskot.

Národní galerie Praha je institucí s více než dvousetletou tradicí. Shromažďuje, eviduje, studuje, vystavuje, publikuje a zprostředkovává díla ze všech výtvarných oborů od antiky po současnost. V hlavním městě má šest budov se stálými expozicemi nebo výstavami, které pořádá také ve Valdštejnské jízdárně patřící Senátu. Galerie spravuje nejrozsáhlejší sbírku výtvarných děl v Česku.

Obvinili mě za bílého dne, poškození mého jména bylo silné. Omluvu od Staňka neočekávám, doufám, že zmizí v propadlišti dějin, říká Jiří Fajt. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

před 37 minutami

Exploze plynu v čínské provincii zabila dvanáct lidí, více než sto osob utrpělo zranění

Výbuch plynu zabil časně zrána ve městě Š'-jen v provincii Chu-pej v centrální Číně 12 lidí, 138 jich zranil a desítky dalších se musely evakuovat. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Exploze vedení plynu způsobila kolaps dvoupodlažní budovy, v jejíž dolní části se nacházel trh s potravinami a v patře několik lidí bydlelo, uvedl list China Daily.

Podle sdělení místních úřadů na sociální síti muselo více než 150 lidí do nemocnice, na 39 z nich je zraněno těžce. Úřady uvádějí, že záchranné práce pokračují, o příčině neštěstí ale zatím mlčí. Podle čínské státní televize CCTV žádají nemocnice občany, aby na záchranu zraněných darovali krev.

Na televizních záběrech jsou vidět záchranáři, jak šplhají přes rozbité betonové desky, aby se dostali k lidem uvězněným uvnitř. Lidé v ulici procházejí sutinami poškozených budov. Podle zpráv státních médií jsou mezi oběťmi především provozovatelé stánků a zákazníci, kteří přišli na snídani a obstarat si čerstvou zeleninu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vicemistryně Evropy Fišerová pojede finále kanoistek na SP v Praze

Vicemistryně Evropy Tereza Fišerová postoupila do finále závodu kanoistek na Světovém poháru ve vodním slalomu v Praze. V semifinále zajela druhý čas a bude jedinou českou zástupkyní ve finálové desítce. Sestry Gabriela a Martina Satkovy vypadly.

Žádná z postupujících nezajela trať čistě. Olympionička Fišerová dostala dvousekundovou penalizaci za dotek dvaadvacáté branky a zaostala o 86 setin za nejrychlejší Mallory Franklinovou z Británie, která měla rovněž jeden "šťouch". Ve finále nebude chybět ani australská hvězda vodního slalomu Jessica Foxová, jež se šesti trestnými sekundami postoupila z osmého místa.

Na loňský titul mistryně Evropy na umělé trati v Troji nenaváže Gabriela Satková, která skončila v semifinále šestnáctá. Spoustu chyb udělala i její sestra Martina, jež obsadila 22. příčku.

Do semifinále nenastoupila Brazilka Ana Sátilaová, bronzová medailistka z mistrovství světa 2017. V brazilském týmu se totiž objevily dva případy koronaviru a výprava zůstala v izolaci na hotelu.

Začalo semifinále kanoistů s českými reprezentanty Lukášem Rohanem, Václavem Chaloupkou a Vojtěchem Hegerem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy