Jak vychovat šťastné a úspěšné dítě? Tady jsou osvědčené rady od profesionálů

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 30. 9. 2018 11:14
Devadesát procent času věnujeme napravování slabin svého dítěte, místo abychom se zaměřili na jeho talenty. Démonizujeme chyby, škola pomáhá zabíjet kreativitu, říkají autoři knihy Odemykání dětského potenciálu Jan Mühlfeit, někdejší šéf Microsoftu pro Evropu a mentální kouč světových byznysmenů, a Kateřina Novotná, zkušená lektorka dětí. Projděte si jejich rady, jak mít doma šťastné a úspěšné dítě.
Foto: Thinkstock

Nenechávejte vše na škole, je to na vás

Jak zdůrazňuje Kateřina Novotná, těžko jde po klasických školách chtít zásadně jiný a hlavně individuálnější přístup k žákům, má-li jich učitel třicet ve třídě. K tomu je potřeba zcela průlomová školní reforma, což je otázka nejméně deseti let. Velký díl práce tudíž leží na rodičích. Oni jsou ti, kteří se mohou dítěti individuálně věnovat, navíc by měli dobře znát jeho schopnosti, a tudíž je správně rozvíjet.

Ale i v plné třídě dětí lze leccos podle ní na výuce změnit. "Třeba nadprůměrné žáky, kteří se nudí a čekají, až to pochopí i ti pomalejší, zapojit do výuky. Vyzvat je, aby to oni sami vysvětlili svým spolužákům," navrhuje jednu z osvědčených metod. "Nejenže to od nich spolužáci lépe vezmou a pochopí, ale tihle žáci navíc převezmou zodpovědnost za proces učení. Už nesedí jen pasivně v lavici a učitelům navíc odlehčí."

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Britská policie řešila tanker v Lamanšském průlivu. Na palubě byli černí pasažéři

Britská policie spolu s pobřežní a pohraniční stráží v neděli zasahovaly kvůli incidentu na ropném tankeru v Lamanšském průlivu jižně od ostrova Wight. Důvodem bylo několik černých pasažérů, kteří podle sdělení policie slovně vyhrožovali posádce. Informovala o tom agentura Reuters. Rozhlas ostrova Wight večer oznámil, že operace skončila zatčením sedmi podezřelých.

"Na palubě tankeru bylo několik černých pasažérů, kteří slovně vyhrožovali posádce. Nikdo nebyl zraněn," uvedla policie v prohlášení. BBC citovala právníky řeckého majitele lodi, podle nichž "stoprocentně nejde o únos", jak se předtím také spekulovalo.

K lodi, která se plaví pod liberijskou vlajkou, vyrazila v neděli plavidla pobřežní stráže i vrtulníky. Tanker Nave Andromeda, dlouhý 228 metrů, podle AP vyplul 6. října z Lagosu v Nigérii a do jihoanglického přístavu Southampton měl dorazit dnes dopoledne.

Zdroj: ČTK
Další zprávy