Zuzana Hronová
Aktualizováno 30. 9. 2018 11:14
Devadesát procent času věnujeme napravování slabin svého dítěte, místo abychom se zaměřili na jeho talenty. Démonizujeme chyby, škola pomáhá zabíjet kreativitu, říkají autoři knihy Odemykání dětského potenciálu Jan Mühlfeit, někdejší šéf Microsoftu pro Evropu a mentální kouč světových byznysmenů, a Kateřina Novotná, zkušená lektorka dětí. Projděte si jejich rady, jak mít doma šťastné a úspěšné dítě.
Pozor na opičku v mozku
Součástí mozku je amygdala, která hraje důležitou roli pro utváření a ukládání paměťových stop spojených s emocemi. A je to také hlavní strůjce našeho strachu. Jan Mühlfeit jí říká opička, protože neustále skáče z jedné věci na druhou a neustále vyhodnocuje, kde člověk může selhat. Tím vytváří náš strach.
Dříve se zásahy amygdaly velice hodily, když byl člověk vydán na pospas divoké zvěři. Ale dnes často člověka brzdí v jeho rozvoji zbytečnými obavami.
"Je to náš neustálý kritik, stále nás varuje a říká: 'Uteč, nebo bojuj!' Jenže děti si umí opičku vypnout, stejně jako vnitřní hodinky. Umí si hrát zcela ponořeny do své činnosti, nevnímají čas ani okolí, jsou v tvůrčím vytržení, takzvaném flow," popisuje Jan Mühlfeit.