Jak vychovat šťastné a úspěšné dítě? Tady jsou osvědčené rady od profesionálů

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 30. 9. 2018 11:14
Devadesát procent času věnujeme napravování slabin svého dítěte, místo abychom se zaměřili na jeho talenty. Démonizujeme chyby, škola pomáhá zabíjet kreativitu, říkají autoři knihy Odemykání dětského potenciálu Jan Mühlfeit, někdejší šéf Microsoftu pro Evropu a mentální kouč světových byznysmenů, a Kateřina Novotná, zkušená lektorka dětí. Projděte si jejich rady, jak mít doma šťastné a úspěšné dítě.
Foto: Shutterstock.com

Nikdy není pozdě. Mozek se dá přeprogramovat

Co když si ale knihu, která říká, že nejlepší je začít učit dítě ještě před narozením, pořídí rodič dvanáctiletého potomka?  Nikdy není pozdě, synapse se vytváří celý život.

"Když odhalím nějaký svůj talent třeba až ve třiceti nebo čtyřiceti, tak si mozek mohu lidově řečeno předrátovat, přeprogramovat, přepojit své synapse," říká Jan Mühlfeit.

Jak zdůrazňuje, mozek se oproti původním vědeckým tezím neustále vyvíjí a vznikají nové synapse; říká se tomu neuroplasticita.

"Dokonce ani pro rodiče, které naše kniha také zaujme, není pozdě. Čím dříve si uvědomí, jak důležité je sebepoznání, tím lépe. Zjistí pak, co by na sobě chtěli zlepšit, rozvinout, a začnou se tomu věnovat," říká Kateřina Novotná. "Jde to, jen pomaleji než v dětství."

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy