Komise doporučila tři kandidáty na ředitele Národní galerie, mezi nimi i Fajta

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 8. 2020 14:04
Výběrová komise doporučila ministru kultury Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD) tři kandidáty na post generálního ředitele Národní galerie Praha. První v pořadí je současný šéf ostravské galerie moderního umění Plato Marek Pokorný, druhá Alicja Knastová z Polska a třetí kunsthistorik Jiří Fajt. Ten už na této pozici pět let působil, loni ho odvolal předchozí ministr kultury Antonín Staněk (rovněž ČSSD).
Veletržní palác je jedním ze sídel Národní galerie Praha.
Veletržní palác je jedním ze sídel Národní galerie Praha. | Foto: Filip Jandourek

Všichni tři kandidáti budou osloveni, aby v srpnu prošli manažersko-psychologickým testem. Materiály, které představili výběrové komisi, mezitím budou zaslány několika zahraničním expertům z vídeňské Albertiny, pařížského Centre Pompidou či Metropolitního muzea v New Yorku. Experti pošlou svá doporučení a ministr pak na základě podkladů vybere vítěze. Nová ředitelka či ředitel by se mohl ujmout funkce na podzim.

Ministerstvo kultury vyhlásilo konkurz v polovině dubna. Bylo to přesně rok po odvolání Jiřího Fajta. Ministr Staněk tehdy stejně jako Fajta zbavil funkce i ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Oba je odvolal s odkazem na údajná hospodářská pochybení. Policie však obě trestní oznámení nakonec odložila a Česká republika se Fajtovi za odvolání z funkce ředitele Národní galerie omluvila.

Staňkovo počínání vyvolalo protesty části kulturní obce a stálo na počátku úvah o jeho odchodu z funkce. Staněk podal demisi loni v květnu, prezident Miloš Zeman ji ale odmítl přijmout a s odvoláním otálel. Na žádost premiéra Andreje Babiše pak Staňka odvolal až koncem července. Na konci srpna prezident jmenoval ministrem Lubomíra Zaorálka. Spor o výměnu ministra kultury trval tři a půl měsíce a sociální demokracie kvůli němu hrozila odchodem z vlády.

Těsně předtím, než z ministerstva odešel, Staněk vypsal výběrové řízení na Fajtova nástupce. Ministr Zaorálek ho po svém nástupu na ministerstvo zrušil a z vedení Národní galerie odvolal dočasně pověřeného ekonoma Ivana Morávka. Místo něj řízení instituce svěřil Anne-Marii Nedomě, manželce ředitele Galerie Rudolfinum Petra Nedomy.

Zájemci o post ředitele Národní galerie mohli zasílat přihlášky do nového výběrového řízení do poloviny června. První kolo spočívalo ve formální kontrole přihlášek a všech náležitostí. V pondělí zasedla výběrová komise, před kterou se prezentovalo deset uchazečů. Bylo mezi nimi devět jednotlivců a jeden kolektiv. Komise je zhodnotila body a ministrovi doporučila tři. Komise měla 14 členů, předsedal jí architekt Josef Pleskot.

Národní galerie Praha je institucí s více než dvousetletou tradicí. Shromažďuje, eviduje, studuje, vystavuje, publikuje a zprostředkovává díla ze všech výtvarných oborů od antiky po současnost. V hlavním městě má šest budov se stálými expozicemi nebo výstavami, které pořádá také ve Valdštejnské jízdárně patřící Senátu. Galerie spravuje nejrozsáhlejší sbírku výtvarných děl v Česku.

Obvinili mě za bílého dne, poškození mého jména bylo silné. Omluvu od Staňka neočekávám, doufám, že zmizí v propadlišti dějin, říká Jiří Fajt. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy