Otevřete alespoň soukromé galerie, žádají Zaorálka členové nové akademie

ČTK ČTK
16. 11. 2020 16:50
Zástupci galerií a umělců se spojili do nově vzniklé České akademie vizuálního umění. V otevřeném dopise ministrovi kultury Lubomíru Zaorálkovi z ČSSD žádají, aby se směly otevřít soukromé galerie, protože opatřeními proti šíření koronaviru trpí galeristé i umělci.
Jeden z členů nově založené akademie, sochař Jaroslav Róna.
Jeden z členů nově založené akademie, sochař Jaroslav Róna. | Foto: ČTK

Výkonným ředitelem akademie je Miroslav Krupička, předsedou novinář a kurátor Martin Dostál, místopředsedou umělec Pavel Mrkus. Mezi členy patří umělci Kurt Gebauer, Jaroslav Róna, Patrik Hábl, Jiří David a Michael Rittstein nebo teoretici Petr Vaňous či Jiří Fajt.

"Galeristé musí platit nájem a další náklady, ale vystavovat a prodávat je jim znemožněno. Ano, ledacos se dá udělat na internetu, ale standardní provoz to nenahradí. Výtvarné dílo se dá totiž jen obtížně prodat, aniž by ho kupující fyzicky viděl," stojí v dopise určeném ministrovi Zaorálkovi.

Galerie, muzea a výstavní síně jsou v Česku uzavřené od 14. října. Signatáři míní, že znovuotevření těch soukromých - které nejsou zřizovány státem, kraji, městy a obcemi - by výrazně pomohlo k nastolení normálnější situace ve výtvarném prostředí.

"Samozřejmě by bylo závazné dodržení všech stávajících bezpečnostních opatření a s podmínkou návštěvy vždy jen jednoho člověka v prostorách galerie. Pokud se vyhneme hromadným akcím a vernisážím, nehrozí, že by se galerie staly zdroji epidemického rizika, a pomohlo by to nemalé skupině lidí," dodávají zástupci sdružení.

Česká akademie vizuálního umění chce sdružovat výtvarné umělce, kurátory, kritiky, teoretiky, galeristy, sběratele, knižní vydavatele a další, kteří se podílejí na provozu vizuálního umění.

Hodlá reprezentovat českou profesionální výtvarnou scénu, řešit problémy profesionálního vizuálního umění, jako jsou právní postavení, daňová politika či autorské právo, a mimo jiné udílet ocenění českým umělcům bez rozdílu věku a uměleckého zaměření.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Dálnice D11 z Hradce do Jaroměře se autům otevře 17. prosince

Dokončovaný úsek dálnice D11 z Hradce Králové do Jaroměře se motoristům otevře 17. prosince. Stát bude 4,1 miliardy korun bez DPH. Jde o největší současnou stavbou na území Královéhradeckého kraje, řekl ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. Na úseku u Smiřic se v sobotu konal den otevřených dveří.

"Za necelé tři měsíce po dálnici budou jezdit auta. Diskutujeme dnes s lidmi přípravy silnic. Je to samozřejmě trochu sebeprezentace, ale chceme ukázat, že příprava a stavba dálnice není jednoduchá," řekl Mátl.

Stavba je rozdělena na dva úseky z Hradce Králové do Smiřic a ze Smiřic do Jaroměře. Stavba trasy do Jaroměře začala v dubnu 2019, z Hradce do Smiřic se buduje od února 2019.

"My jsme dokonce zrychlili, stavba se měla otevírat až v příštím roce během průběhu léta, podařilo se nám se zhotovitelem vyjednat zkrácení lhůty o osm měsíců. Příprava dálnice trvá daleko déle, to jsou někdy i desítky let," řekl Mátl. Šest až deset let příprava podle Mátla zabere vždycky.

D11 z Prahy do Hradce Králové a na státní hranici s Polskem začal stát budovat v roce 1978 a od roku 2017 dálnice končí v Hradci Králové. Z plánovaných 154 kilometrů dálnice se jezdí zhruba po 91 km. Stavba z Hradce do Jaroměře navazuje na úsek dálnice z Hradce Králové, měří 22,4 kilometru. Vede podél současné silnice první třídy na Jaroměř a Náchod. Za Jaroměří se napojí na silnici I/37.

Zdroj: ČTK
Další zprávy